“Adana’ya 45 katrilyon liralık yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da halka hitap etti

“Adana’ya 45 katrilyon  liralık yatırım yaptık”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’ya son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.  

ADANA’YI HİZMETLERLE BULUŞTURDUK

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Adana’da miting düzenlendi. Erdoğan, Adana’ya son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyerek, “Adana'yı hizmetlerle buluşturmak için son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptık. Eğitimde 9 bin 57 adet yeni derslik yaptık. Bugün 58 binden fazla öğrencinin öğrenim gördüğü şehrimize ikinci devlet üniversitesini, büyük devlet adamı Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesini kurduk. Üniversitemizin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

5 OCAK STADI’NIN YERİ MİLLET BAHÇESİ OLUYOR

Yüksek öğrenim öğrencileri için 3 bin 302 kapasiteli yurt binaları inşa ettiklerine belirten Erdoğan, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Karaisalı ve Sarıçam'da 6 bin 252 kişilik yurt daha açacağız. Yüreğir ve Ceyhan'a gençlik merkezleri inşa ettik. Yine Adana'da 33 bin kişilik yeni stadyumun, olimpik yüzme havuzunun yapımları sürüyor. Kaşkolları da taktık ama artık Adana'nın bir takımını da Süper Lig'de görelim. Bu yıl stadyumu tamamlayacağız. Eski stadın yerine de millet bahçesini yapacağız. Yakında da yapımına başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ESERİMİZLE KONUŞUYORUZ”

Adana'da ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, engellilere toplam 5 katrilyon liralık destek sağladıklarına dikkat çeken Erdoğan, “İçerisinde 3 bin yataklı hastanelerin bulunduğu 56 adet tesisi Adana'ya kazandırdık. Adana Şehir Hastanesi halihazırda bin 550 yatağıyla hizmet veriyor. 5 yıldızlı otel gibi değil mi? Rahmetli Ziya Paşa ne güzel söylemiş, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bay Kemal de biliyorsunuz Sosyal Sigortalar Kurumu'nda (SSK) genel müdürlük yaptı. Bay Kemal, 9 kez seçime girdi, hep kaybetti.” diye konuştu.

ADANA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Kılıçdaroğlu’nun SSK'da olduğu gibi koltuğu bırakmaya niyetli olmadığını kaydeden Erdoğan, “Artık bırak git. CHP'ye bu zulüm yeter. 400 yataklı Adana Eğitim ve Araştırma Hastanesi'yle, 200'er yataklı Çukurova ve Kozan Devlet Hastaneleri de diğer tesislerden bazıları. Ceyhan Devlet Hastanesi'yle birlikte 5 adet sağlık tesisimizin yapımı ise devam ediyor. Adana'da 17 bin 94 konut projesini ise hayata geçirdik. İmar Barışı ile de Adana'da 210 bin 441 vatandaşımızın sorununu çözdük. Seyhan ve Yüreğir kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlandığında da Adana'nın çehresi daha da değişecek" şeklinde konuştu. >> Göbek Sayfada

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<ÜST TARAFI KULLANMA<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

 

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana'da halka hitap etti

“Adana’ya 45 katrilyon

liralık yatırım yaptık”

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’ya son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Adana’da miting düzenlendi. Adana İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinge vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren akın akın gelmeye başladı. Saat 12:00’da başlaması planlanan mitinge gelenlere öğlen yemeği olarak döner ve sandiviçler ikram edildi. Alana girmek isteyen vatandaşlar arama noktalarında aranarak içeri alındı. Ellerinde Türk Bayrakları olan on binlerce kişi coşkulu bir şekilde Cumhurbaşkanı’nın alana gelmesini bekledi. Türk bayraklarıyla süslenen miting alanına Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dev posterleri asıldı. Cumhur Başkanı Erdoğan’ın alana gelmesiyle coşku tavan yaptı. Sık sık Rabia işareti yapan kitle ellerindeki Türk Bayraklarını sallayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgilerini gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine Adana’yı metheden övgü dolu sözlerle başladı. “Bir kumral şehir ki Adana, altından yazılmış bir kelimedir.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doya doya aksın Seyhan ve Ceyhan, yiğitler doyuran iki çeşmedir. Nasıl bırakırım Adana'yı ben ki Adana benden bana kalmadır. Adana'dan ayrı düşen yiğide dalında turunçlar kızıl elmadır." diyerek başlayan Erdoğan, "Adana bugün bir kez daha sizlere kavuşmaya geldim Adana. Karacaoğlan misali hatırdan geçmeyen, gönülden geçmeyen Adana, senin Allahı'na gurban Adana. 'Adanalıyık Allah'ın adamıyık' diyen diline gurban Adana. Toroslar gibi yüce gönüllü, Çukurova gibi sıcak yürekli, Akdeniz gibi engin kalpli Adana. İkramı, ihsanı, insanı güzel koç yiğitler yatağı Adana. Türküleriyle dilimizi, destanlarıyla kültürümüzü, alimleriyle gönlümüzü besleyen Adana. Hazreti Ömer devrinden beri medeniyetimizin gözde şehri Adana. Malazgirt gazilerini, Yavuz Sultan Selim Han'ın ordularını ayakta karşılayan Adana. İstiklal Harbimizde bir kartal gibi işgalcilerin tepesine binen Adana. 44 yiğit evladının bin kişilik düşman ordusunu esir aldığı Adana. Bugün sizleri bir kez daha yürekten selamlıyorum Adana.  Adana köprübaşı, otur saraya karşı. Gel beraber gezelim, dosta düşmana karşı. Dosta düşmana karşı hep yanımızda olan kadirşinas Adanalılara şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Adana 31 Mart seçimlerinin beka seçimi olduğunu da iyi bildiğini işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana toprağın, emeğin, üretimin, ticaretin, sanayinin değerini, özgürlüğün, demokrasinin, hakkın, hukukun, geleceğine güvenle bakmanın anlamını iyi bilir. Adana, kendisine gözünü dikmiş düşmanla mücadele etmenin ne demek olduğunu bir asır öncesinden beri çok iyi bilir. Bunun için Adana 31 Mart seçimlerinin beka seçimi olduğunu da iyi bilir. Seçime Cumhur İttifakı olarak giriyoruz, zillet ittifakı olarak değil, illet ittifakı olarak değil. AK Parti ve MHP olarak el ele, gönül gönüle, pazara kadar değil mezara kadar bu yoldayız inşallah. Seçime 21 gün kaldı. İyi çalışmamız gerekli. 31 Mart akşamı Adana’da demokrasinin zaferini ilan edeceğiz. Büyükşehiriyle ilçeleriyle inşallah Adana'da 31 Mart akşamı zillet, illet onları ayaklarımızın altına alacağız. Cumhur İttifakı ile seçimlere girmemizdeki amacı da yine en iyi Adana bilir. Bunun için sizlerle dertleşmeye, tarihi bir destek istemeye geldim. Cumhur İttifakı, günübirlik çıkar ittifakı değildir. Cumhur İttifakı, 3-5 belediye daha fazla kazanmak için kurulmuş değildir. Bu ittifak 15 Temmuz günü darbecilerin karşısında verdiğimiz mücadele sırasında sokaklarda, meydanlarda kurulmuştur” diye konuştu.

“Adana bu ittifaka sahip çıkarsa tüm Türkiye sahip çıkar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adana'da da Cumhur İttifakı'nın temelleri o gece atıldı.  O gece ben Atatürk Havalimanı'na indiğim anda saat 01.15'ti, oradakiler bana dedi ki, '23.15'te Bay Kemal buraya geldi ve FETÖ'cülerin idaresindeki tankların arasından çıktı, gitti.' Nereye? Bakırköy Belediyesine. Biz F-16'ların altında on binlerle havalimanında dururken o Bakırköy Belediye Başkanı'nın odasında kahvesini yudumluyordu. Kim bu adam? Bay Kemal. Ne diyordu? 'Tankların karşısında ilk önce ben durdum.' Sen korkaksın, korkak. Sende yürek yok. Sen ancak FETÖ'cülere sığınır, tankların arasından kaçar gidersin. O gece de öyle oldu. Hepsi kayıtlarımızda var. Hepsi artık kayıtlarda. Kaçacak deliği yok artık.  Biz bu ittifakı sınırlarımıza dayanan terör örgütlerinin saldırıları karşısında saflarımızı sıklaştırırken kurduk. Bu ittifakı, milletimizi can evinden vurmaya çalışanlara karşı yürüttüğümüz mücadeleyi daha sıkı bir şekilde sürdürmek için kurduk. İnşallah bu ittifak, biz ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırana, evlatlarımız, torunlarımız 2053 ve 2071 vizyonlarımızı hayata geçirene kadar devam edecek. Adana'dan bu ittifakın sembolü ve lokomotifi olmasını bekliyorum. Şayet Adana bu ittifaka inanırsa tüm Türkiye inanır. Şayet Adana bu ittifaka sahip çıkarsa tüm Türkiye sahip çıkar. Sizlerin de gördüğü gibi maşallah şu meydandaki güzelliğe bak. Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin yakın tarihine baktığımızda hep iki zihniyetin varlığını görürsünüz. Birincisi, kendi kişisel ve zümre çıkarı için çalışan, milleti umursamayan o tek parti dönemi, yani CHP zihniyeti. İkincisi ise milleti, vatanı düşünen, işte o da Demokrat Parti ile başladı ve şimdi de aynen bizlerle devam ediyor." şeklinde konuştu.

Çukurova bölgesi ve İskenderun Körfezi'ndeki sanayi tesislerine, Yumurtalık Serbest Bölgesi sanayi merkezleri ile limanlara ulaşımı sağlamak için demir yolu iltisak hattı yapımına başlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı  Erdoğan, mevcut Adana Havalimanı'nın yolcu trafiğinin ise 2003'te 788 bin iken, geçen yıl 5 milyon 627 bine yükseldiğini bildirdi. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nda müteahhitlerden kaynaklı yaşanan sıkıntının seçim sonrası giderileceğini duyuran Erdoğan, Adana metrosunun ilk kısmının tamamlandığını ancak bu metronun yetersiz kaldığını, mevcut hattın iyileştirilmesine ve uzatılmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Adana'ya 10 baraj ve bir gölet inşa ettik. Aladağ-Kasımlı Barajı'nın inşaatı devam ediyor. Ayrıca 5 barajın da yer teslimini yaptık. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 828 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Toplamda 657 bin dekar zirai araziyi sulayacak Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması'nın etaplar halinde yapımı devam ediyor. Bu projenin 100 bin dekar araziyi sulayacak kesimini yılsonuna kadar tamamlayarak hizmete açıyoruz. Projenin tamamını ise 3 yıla kadar bitiriyoruz.  Adanalı çiftçilere yaklaşık 4 milyar lira değerinde tarımsal destek verildik. Şehre organize sanayi bölgesi, TEKNOPARK, 12 araştırma geliştirme merkezi ile 9 tasarım merkezinin kuruldu. " ifadelerini kullandı.

Ceyhan’ın jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olacağını işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesini hayata geçirdik. Burası jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olacak. Bölgeyi yatırımcılarla buluşturmak amacıyla 69 milyon lira harcama yaptık. Master plan çalışmalarını tamamladık. İmar planlarıyla ilgili hazırlıklar sürüyor. Kamulaştırmada maalesef bazı sıkıntılar yaşadık, süreç mahkemede. İnşallah bu meseleyi de çözeceğiz. Bu projeyle Ceyhan'da yaklaşık 40 bin vatandaşımıza yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Bölge tam olarak faaliyete geçtiğinde ithal ettiğimiz kimyasal ürün çeşitlerinin yüzde 80'ini ülkemizde üretebileceğiz. Tüm parsellerin yatırımcılara tahsis edilmesiyle yıllık bir milyar dolarlık katma değer oluşturacağız. İlk yatırımcı kazmayı vurmaya hazır.  Yüreğir ve Seyhan'ı kapsayan E-5'in altındaki 450 bin nüfuslu bölge için Güney Adana Kalkınma Programı'nı hazırladık. Amacımız büyük ölçüde göçlerle kurulan bu bölgenin sosyal, kültürel, ekonomik gelişimini hızlandırmaktır. Bu kapsamda şimdiye kadar 56 projeyi hayata geçirdik. Daha önümüzde uygulayacak çok projemiz var” dedi.

Ülkenin ilk model fabrikasının Adana'da kurulduğunu ve yapıcı geri dönüşler alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu kapsamda ilk aşamada gıda, tekstil, kimya, plastik, makina, metal ve mobilya sanayilerinde faaliyet gösteren firmalara odaklanılacağına anlattı. Teorik ve uygulamalı eğitim hizmetleri verilerek Adana ve çevre illerdeki üretim yetkinliğinin geliştirileceğini ve dijital çağın gerektirdiği beceri ve niteliklerden mahrum kalınmayacağını anlatan Erdoğan, “Adana Gıda İhtisas, Ceyhan ile Hacı Sabancı organize sanayi bölgelerinin genişletme çalışmalarıyla ilgili hazırlıklar devam ediyor. Seracılık ve tarla balıkçılığı amaçlı ihtisas organize sanayi bölgeleri de önümüzdeki dönemde önemli bir istihdam kaynağı olacaktır. Tekstilciler, mobilyacılar, ayakkabıcılar için küçük sanayi siteleri kuruyoruz. Adanalı girişimcilerimizi toplam 31 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle destekleyerek 49 bin kişilik yeni istihdam oluşturduk. Adana'daki 120 bin iş yerimize toplam 2 katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdi. Adana'nın merkezi ile birçok ilçesine doğal gaz hizmeti sunuldu. Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma niçin kullanmasın? George kullanıyor, benim insanım niye kullanmasın? Şimdi gitmeyen ilçelere de gidecek. Önümüzdeki dönemde Adana'yı daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bunun için Adana'nın 31 Mart'ta çok güçlü bir şekilde yanımızda olması gerekiyor.  Hazır mıyız? 31 Mart'ta tercihimizi hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz? 31 Mart'ta mührü Cumhur İttifakı ile büyükşehirde, Seyhan, Ceyhan, Yüreğir, Çukurova'da, tüm ilçelerimizde gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz. Türkiye'nin yakın tarihine baktığımızda hep iki zihniyetin varlığını görürsünüz. Birincisi, kendi kişisel ve zümre çıkarı için çalışan, milleti umursamayan o tek parti dönemi, yani CHP zihniyeti. İkincisi ise milleti, vatanı düşünen, işte o da Demokrat Parti ile başladı ve şimdi de aynen bizlerle devam ediyor. Kardeşlerim, şimdi tek parti devrinden kalan bu kafanın hak ve özgürlük diye bir derdi yok. Az önce sizlere izlettik, bunlar bu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana’ya 45 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü;

“Adana'yı hizmetlerle buluşturmak için son 17 yılda 45 katrilyon liralık yatırım yaptık. Eğitimde 9 bin 57 adet yeni derslik yaptık. Bugün 58 binden fazla öğrencinin öğrenim gördüğü şehrimize ikinci devlet üniversitesini, büyük devlet adamı Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesini kurduk. Üniversitemizin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Yüksek öğrenim öğrencileri için 3 bin 302 kapasiteli yurt binaları inşa ettik. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Karaisalı ve Sarıçam'da 6 bin 252 kişilik yurt daha açacağız. Yüreğir ve Ceyhan'a gençlik merkezleri inşa ettik. Yine Adana'da 33 bin kişilik yeni stadyumun, olimpik yüzme havuzunun yapımları sürüyor. Kaşkolları da taktık ama artık Adana'nın bir takımını da Süper Lig'de görelim. Bu yıl stadyumu tamamlayacağız. Eski stadın yerine de millet bahçesini yapacağız. Yakında da yapımına başlıyoruz.  Adana'da ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, engellilere toplam 5 katrilyon liralık destek sağladık. İçerisinde 3 bin yataklı hastanelerin bulunduğu 56 adet tesisi Adana'ya kazandırdık. Adana Şehir Hastanesi halihazırda bin 550 yatağıyla hizmet veriyor. 5 yıldızlı otel gibi değil mi? Rahmetli Ziya Paşa ne güzel söylemiş, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bay Kemal de biliyorsunuz Sosyal Sigortalar Kurumu'nda (SSK) genel müdürlük yaptı. Bay Kemal, 9 kez seçime girdi, hep kaybetti. Aynen SSK'da olduğu gibi koltuğunu bırakamıyor. Artık bırak git. CHP'ye bu zulüm yeter artık. 400 yataklı Adana Eğitim ve Araştırma Hastanesi'yle, 200'er yataklı Çukurova ve Kozan Devlet Hastaneleri de diğer tesislerden bazıları. Ceyhan Devlet Hastanesi'yle birlikte 5 adet sağlık tesisimizin yapımı ise devam ediyor. Adana'da 17 bin 94 konut projesini ise hayata geçirdik. İmar Barışı ile de Adana'da 210 bin 441 vatandaşımızın sorununu çözdük. Seyhan ve Yüreğir kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlandığında da Adana'nın çehresi daha da değişecek"  

 Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının öncesi ve sonrasında Parti'nin seçim şarkılarından "Nereden nereye" adlı esere eşlik ettiği görüldü. Daha önce mitinglerinin sonunda halka kırmızı karanfil atan Erdoğan, bu kez bir farklılık yaptı. Erdoğan konuşmasının ardından kadınlara yanlarında getirdikleri torba çayları attı. Çay attığı bir nokta çay için kavga eden kişileri gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kişileri uyardı.  Mitinge Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Erkan Kandemir, önceki dönem Milletvekili Necdet Ünüvar katıldı.

Konuşmanın ardından Erdoğan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve İlçe Belediye Başkan Adaylarının ellerini kaldırarak poz verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 18:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2