banner6

Ambalajlama tesisi için üreticilere şartlı destek

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi yaş sebze ve meyvelerin ambalajlama ve paketlenmesine yönelik karar aldı. Alınan kararla birlikte hükümetin de bu tesislerin kurulması için yüzde 50 teşvik verileceği açıklandı. Ancak verilecek teşvikin üreticilerin kooperatifleştirilerek verilmesi isteniyor.

Ambalajlama tesisi için üreticilere şartlı destek

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi yaş sebze ve meyvelerin ambalajlama ve paketlenmesine yönelik karar aldı. Alınan kararla birlikte hükümetin de bu tesislerin kurulması için yüzde 50 teşvik verileceği açıklandı. Ancak verilecek teşvikin üreticilerin kooperatifleştirilerek verilmesi isteniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, hükümetin ambalajlama tesisleri için vermeyi planladığı yüzde 50 teşvikten üreticilerin faydalanmasının tüketici açısından da olumlu olacağını kaydetti. Üreticilerin kooperatifleştirilerek bu teşviklerden faydalandırılmaması halinde tüketicilerin olumsuz yönde etkileneceğini dikkat çeken Karademir, buna dikkat edilmesini istediklerini vurguladı.

YÜZDE 25’İ HEBA OLUYOR

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi ‘nin aldığı 'ambalaj standardizasyonu' kararının yerinde olduğunu işaret eden Karademir, ülkede üretilen 47 milyon ton sebze ve meyvenin yüzde 25'inin sofralara gelmeden heba olduğunu savundu.  Karademir, ambalaj işleminin maliyeti artıracağını söyledi. Karademir, üreticilerin ciddi anlamda örgütsüz olduğunu vurguladı.

ÇEKİRDEKSİZ KARPUZDA UYGULANIYOR

Karademir, ambalajlama uygulamasının bir süredir katma değeri yüksek olan çekirdeksiz karpuz ürününde yapıldığını anlattı. Ambalajlama ve standardizasyona yapılan desteklerin, üreticilerin örgütlenerek, kooperatifleştirilerek bu örgütler üzerinden üreticilere yansımasının daha doğru olduğunu söyleyen Karademir, “Bu şekilde olursa ürünler tüketiciye daha düşük bir marjda yansıyacaktır ya da makas daralacaktır. Eğer üreticiler üzerinden bu destekler verilmezse bu konuda kaybeden yine tüketici olacaktır.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 14:49

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER