banner6

Alevilerden Yılmaz’a büyük tepki

Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay, bir internet sitesi sahibi kişinin sahibi bulunduğu internet sitesinde  Arap toplumunu ve Nusayrileri hedef alan yazısına büyük tepki göstererek, toplumu ayrıştıran ve bölen yaklaşım nedeniyle yasal haklarını sonuna kadar kullanmak üzere saklı tuttuklarını açıkladı.

Alevilerden  Yılmaz’a büyük tepki

ADANA(İLKHABER)-Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay, bir internet sitesi sahibi kişinin sahibi bulunduğu internet sitesinde  Arap toplumunu ve Nusayrileri hedef alan yazısına büyük tepki göstererek, toplumu ayrıştıran ve bölen yaklaşım nedeniyle yasal haklarını sonuna kadar kullanmak üzere saklı tuttuklarını açıkladı.

 “HİÇBİR IRK DİĞER BİR IRKTAN

ÜSTÜN VE DAHA ÖZELLİKLİ DEĞİL”

“Kamuoyuna Duyuru” adı altında yazılı açıklama yapan Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay,  sitede yayınlanan yazı ile ilgili  olarak “Şahıs Arap toplumunu, Nusayrileri hedef alan yazı demeye bile dilimizin varmadığı şuursuz duygularını dışa vurmuştur. Arap Alevilerini kendince küçük düşürmeye çalışan, siyasal tutumunu ırkçı bir anlayışa dayandıran bu şahsı şiddetle, nefretle kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki; Hiçbir ırk diğer bir ırktan üstün ve daha özellikli değildir” dedi.

Cömertpay konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İnsanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bu indirgemede –kendince- aşağılama yolunu seçen bir yobazlığa set çekiyoruz, karşı duruyoruz. Toplumun tüm kesimlerini de bu akıl almaz, pervasız zihniyete karşı durmaya çağırıyoruz. Bu şahıs bilmelidir ki; Arap Alevi toplumu, bu topraklarda vatanseverliği ve her alanda üretkenliğiyle bilinir. Topluma faydalı bireyler yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren gerek kültürel gerekse sosyal etkinliklerle öne çıkan Arap Alevi toplumu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında ülkesinin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için büyük bir gayret sarf eder.

Kurucu değerlere bağlı toplumumuzu, küçük aklınca küçümsemeye çalışan, yobaz zihniyetin ürünü olduğunu açıkça ortaya koyan bu şahıs yine bilmelidir ki; Kurtuluş yıllarındaki varoluş mücadelesinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına, kural ve kaidelerine, tüm kesimlerin değer yargılarına, dini inançlarına saygı gösteren, kendi inançlarını, geleneklerini, göreneklerini kimseye zarar vermeden, gösterişten uzak gerçekleştiren, öğrencilere, yoksullara kucak açan ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine yayılmış bilim insanı, akademisyen, doktor, öğretmen, mimar, mühendis, şehir plancısı ve daha sayabileceğimiz bir çok değeriyle ülkesini geleceğe taşımaya çalışan, iş insanlarıyla üretim ve istihdama büyük katkı sunan toplumumuzu yaralamaya çalışmasına asla izin vermeyeceğiz. Çirkin üslubuyla küçümsemeye çalıştığı bu toplum; Cumhuriyetin kurulması için bedeller ödemiş, tarihsel süreçteki duruşu ve yaşam biçimiyle takdirle karşılanmış insanlardan oluşur.”

Cömertpay, konuya hukuk çerçevesinde cevap vereceklerini açıkladı

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42