banner6

Adeta botanik bahçesi

Adana’da kubbe ve minaresi sarmaşıklarla kaplı olan 87 yıllık Köprü Köyü Camii, kentte Yeşil Cami olarak anılıyor. Tamamen sarmaşık ile kaplı camii adeta botanik bahçesi gibi görünüyor.

Adeta botanik bahçesi

Adeta botanik bahçesi

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da kubbe ve minaresi sarmaşıklarla kaplı olan 87 yıllık Köprü Köyü Camii, kentte Yeşil Cami olarak anılıyor. Tamamen sarmaşık ile kaplı camii adeta botanik bahçesi gibi görünüyor.

Adana’nın merkez Yüreğir İlçesi, Kışla Mahallesi'nde bulunan Köprü Köyü Cami'nin üzerindeki sarmaşıklar yaklaşık 50 yıldır var. Seyhan Nehri kıyısındaki mahallede oturanlar bahçedeki onlarca çiçek çeşidi ve sarmaşıkların korunması için çaba sarf ediyor. Adana'da 2012 yılında düzenlenen en güzel cami yarışmasında da 2'ci olan cami, yeşilliği ve güzelliği ile göz kamaştırıyor.

Camide 2 yıldır imamlık yapan Fahri Onur, sarmaşıkların özellikle yazın sıcaktan koruduğunu belirtiyor. Hz. Muhammed'in Sakalı Şerifi'nin de bulunduğu camiye uzun yıllar emek verildiğini belirten Onur, "Camimiz, botanik bahçesini andırıyor, her yanı yemyeşil. Turistler dahi ilgi gösteriyor. Yurt içi ve dışından gelenler camimizi mutlaka ziyaret ediyor. Tüm Adanalıları camimizi ziyarete bekliyoruz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 17:15

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER