banner6

Altın fiyatları son 7 yılın zirvesinde

Altın fiyatlarında yukarı yönlü ivme sürürken, kuyumcu esnafı yaşanan bu gelişmeden olumsuz etkilenen taraflardan oldu.

Altın fiyatları son  7 yılın zirvesinde

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

 

ADANA (İLKHABER) - Altın fiyatlarında yukarı yönlü ivme sürürken, kuyumcu esnafı yaşanan bu gelişmeden olumsuz etkilenen taraflardan oldu.

Çin’de ortaya çıkan salgının, görülen vaka sayısı sonrasında, Çin dışına da yayılabileceği endişeleri belirsizlik yaratırken, değerli maden yükselişini sürdürüyor.  Altının ons fiyatı korona virüsün global büyümeyi düşüreceği beklentisiyle son 7 yılın zirvesine ulaştı. Salgının global üretim ve tedarik zincirine yansımalarının tahmin edilenden daha yıkıcı olacağı düşünülüyor. Piyasaların bu riskleri olumsuz değerlenmesiyle birlikte altın fiyatları bu yılki en hızlı haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Cuma gününe yeni tarihi zirvesiyle başlayan gram altın zirvesini 321 lira seviyesine taşıdı. Çeyrek altının fiyatı ise 524 liraya çıktı. ONS fiyatı ise altında 1635’li rakamlara ulaştı. Yaşanan bu gelişmeler kuyumcu esnafına olumsuz yansıdı. Altın fiyatının yükselmesiyle kuyumcu esnafı sessiz bekleyişini sürüyor. Borsa uzmanları ise altında gerçekleşen bu çıkışın devam etmesini ve gram altının fiyatının 350 lira seviyesine çıkabileceği yönünde öngörülerde bulunuyor.

Yaşanan yükselişten etkilenen kuyumcu esnafının son durumunu Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman’a sorduk. Yaşanan bu yukarı doğru ivme nedeniyle piyasalarında büyük bir durgunluk yaşandığını anlatan Başman, altın alacak olan kişilerin bu yükselişle beklemeye geçtiklerini söyleyerek, “Fiyatın yükselmesi doğal olarak ani yükseldiği için bizde birde bir durgunluğa yol açtı. Müşteri şimdi durdu bekliyor.” dedi.

Eskiden altın fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşların altınlarını bozdurmaya geldiğini ancak bu yükselişle böyle bir tablonun da yaşanmadığını işaret eden Başman, “Eskiden altın fiyatı yükseldiğinde vatandaşlar getirip altınlarını paraya çevirirlerdi. Ama şimdi oda fazla yok. Spekülatif anlamda sahip olanlar getirip satanlar oluyor. 100 liralardayken, 110 Liralardayken altın satmaya gelenler kadar gelen olmuyor artık.” ifadelerini kullandı.

Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan coronavirüsünün bu yükselişte etkisinin olduğuna dikkat çeken Başman, “Çin’in Coronavirüsü piyasayı mahvetti. Dünya piyasasında bu daralmalara yol açabiliyor. Siyasi rakipleri de Çin’in aleyhine bunu değerlendirebiliyorlar. ONS fiyatı 1450 liradan 1630’lara çıktı. Yani akıl almaz bir yükseliş ancak fevkalade durumlarda böyle yükselişler oluyordu.” şeklinde konuştu.

“Geçmişte böyle yükselişler oluyor muydu?” şeklinde ki sorumuza ise Başman şu şekilde yanıt verdi;

“Geçmişte böyle yükselişler oldu ama o durumlar Körfez Savaşı, Yunanistan’ın iflası, Avrupa Birliği’nin  sallanışa girmesi, Rusların veya Amerika’nın Suriye girme politikası gibi zamanlarda yükseldi. Altın bulanık havayı sevmez. Her şey günlük gülistanlık olacak altın o zaman kenara çıkar uyur. Olumsuz yansıdı bize. Vatandaş şuanda bekliyor.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER