Araç bakımı yaptırmadan tatile çıkmayın!

Yaz mevsimi ile birlikte tatil sezonu da başladı. Aylar öncesinden yapılan planlar şimdi uygulanmaya başladı. Peki! Özel aracınız ile tatile çıkacaksanız, aracınıza gerekli bakım ve onarımı yaptırdınız mı? Yola çıkmadan önce uyarıda bulunan uzmanlar, özel aracı ile tatile çıkacakların, daha güvenli ve keyifli tatil için gerekli bakım ve onarımların yapılması gerektiğini söylüyor.

Araç bakımı yaptırmadan tatile çıkmayın!

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) –Artık yaz geldi okullar kapandı, Lise Giriş Sınavı ve üniversite sınavlarının da yapılması ile birlikte tatil başladı. Tatilde kimi akrabalarının olduğu köyüne, kimi yaylaya, kimileri de denize gitmeyi tercih eder. Birçok kişi tatile özel aracı ile çıkacak ve uzun bir yol yapacak.

Özel araçları ile tatile çıkacakların en büyük kâbusu da yolda araçlarının arıza vermesidir. Bazen her türlü hazırlığı yaparız ancak, araç bakımını unutursanız keyifli bir tatil yapayım derken, karşılaşacağınız en ufak bir arıza tüm tatil keyfini kaçırabilir.

Tatilde sıkıntı yaşamamak, kendi can güvenliğimiz ve aracımızın sağlığı için yapmamız gereken önemli kontroller ve bakımlar var. Uzmanlar özel aracı ile tatile çıkacakların, araçlarına gerekli bakımı yaptırarak, daha güvenli ve keyifli bir tatil yapılabileceğini söylüyor.

KEYFİNİZ KAÇMASIN

Tatilin kâbusa dönüşmemesi için mutlaka araç bakımlarının tam olarak yapılması gerektiğini belirten Oto tamir servisi işletmecisi Gani Çıngır, “Vatandaşlarımız tatil yolculuğunun keyifli ve rahat geçmesi için, yolculuğa çıkmadan önce otomobil bakımlarını mutlaka yaptırmalıdır. Tatiliniz kabusa dönemsin” dedi.

ARAÇ BAKIMLARINI YAPMAK, TATİL PLANINIZIN İLK SIRASINDA YER ALMALI

Tatile çıkmadan önce araçlarda yapılacak birkaç küçük bakım ile keyifli ve rahat bir yolculuğun mümkün alacağını belirten Çıngır; “Her ne kadar tatil planında ilk olarak gidilecek yer belirlense de, aslında tatile çıkacağınız aracınızın bakımı ondan önce gelir. Önce güvenlik, sonra keyifli tatil.. Çünkü araç bakımları olmadan rahat bir tatil yapamazsınız” dedi.

ARAÇLARIN İHTİYAÇLARI ASLINDA SİZİN İHTİYAÇLARINIZDIR

Otomobillerin de insanlar gibi ihtiyaçları olduğuna dikkat çeken Gani Çıngır; “Artık araçlarımız hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Onların ihtiyaçları bizim de ihtiyaçlarımızdır. Sağlıksız bir araç ile yola gidemezsiniz” diye konuştu.

Sağlıklı ve güvenli bir tatil için araç bakımlarının önemine dikkat çeken Gani Çıngır, tatile çıkacaklara şu önerilerde bulundu;

“Yorucu geçen iş sezonu ile birlikte vatandaşlarımız tatile çıkmaya başladı. Özellikle en çok tercih edilen kıyı bölgelerde bunu görmeye başladık. Ayrıca yayla ve başka illerde yaşayanların da kendi memleketlerine gittiğini görüyoruz.

Tatil planı, alınacak eşyalar derken bazen araç bakımlarını unutanlar dahi oluyor. Bunu tatil dönemlerinde çok kez görüyoruz. Gecenim bir yarısı bizi arayıp yolda kalanlar ile karşılaşıyoruz.

“ARAÇ BAKIMLARI SADECE YAZ DÖNEMİ DEĞİL, DEVAMLI YAPILMALI”

İşte bu bağlamda araç bakımlarının önemini bir kez daha anlıyoruz. Biz yoğun bir iş dönemi sonrası ne kadar dinlenmek istiyorsak, aralarımız da bizim gibi yorulur ve gerekli bakımları yapılarak yenilenir ve işimizi görür. Otomobillerimiz de bizim gibi yorulur ve yıpranır. Onlara iyi bakmazsak, onlarda bizi yarı yolda bırakır. Ö nedenle sadece tatil dönemlerinde değil, yıl boyunca otomobillerimizin bakımını yapmalıyız.

Tatil dönemindeyiz ve tatile araçları ile çıkacakların, yola çıkmadan önce bazı bakımları yapması gerekir.

“FRENLER ÖNEMLİ”

Fren sistemi araçların olmazsa olmazıdır. Daima kontrollerini yapmamız gerekir. Tatile çıkmadan frenlerin kontrollerini mutlaka yaptırın. Fren hidroliğini kontrol edin. Eskimiş, özelliğini yitirmiş olabilir. Eskime varsa mutlaka değiştirin.

Fren balataları ve fren diskleri tüm araçların en önemli parçalarıdır. Balataları kontrol ettirin. Mümkünse değiştirin. Yetkili servise giderek kontrol ettirin ve normalden fazla aşınmış olan parça var ise yenisi ile değiştirin.

Yaz mevsiminde araçlarımız normalden daha erken ısınır. Araçlar için hayati önem taşıyan soğutma sisteminin tüm parçalarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Soğutucunun elektrik aksamı, parçaları mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü yaz aylarında sıcak havalarda buharlaşma fazla olur ve bu da soğutma suyunun azalmasına neden olur.

Yolda iken soğutma sisteminde karşılaşacağınız bir sorun tatilinizi kâbusa çevirebilir. Yerleşim yerlerinden uzakta bir yerde iseniz, tamirci bulmada sorun yaşayabilir ve çok zamanınızı alabilir.

Motor yağı ve araç lastiklerine gelince; kontrol edilmesi ve bu konuda çok hassas olması gerekir. Motor yağının eğer çok yeni dönemde değiştirmişseniz sadece eksikliğine bakın. Ancak motor yağını değiştirirseniz daha iyi olacaktır.

“LASTİKLER KONFORLU YOLCULUK SAĞLAR”

Lastikler, sizi gideceğiniz yere götürecek ayakkabılarınız gibidir. Konforunuzu yolculuk yapmanızı sağlar. Ayrıca güvenli sürüşün en önemli parçasıdır. Nasıl iyi bir ayakkabı ile daha rahat ediyorsanız, aracınızın lastiklerinin yeni ve havalarının basıncının uygun olması size daha rahat, konforlu ve daha güvenli bir yolculuk sağlayacaktır.

Araçların lastiklerinin 5 yıldan eski olmaması gerekir. Diş ve kanal derinliği 3 mm’nin altında olan lastikler artık örünün yitirmiş demektir ve değiştirilmelidir. Ayrıca lastik basınçlarını yolculuk esnasında dahi en azından bir petrol istasyonunda kontrol etmenizde yarar var. Birde aracın yedek lastiğinin olması ve sağlam olmasına da dikkat edin. Yedek lastiğiniz olmasa yolda kalabilirsiniz.

“SOĞUTMA SİSTEMİ ÖNEMLİ”

Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklığında soğutma sistemine çok dikkat etmeniz gerekir. İşte radyatör de aracın soğutma sisteminde çok önemli bir yere sahiptir. Yaz tatili demek aynı zamanda toz bulutu ve sıcak hava demek. Tatil yolculuğuna çıkmadan önce aracın soğutma ve havalandırma sistemlerinin kontrol edilmesini çok önemli ve zorunludur. 

Radyatör suyu eksik olursa büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Radyatör suyunu mutlaka kontrol edin ve belirtilen seviyenin altındaysa tamamlayın. Ayrıca yılın tüm mevsimlerinde antifriz kullanmak radyatör kanallarının tıkanmasını önleyecektir.

Bunların dışında soğutma sisteminin diğer elemanları olan termostat, soğutma fanı, devir daim pompası ve V kayışının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bunlar aracınızın sağlıklı işlemesi için çok önemlidir.

“KLİMA GAZINIA BAKIN”

Yolda aşırı sıcaklara maruz kalmayın. Özellikle sıcak bölgelerde tatile gidecekler için aracın klimasının sağlıklı çalışması gerekir. Klima gazına baktırmanız gerekir. Klima gazının basıncı azalmış ise kalan tamamlanmalıdır. Ayrıca aracın hava filtresi kontrol edilmeli ve kirlenmiş ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Tüm bunların yanında, cam suyu, silecekler, elektrik aksamı kontrol edilmelidir. Sonuçta özellikle uzun yolda ışıklar her zaman size yol gösterme konusunda yardımcı olacaktır. Aracınızın aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanlarında sorun varsa sürüş kaliteniz ve güvenliğiniz tehlikeli olabilir. Fren, sinyal, geri vites ve far ampullerinin mutlaka kontrol edilmesi, patlamış lambalar, farlarda sararma ya da matlaşma, kırık ve çatlak gibi durumlara karşı kontrol gerekir.

“TRAFİK KURALLARINA UYALIM”

Her zaman, her yerde trafik kurallarına uyalım. Kesinlikle acele etmeyin. Uykusuz ve yorgun yola çıkmayın. Trafik kurallarına uyun ve sakın aşırı hız yapmayın. İyi tatiller”

Tatil öncesi aracının tüm bakımlarını yaptıran Recai Işıklar, aracının sağlığının kendi sağlığı olduğunu belirtiyor. Aracının tüm bakımlarını zamanında ve tam yaptırdığını belirten Işıklar, “Benim için her zaman güvenlik ön planda yer alır. Güvenlik için öncelikle kullandığımız aracın da güvenli olması gerekir. Yoğun bir yıl geçirdim ve şimdi tatile çıkmaya hazırlanıyorum. Planlarımı yaptım ve ilk iş olarak aracımım bakımını yaptırıyorum. Çünkü yolda karşılaşacağım teknik bir arıza tüm planlarımı alt-üst edebilir.

Gerekli tüm bakımları en ince ayrıntısına kadar yaptırıyorum. Bizimle birlikte aracımız da tatile geliyor. O bizim yol arkadaşımızdır desek yeridir. Aracımın sağlıklı çalışması demek, bizim de güvenli ve sağlıklı yolculuk etmesi demektir”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER