Adana’nın hayalet semti

Adana’nın hayalet semti

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın hayalet semti görünümünde olan İncirlik Mahallesi’nde ki cadde görenleri duygulandırıyor.

Bir zamanlar Adana’nın en görkemli yerlerinden biri olan ve kent ekonomisine adeta can katan İncirlik Hava Üssü’nün bulunduğu İncirlik Mahallesi’ndeki ana cadde şuanda adeta kaderine terk edilmiş durumda.   Türk-ABD ortak savunma tesisi İncirlik Hava Üssü’nde ABD’li 20 binden fazla askerin görev yaptığı günlerde, “Küçük Amerika” olarak adlandırılan mahallede ekonomik hayata günde 400 bin dolara yakın para akıyordu. Körfez Savaşı ve ardından ABD'nin Irak'ı işgaliyle başlayan süreçte asker sayısı en üst seviyeye çıktı. Mahallede çok sayıda esnaf işyeri açarak burada faaliyete başladı. Kafeden restorana, kuyumcuya, züccaciyeden, halı, antika ve deri dükkanlarına onlarca işyeri açıldı. Açılan işyerleri adeta iş yoğunluğuna yetişemez duruma geldi.

ASKERLERİN ÇIKIŞI YASAKLANMIŞTI

İlerleyen süreçte yaşanan olaylar nedeniyle askeri üste askerlerin dışarı çıkması ilk olarak yasaklandı. Bu durum esnafı olumsuz etkilemeye başladı. Zaman ilerledikçe esnafın durumu günden güne kötüye gitmeye başladı.  İlerleyen zamanlarda ise, esnaflar bu kötü gidişata dayanamadı ve iflas etmeye başladı. Yaklaşık 200 esnaf işyerini kapatmak zorunda kaldı. Kimi esnaf kentin farklı noktalarına dükkanlarını taşıdı, kimi ise iflas etti. Şuan da mahallenin girişi adeta hayalet kent olmuş durumda. Bir çok iş yerinin üzerinde kiralık ve ya satılık dükkan afişleri yapıştırılmış durumda.

İLANLAR ASILI DURUYOR

Yıllardır bu ilanlar durmasına rağmen bir türlü kimse tarafından bu dükkanların kiralanıp satın alınmaması ise dikkatlerden kaçmıyor. İncirlik nizamiye girişi karşısında bazı esnaflar sadece kıt kanaat getirerek mahalle sakinlerine hizmet vermek açısından açık bulunuyor. Mahalle esnafları, İncirlik’in eski günlerine dönmesini istiyor ama şuana kadar her hangi bir gelişmenin yaşanmadığını anlatıyorlar.

ESKİDEN GETİRİSİ İYİYDİ

Esnaflar, İncirlik’in eskiden iyi getirisi alan bir yer olduğunu ifade etti. Özellikle geçmiş dönemde yabancı askerlerin mahallede yiyip içmelerine, gezip dolaşmalarına izin verildiği için ekonomik hayatın da canlı olduğunu ve esnaf olarak da güzel günler yaşadıklarına dikkat çeken esnaflar, “Bugün inanın ekonomisi kendine bile yetmiyor. Askere çıkış yasağı olduğundan esnaf çok etkilendi. Şu an içeriye bir dürüm bile alınmıyor. Eskiden asker evini dışarıdan tutabilir, mahallede istediği gibi gezerdi. Fakat o dönemler bitti.” dediler.

İŞ YOK

Esnaflar, birçok arkadaşlarının kepenk kapattıklarını belirterek, “Yaklaşık 200 işyeri vardı burada. Hepsi kapattı gitti. Çünkü iş yok. Mahalle sakinlerinin yaptığı alış verişle arkadaşlarımız maalesef ayakta kalamadılar. Bizlerde kıt kanaat burada işlerimizi yürütüyoruz. Geçmişi gerçekten arıyoruz. Çok iyi para döngüsü oluyordu. Ama şimdi dediğimiz gibi hiç iş yok. Mahalle sakinleri açık kalan işyerlerinden ufak tefek alış verişler yapıyorlar.” ifadelerini kullandılar.

İNCİRLİK ÜSSÜ HAKKINDA

Adana şehir merkezine 13 kilometre mesafedeki İncirlik Hava Üssü, 1954'te açıldı. ABD Hava Kuvvetleri'nin olağanüstü durumlarda konuşlanma ve orta savaş uçaklarının bakımının yapılması amacıyla kullanılması öngörüldü. NATO kapsamındaki operasyonlarda üste başka ülke askerleri de konuşlandırılabiliyor. Üste bir Türk birliği yer alıyor. Üste, pist, eğitim alanı ve komuta merkezi gibi askeri alanların yanı sıra görev yapan subayların konutları da var. Ayrıca tesisin içinde ABD'li zincir restoranlar, Amerikan mallarının satıldığı büyük süpermarketler, basketbol ve bezbol sahaları gibi tesisler yer alıyor.

ABD, 1970'li yılların ortasında, Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya karar verince Ankara buna İncirlik'le yanıt verdi. Türkiye, sınırları içinde ABD'nin kullanımındaki üsleri kapattı ve buraların kontrolünü Türk Silahlı Kuvvetleri’ne devretti. Bu dönemde, ABD Kongresi'nin Eylül 1978'te Türkiye'ye uyguladığı ambargoyu kaldırması ve askeri yardımları yeniden tahsis etmesi üzerine üste normal faaliyetlerine geri döndü.

Üs, 1990-1991 yıllarındaki Birinci Körfez Savaşı'nda ABD güçleri için kritik bir rol oynadı. 140 uçakla Irak'ın kuzeyindeki kara güçlerine destek verildi. ABD ordusuna göre, kuzeyde yürütülen operasyonlar Irak'ın da güçlerini kuzey ile güney arasında bölmesine neden oldu ve Çöl Fırtınası harekâtında ABD'nin elini rahatlattı. Körfez Savaşı sırasında, İncirlik'e Saddam Hüseyin'in elindeki Scud füzelerine karşı Patriot hava savunma sistemi kuruldu. Şubat 1991'de savunma sistemine dahil bir Patriot füzesi fırlatıldı

İlk dönemdeki adıyla Adana Hava Üssü, ilk olarak 1955 yılında önce ABD Hava Kuvvetleri'nin meteorolojik ölçümlerinde kullandığı hava balonlarının iniş kalkışı için, daha sonra da Sovyetler Birliği'ni izlemek için geliştirilen U-2 casus uçakları tarafından kullanıldı. Mayıs 1960'ta bir U-2 casus uçağının Sovyetler tarafından füzeyle düşürülmesinin ardından bu operasyona da son verildi. 1958 yılında Başkan Eisenhower'ın talimatıyla Lübnan krizine müdahale için bu üsse savaş uçakları konuşlandırıldı. Dönemin Lübnan Cumhurbaşkanı Camille Chamoune, iç savaşa doğru evrilmeye başlayan muhalif hareketleri bastırmak amacıyla ABD'den askeri destek talep etmişti. Soğuk Savaş döneminde ağırlıklı olarak istihbarat toplama ve caydırıcılık amacıyla faaliyet gösteren üs SSCB'nin yıkılmasının ardından ABD askeri operasyonlarında önemli rol üstlendi. Birinci Körfez Savaşı'nda Kuzey Irak'taki Amerikan birliklerine hava desteği buradan gönderilirken, 2003 yılındaki Irak işgali sırasında ise hazırlanan tezkerenin TBMM tarafından reddedilmesi nedeniyle sadece lojistik destek amacıyla kullanılabildi. Bu üsten ayrıca 11 Eylül saldırılarının ardından başlatılan Afganistan operasyonu kapsamında insani yardım gönderildi. ABD, 2014 yılında IŞİD'e karşı hava operasyonlarına başladı ve Temmuz 2015'te de Türkiye bu harekât kapsamında İncirlik Üssü'nün kullanılmasına izin verdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2