Ankara’daki Mardin standına büyük ilgi

Ankara’daki Mardin  standına büyük ilgi

Adnan AVUKA

 

MARDİN (İLKHABER) - Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Ankara’da 3 gün süren 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi kapsamında 6 yabancı ülke ve Ankara Valiliği başta olmak üzere bazı illerin Valilikleri, Türkiye’deki Oda ve Borsalar stant açarak etkinlik programında yer aldılar. Stantlarda ülke, bölge ve yörelerin yöresel ve geleneksel ürünleri sergilenirken Mardin standı zengin coğrafi yöre ürünleri ile göz doldurdu.

Yerli ve yabancı alım heyetleri stantlardaki ürünler için ilişki kurdular. Zirve boyunca yüzlerce iş görüşmesi gerçekleşti. İspanya, Portekiz, Brezilya, Lübnan, Bulgaristan, Malezya başta olmak üzere yabancı ülke temsilcileri de zirve ve fuarı ziyaret etti.

Zirvede gerçekleşen etkinlikler, defile ve konserler davetlilere hoş anlar yaşattı. Zirvede Kars kaşarından, Malatya kayısısına, Hatay'ın defne sabunundan, Pervari balına, Mardinin meşhur kuru yemişlerine kadar Türkiye'nin farklı ve zengin coğrafyasından ürünlerin zenginliği binlerce ziyaretçinin ilgisini çekti. Coğrafi İşaretli Ürünler ayrıca Konferans Programı, Eğitim Kampları, Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı, B2B Toplantıları, ikili iş görüşmeleri ve daha birçok etkinliği bir arada barındıran 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ile katılımcılara coğrafi işaretler alanında daha fazla bilgi ve deneyim edinme, gelişmeleri anlama, network ve ticari ilişkileri geliştirme gibi çok yönlü avantajlar sağladı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, zirveyi değerlendirirken: “Coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500 ürün potansiyeli ile Türkiye, dünya pazarından 20 milyar dolarlık pay alabilir. Ankara’yı coğrafi işaretli ürünlerin de Başkenti haline getirmek istiyoruz” dedi.

Zirve son güne kadar Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaş ev sahibi sıfatı ile stantta misafirlerini ağırlamak ve ürünleri tanıtma ve ikram ile dikkat çekti

ŞAHİN’DEN EMİNE ERDOĞAN’A MİDYAT TURŞUSU

Standa geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Midyat Belediye Başkanı inşaat mühendisi Veysi Şahin meşhur Midyat turşusunu hediye etti. Turşuyu beğenen Emine Erdoğan “Muhteşem bir lezzet ve muhteşem bir tat” diyerek başkan Veysi Şahine teşekkür etti.

ŞAHİN: MARDİN’İ DÜNYAYA TANITMAK BİZİM İŞİMİZ

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, dünyanın hiç bir ülkesinde Midyat ilçesi gibi din ve dillere sahip olan bir yerleşim birimi bulunmadığını söyledi. Şahin, “Sadece Midyat ilçesindeki dinler ve diller zenginliğinde Türkçü, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice ve Zaza dilleri konuşuluyor. 80 Yaşlarında bir kadınımız Okuma yazma bilmez ama 6 dil bilen vardır. Asırlardır Midyat ilçesinde ayırım yapmadan Müslüman - Hıristiyan dinlere mensup insanlarla kardeşçe yaşıyoruz? Bizim bayramlarımızda Hıristiyan kardeşlerimiz gelip bizimle bayramımızı paylaşıyor. Bizde onları her bayramlarında beraberce kutluyoruz” diye konuştu.

                      AVUKAT DEĞİL SANKİ TURİZM ELÇİSİ

Mardin valisi ve Büyükşehir belediye başkanı mustafa Yaman  Avukat eşi Gülseren Yaman mardin standındaki gezilerinde başta Emine Erdoğan olmak üzere gelen misafirleri mardin’i tanıtıyor,bilgi veriyor ve mardin’e herkesi davet ediyor.Gelen misafirler valinin eşi değil sanki turizm elçisi rehberi gibi bildiler.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2