banner6

Adanalı sanatçılar buluştu

Adanalı sanatçılar buluştu

ADANA(İLKHABER)-Adanalı ünlü sinema ve ses sanatçıları, Adana’da atölye çalışmalarında bir araya geldi.  Genç sanatçı adaylarına sektördeki yenilikleri anlatan ünlüler, gençlerle deneyimlerini paylaştı.

  Etkinlik Lore Plus Prodüksiyon Yapım, Cast Ajans ve Oyunculuk Akademi tarafından Seyhan Oteli’nde gerçekleşti. Sinema tarihi ve Adana’nın Türk sineması üzerinde ki büyük etkisinin ana tema olarak ele alındığı etkinliğe; Bayhan, Şafak Sönmez, Ethem Akpolat, Ali Turaç ve Yaşar Kurt konuşmacı olarak katıldı.

GÜNÜMÜZDE SEKTÖREL İMKANLAR DAHA GENİŞ

Yılmaz Güney’e benzerliği ile dikkat çeken ve efsane sanatçının anısına çekilmiş belgeselde rol alan Adanalı Ethem Akpolat, ‘’Ben de birkaç filmde oynadım. Bizim zamanımızda bu kadar imkan yoktu. Fakat yeni nesil çok şanslı’’ ifadelerini kullandı. Kurtlar Vadisi’nde Sabri, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Musa karakteri ile gönüllerde taht Yaşar Kurt ise ‘’Bir Adanalı olarak, sektöre yeni giriş yapan hemşehrilerimle gurur duyuyorum. Ben Küçük Emrah filminden tutun birçok projeye imza attım. Adem Sincar’ın öncülüğünde Loreplus’un sürdürdüğü çalışmalar, Adana için çok kıymetlidir’’ dedi.  Daha sonra söz alan şarkıcı Bayhan ise şunları söyledi. ‘’Loreplus yapımı olan ve yakında vizyona girecek olan ‘Bahtsız Bedri’ adlı filmin müziğini yaptığım için çok mutlu ve gururluyum. Birlikte daha güzel işlere imza atacağımızdan eminim’’ diye konuştu.

ADANA’YA PLATO KURULMASI İÇİN ÇABALIYORUZ

Lore Plus Yapım Şirketi Kurucusu Adem Sincar ise yürütmekte oldukları projeyle alakalı şu bilgileri paylaştı;  ‘’Plato Adana Projesi tüm kentin ekonomik ve ekonomik olmayan dinamiklerinin harekete geçirilmesiyle yaşam bulacak ve benzer biçimde tüm bu dinamikleri besleyecektir. Film endüstrisi yapım, yapım sonrası, film laboratuvarları, ses ve kayıt stüdyoları, dijital ve animasyon laboratuvarları, sigorta şirketleri, catering şirketleri, konaklama ve çeşitli hizmet alımları gibi alt sektörleri de içermektedir. Bu alt hizmet alanları ile film endüstrisi süreç içinde Adana'da bulacağı gelişme alanı ile İstanbul'dan sonra ikinci bir potansiyel alan oluşturmaktadır. Adana ve çevre coğrafyasındaki, başta Çukurova Üniversitesi olmak üzere, gerek yüksek öğretim kurumları gerekse ajans ve kurslar, Adana'da kurulacak plato için gerek radyo, televizyon ve sinema alanlarında, prodüksiyon, post-prodüksiyon, set hazırlama ve oyunculuk alanlarında çalışabilecek öğrenciler yetiştirmektedir. Bu durum, elde var olan önemli bir eğitimli işgücü potansiyeli demektir. Proje sayesinde bölgemizde çekilecek olan dizi filmler ya da sinema filmlerinde kullanılan kurgulanmış mekanların yanı sıra, yörede bulunan ancak tanınmayan zengin doğal ve tarihi güzelliklerin de fark edilmesi sağlanacak, önemli bir film turizmi potansiyelinin doğmasına neden olacaktır." Konuşmaların ardından Bayhan, Ali Turaç, Şafak Sönmez sahne alarak davetlilere müzik ziyafeti verdiler.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 14:26

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER