banner6

Altına Corona virüs darbesi

İnsanlık tarihi boyunca zenginliğin göstergesi olan altın, hem üstlendiği ekonomik görevler, hem de kimyasal özellikleri ile insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüz modern dünyada dahi kritik konumunu korumaktadır. Altının her zaman tercih edilen biri yatırım aracı olduğunu ancak Corona virüsü (COVID-19) ile birlikte hesapların alt-üst olduğunu belirten İnan Ortatepe, “Altın her ne kadar takı olarak kullanılıyor gibi görünse de, aslında bir tasarruf aracı olarak daha çok tercih ediliyor. İnsanlar binlerce yıldır altının değeri ve getirisine güvenerek hep tercih etmişlerdir. Son yıllarda da aynı değeri korumasına rağmen Corona virüsü (COVID-19) salgını ile birlikte piyasalar adeta alt-üst oldu diyebiliriz” diye konuştu.

Altına Corona virüs darbesi

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER


ADANA (İLKHABER) – İnsanlık tarihi boyunca zenginliğin göstergesi olan altın, hem üstlendiği ekonomik görevler, hem de kimyasal özellikleri ile insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüz modern dünyada dahi kritik konumunu korumaktadır.

Ancak binlerce yıldır her ne kadar takı olarak kullanılsa da insanlar için hep ‘Güvenli liman’ olarak görülen altın, kimi zaman meydana olaylar nedeniyle dalgalanmalar da yaşanabiliyor.

Aralık 2019’da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada hızla yayılarak küresel pandemi haline gelen Corona (COVID-19), sağlıktaki etkisinin yanında küresel ekonomiyi de tehdit ediyor.

Tüm dünyada hem üretim hem de hizmet sektörünü de etkisi altına alan corona virüsünün küresel ekonomiye etkisinin 1 trilyon doların üstünde olacağı tahmin edilirken, geçtiğimiz 3 aylık zaman dilimi içerisinde piyasalarda büyük dalgalanmalara neden oluyor.

Özelikle turizm sezonu öncesi Corona virüsü (COVID-19) salgınının halen devam etmesi kuyumcu esnafında da büyük etkiye neden oldu. Adana’da ikinci kuşak kuyumcu esnafı olan İnan Ortatepe, kuyumcuların çoğu zaman günü satışsız kapattığını ve temennilerinin bir an önce salgının sona ererek belirsizlik durumunun ortadan kalkmasını olduğunu söylüyor.

Altının her zaman tercih edilen biri yatırım aracı olduğunu ancak Corona virüsü (COVID-19) ile birlikte hesapların alt-üst olduğunu belirten İnan Ortatepe, “Altın her ne kadar takı olarak kullanılıyor gibi görünse de, aslında bir tasarruf aracı olarak daha çok tercih ediliyor. İnsanlar binlerce yıldır altının değeri ve getirisine güvenerek hep tercih etmişlerdir. Son yıllarda da aynı değeri korumasına rağmen Corona virüsü (COVID-19) salgını ile birlikte piyasalar adeta alt-üst oldu diyebiliriz” diye konuştu.

Korona virüs tedbirleri kapsamında düğün salonlarının kapatılmasının da altına olan talebi etkilediğini ifade eden kuyumcu esnafı İnan Ortatepe şöyle konuştu;

“Şuan tüm dünyada etkisi artan Corona virüsü salgını nedeniyle ülkelerin tamamında alınan tedbirler var. Örneğin ABD'nin bazı eyaletleri ile salgından çok etkilenen Avrupa ülkelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Tüm dünyada salgına karşı mücadele kapsamında çeşitli önlemler alırken, ekonomi alanında da ülke bazında çeşitli tedbirler alınarak devreye sokuluyor. Bu tedbirler ile birlikte bazen olumlu, bazen olumsuz şekilde son haftalarda çeyrek ve gram altın fiyatları değişken fiyat aralıklarında işlem görüyor. Altının ons fiyatı 1.600 doların bir üzerine çıkıyor, bir aşağı iniyor.

Kriz zamanlarında 'güvenli liman' olarak görülen ve ons fiyatı 1700 dolara ulaşan altın, kimi zaman 1465 dolara kadar geriledi.

Ülkemizde de yeni tip Korona virüs tedbirleri kapsamında düğün salonlarının kapatılması vatandaşın altın almamasına neden oldu diyebiliriz. Özellikle Ramazan ayı öncesi düğün veya nişan yapmak isteyen binlerce çift salgın nedeniyle planlarını ileri bir tarihe ertelemek zorunda kaldı.

Bu durum en çok kuyumcu sektörünü olumsuz etkiledi. Geçen yıla göre yüksek seyreden fiyatlar ve ertelenen düğün ile nişanlar kuyumcuları iş yapamaz hale getirdi. Ayrıca çok sayıda iş yeri geçici olarak kapatılırken, milyonlarca insan da evden çalışmaya başladı.

Şuan görüldüğü gibi tek bir müşteri dahi gelmiyor. Günü siftahsız kapatıyoruz. Umarız bu salgın biran önce sona erer. İnsanlar normal hayatlarına devam eder. İnanıyoruz ki Corona virüs etkisi sona erecek ve piyasalar tekrar düzelecektir.”

Küresel salgın haline gelen Corona virüsü sonrası devletler bir bir ekonomik tedbirler açıklayarak piyasaları rahatlatmaya çalışıyor.

Ülkemizde Corona virüsü salgını kapsamında alınan tedbirler ile birlikte birçok ileri gelen markalar mağazalarını kapatarak online internet üzerinden satış yapmaya başladı. Ayrıca AVM’ler de kapatma kararı aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER