Adanalıların yaz ayında vazgeçemedikleri tatlar

Adanalıların yaz ayında vazgeçemedikleri tatlar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adanalı vatandaşlar yaz aylarında meyan kökü şerbeti ve dikenli incir tüketiyor.

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında olan halk arasında dikenli incir olarak bilinen Hint İnciri ve yine halk arasında aşlama olarak ifade edilen meyan kökü şerbetinin satışları kent genelinde sürüyor. Faydaları saymakla bitirilemeyen özellik meyan kökü şerbetinin, “Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür, ateşi düşürür, öksürüğü keser; nezle ve bronşitte iyileştiricidir. Solunum yollarında mukozayı korur, boğaz ağrılarına iyi gelir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Özellikle çocuklar için hafif müshil etkisi vardır. Bedeni güçlendirici toniktir. Mide yanmaları, gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar. Karın ağrılarını geçirir. İdrar söktürücüdür. Grip, nezle, anjin ve nefes darlığında faydalıdır. Öksürük ve balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Mide – 12 parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İncebağırsak iltihaplarını giderir. Vücuda serinlik verir. Kabızlığı giderir. Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur.” ifade ediliyor.

HER DERDE DEVA

 Her derde deva diye tabir edilen ve saymakla bitirilemeyen faydaları olan buz gibi bir bardak meyan kökü şerbetinin fiyatı 1 liradan müşteri buluyor. Bu ürün usta ellerin demlemesiyle dinlendirilip vatandaşlara sunuluyor. Soğutulan meyan kökü şerbeti dev mataralara konularak sırtlanıp soğuk soğuk vatandaşlara ikram ediliyor. Orta yaş ve üzerindeki kişilerin rağbet gösterdiği meyan kökü şerbetine ise gençlerin ilgi göstermemesi dikkatlerden kaçmıyor. Sağlıkçılarında tavsiye ettiği içeceklerden olan meyan kökü şerbetini insanlara tanıtmak amaçlı bazı satıcıların karton üzerine faydalarını yazarak boyunlarına asıp vatandaşları bilgilendirdiği görülüyor. Meyan kökünü tüketen vatandaşlar, bu içeceğin midelerine iyi geldiğini savunuyor. Vatandaşlar hem serinleyip, hem de mide sağlıklarını korumak için bu içeceği tercih ettiklerini aktardı. Herkese bu içeceği tavsiye ettiklerini belirten vatandaşlar, gazlı içecekler tüketmek yerine doğal aşlamayı herkesin içmesinin daha doğru olacağını savundular.

50 KURUŞ

Meyan kökü şerbetinin yanı sıra birde üzerine buz konulan ve soyularak vatandaşlara ikram edilen dikenli incirler yaz sıcağında vatandaşları serinleten bir başka ürün oluyor. Birçok hastalığa faydası olduğu söylenen dikenli incir 50 kuruştan satılıyor. Vücut direncini arttırarak kişiye güç ve zindelik veren meyve, tok tutma özelliği nedeniyle de diyet yapanlar için son derece faydalı bir gıda olarak ifade ediliyor. Dikenli incir ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişiyor. Özellikle Adana, Mersin, Hatay ve Antalya illerinde yoğun olarak yetişen dikenli incir kendiliğinden yetiştiği için tamamen organik meyve olarak değerlendiriliyor.

 BUZLARLA KAPLI DİKENLİ İNCİR

Dikenli incir satıcılarından olan Sabri Yiğit, yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında buz gibi dikenli incirin yattığını söyledi.   Dikenli incirin  ilacının buz olduğuna dikkat çeken Yiğit, “Buz onu soğuk tutuyor ve soğuk soğuk yenildiğinde tadı daha güzel oluyor. Adana’ya ait bir meyve dikenli incir. Akdeniz haricinde kolay kolay başka yerlerde bulunmayan bir meyve bu meyve. Adanalılar bu meyveyi gerçekten çok seviyorlar.  İshal ve dizanteriye karşı faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı giderir. Şeker hastalarına iyi gelir. Kolesterol oranını düşürür. Tok tutar ve yemeklerden alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltır. Bu özellikleri ile aşırı kilolarından kurtulmak isteyenler için de faydalı bir besindir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen solüsyon cildi nemlendirir ve taze tutar.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER