Annelik duygusu bambaşka

Kuluçkaya yatan hindinin yumurtaları kırılınca yerine tavuk yumurtaları konuldu. Hindinin kuluçka süresinin tamamlanmasının ardından, tavuk yumurtalarından çıkan civcivlere, hindi annelik yaptı.

Annelik duygusu bambaşka

Bayram BULUT / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Kuluçkaya yatan hindinin yumurtaları kırılınca yerine tavuk yumurtaları konuldu. Hindinin kuluçka süresinin tamamlanmasının ardından, tavuk yumurtalarından çıkan civcivlere, hindi annelik yaptı.

Eşine ender rastlanan bir olay objektiflerimize yansıdı. Farklı tavukların yumurtaları, kuluçkaya yatacak tavukların altına sürüldüğünü daha önce görmüştük. Ancak bu kez tavuk yumurtaları hindinin altına sürüldü. Kuluçkaya yatma zamanı gelen hindinin yumurtaları belirlenemeyen bir nedenden ötürü çatlayıp kırıldı. Kırılan yumurtaların yerine başka yumurtalarda bulunamayınca, hindinin kendine gelmesi beklendi. Ancak hindinin sahipleri ne yapsa da hindi kuluçkaya yatmaktan vazgeçmedi. Başkalarının hindilerinin yumurtalarını isteyen hindi sahipleri kimsenin yumurta vermemesi üzerine, çareyi tavuk yumurtalarında aradı. Tavuk yumurtaları hindinin altında sürüldü.

YUMURTALARDAN TAVUK CİVCİVİ ÇIKTI

Hindini altına sürülen yaklaşık 10 tane yumurtanın hepsi civciv olarak bir süre sonra yumurtadan çıktı. Hindinin bu tavuk yavrusu olan civcivlere bakmayacağını düşünen hindinin sahipleri, bu civcivlere bakmak için hazırlık yaptı. Ancak hindinin sahiplerinin tahminleri tutmadı. Anne hindi tavuk civcivlerini kendi yavruları gibi sahiplendi. Neredeyse bir tavuktan daha fazla yavrularını sahiplenen hindi, civcivleri büyütmeye başladı. Civcivleri diğer hindilerden ve diğer hayvanlardan korumaya çalışan anne hindiyi görenler, onu şaşkınlıkla izlemeye başladı.  Bulunduğu yerin maskotu haline gelen anne hindinin civcivleri büyümeye devam ediyor.

EN İYİ ŞEKİLDE ANNELİK YAPIYOR

Hindinin sahipleri ise, hindinin kuluçka döneminin geldiğini ancak yumurtalarının kırılmasıyla hindiyi kuluçkaya yatırmaktan vazgeçtiklerini anlattı. Aziz ismindeki hindinin sahibi, “Kuluçkaya yatırmak istemedik ama kendisi kuluçkaya yatar gibi kümesinden hiç çıkmadı. Hindi yumurtaları aradık ama bulamadık. Çareyi tavuk yumurtalarında bulduk. Bu kadar çok kuluçkaya yatmak isteyen hindimizin altına tavuk yumurtalarını sürdük. Vakti geldiğinde yumurtalardan civcivler çıktı. Bu civcivlere hindi annelik yaptı ve yapmaya devam ediyor. İlginç bir görüntü oluşturduğu için herkes şaşkınlıkla hindimizi izliyor. Gerçekten anneliği tatmak isteyen hindimiz şuan en iyi şekilde tavuk civcivlerine annelik yapıyor.” dedi.

BU HAYVANDA GERÇEK ANNELİK DUYGUSUNU GÖRDÜK

Hindinin tavuk yumurtasından çıkan civcivlere annelik yaptığını görenler ise, “Gerçekten annelik duygusu böyle bir şey. Kendinden olmasa da bu civcivlere annelik yapan hindi, örnek bir hareket sergiliyor. İlk bakışta buna inanamadık. Ancak bunları yakından görünce gerçekten çok duygulandık. İnsanlar doğurdukları çocuklarını çöplere atıyorlar. Öldürüyorlar ve benzeri şekilde bebeklerinden vazgeçebiliyorlar. Bunları televizyonlarda çok gördük. Ama bu hindi gerçekten herkese örnek olacak bir hareket sergiliyor. Civcivlere en iyi şekilde annelik yapıyor. Başka hayvanlar yaklaşsa civcivlere izin vermiyor. Biz bile civcivleri ellimize alıp sevelim dedik, fakat bize bile tepki gösteriyor. Neden böyle bir şey yapmış sahipleri bilmiyoruz ama bu hayvanda gerçek annelik duygusunu gördük” ifadelerini kullandılar.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 15:41

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2