Anavarza Bal hedef büyüttü

Türkiye ekonomisine katkı sunmaya gayret eden, 2017’de 3 bin ton üretim yapan Anavarza Bal, 2018’de kapasitesini yüzde 40 artırmayı hedefliyor. İşletme Genel Müdürü Can Sezen, bölgenin kalkınmasında önemli bir görev üstlendiklerini ifade ederek,” Duyusal analiz, kimyasal analiz ve AR-GE çalışmaları için kurulan laboratuvarlarıyla dünyanın ilk 10 tesisi arasındayız. Hedefimiz Türkiye’nin iki büyük markasından birisi olarak ihracat payını artırmaktır.” dedi.

Anavarza Bal  hedef büyüttü

Zekeriya ŞAHİN

ADANA(İLKHABER) - Adana’nın Kozan ilçesinde 1995 yılından beri üretim yaparak Türkiye ekonomisine katkı sunmanın gayretinden olan Anavarza Bal, 2018 yılında yüzde 40 büyüme hedefini gerçekleştirmek amacıyla çıtasını yukarı çekti. İşletme Genel Müdürü Can Sezen, “ 2017’de 3 milyon ton üretim ve 6 milyon adet şişeleme yaptık. 2018 de bu rakamları yüzde 40 artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Anavarza Bal İşletmesi Genel Müdürü Can Sezen, tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, 2017 yılının bir değerlendirmesini yaptı ve 2018’e bakış açılarını açıkladı.

Sezer, 2017’yi rekorlarla geride bıraktıklarını, özellikle de son 2 yılda yaptıkları 10 milyon liralık yatırımla Adana ekonomisi için bir katma değer yarattıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Öncelikli olarak üreticiden aldığımız balın kalitesini, hangi çiçeğin balı olduğunu anlamak amacıyla duyusal analiz, kimyasal analiz ve AR – GE çalışmaları için kurduğumuz laboratuvarımızla dünyanın ilk 10 tesisi arasındayız. Yaptığımız iyileştirmelerle 2017’de 3 milyon ton bal alıp şişeledik ve bunu da 6 milyon adede yükselttik.  2017’de 40 milyon TL’lik ciromuzu 2018’de yüzde 40 artırmayı hedefliyoruz.

130 çalışanımızla 2018 yılı için tüm planlarımızı 3 bin tonluk üretimimizi 4.2 bin tona çıkarmak ve yıllık ciromuzu 56 milyon TL’ye taşımak üzere yapıyoruz. Geldiğimiz noktada Anavarza Bal, bu sektörde önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Türkiye’deki iki büyük markasından biri olarak bu büyümeye karşın ne yazık ki ülkemizin ihracatı ise ne yazık ki düşüktür. Bizim ihracatımız isi yüzde 5 civarında. Irak ve Hollanda’ya ihraç yapıyoruz. Ancak, başka ülkelere de ihraç için girişimlerimiz sürüyor.”

“ARI KOLONİSİ ARTTI”

 Arının önemli bir görevi yerine getirdiğini, çiçeklerin polenlerini taşıdığını bilim adamlarının arıların yer yüzünden yok olması halinde insanlığın da 4 yılda yok olacağını ifade eden Sezen, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Dünya’nın en büyük bal üreticisi Çin’dir ve Türkiye 105 bin ton ile ikincidir. Dünya ile rekabet edebilmek için baldan katma değer ürünler ortaya çıkarmak gerekir. 10 yıl önce 3 milyon arı kolonisi vardı. Bugün bu rakam çok artı ve 8 milyon arı kolonisi oluştu.  Türkiye’de arıcılık ile uğraşanlar tüm giderlerini bal satışından elde ediyor. Bu yüzden de balı pahalı alıyoruz. Pahalı bal ile rekabet edemiyoruz. Ancak, arıcıların bal üretirken bir yandan da arı zehri, polen, arı sütü gibi katma değere yönelmek gerekir. Örneğin biz bal tozu ürettik. Bal tozu daha ziyade endüstride kullanılıyor. Bunları arttırabilirsek dünya  fiyatlarıyla rekabet edebiliriz.”   

“ADANA’NIN POTANSİYELİ YÜKSEK”

Sezen, Türkiye’de arıcılığın gezici olarak yapıldığını ve bal üretim kapasitesi açısından Adana, Muğla ve Ordu’nun öne çıktığını kaydeden Sezen şöyle devam etti:

“Adana ve yakın coğrafyasının bitki çeşitliliği bakımından da çok geniş bir yelpazeye sahip. Şu anda işletmemizde 22 çeşit bal üretimi yapılmaktadır. Adana’nın arıcılıkta çok yüksek potansiyeli mevcut. Kozan’ın bal konusundaki liderliğini ve Türkiye’nin zengin çiçek florasını bölgenin kalkınması için bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye’de 500’e yakın endemik ballı bitki çeşidi var. Dünyanın başka hiç bir coğrafyası bu kadar zengin değildir. Bu avantajı iyi kullanmalıyız.

Türkiye’de 500 milyon liralık bir bal pazarı var. Ancak üretim miktarının yüzde 25’i organize perakende. Kalan büyük miktarı ise yol kenarında satılmaktadır. Bundan dolayı sektör büyüklüğünde bir belirsizlik yaratmaktadır.”  

“GERÇEK BAL ŞEKERLENİR”

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sezen, dışarıda satılan balların kontrolsüz olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sahte bal gündemi çok meşgul etmektedir. Televizyonlarda satılan ballar ya da orada burada üretilen ballar kontrolsüz ve güvenilir değil. Ama şunu söylemek mümkün. Sahte bal azalmaktadır. Üretim yapan firmaların yapmış olduğu seçicilik ile azalmaktadır. Tüketicilere önerimiz kontrollü, güvenilir markalı ürünleri tercih etmeliler. Şunu da ifade edeyim ki, gerçek bal eni sonu kristalize olur. Yani halk deyimiyle şekerleme olur.”

70 AYRI TEST

Anavarza Bal İşletme Müdürü Can Sezen daha sonra yenilenen tesislerini basın mensuplarına gezdirdi. İşletmenin Gıda Mühendisi kız kardeşi Burcu Sezen Garip ile birlikte laboratuvar ortamını ve harmanlama yerleri ile şişeleme işlem alanları hakkında bilgi aktardı. Gıda Mühendisi Burcu Sezen Garip, “ Üreticiden alınan teneke balların 70 ayrı analiz yapılıyor. Polenlerin hangi çiçekten alındığını tespit ediyoruz. Balın içinde uygun olmayan maddeler ortaya çıkıyor ve bunlar da üreticiye bildiriliyor. İşletmeye gelen her teneke bal ayrı ayrı analiz ediliyor ve uygunluk halinde harmanlanıp, şişelendikten sonra raflardaki yerini alıyor.” dedi.   

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 15:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2