aradenizli Gazeteciler Güneydoğu’ya selam getirdi

İçişleri Bakanlığı Projesi kapsamında,  Karadeniz Bölgesinden 25 gazeteci Mardin’e geldi.

aradenizli Gazeteciler Güneydoğu’ya selam getirdi

Adnan Avuka

MARDİN (İLKHABER)- Külekçi Koordinatörlüğünde Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan Başkanlığında Güneydoğu Anadolu Bölgesine gelen 25 gazetecinin ilk durakları Mardin oldu. Mardin’de tarihi ve turistik mekanları gezen Artvinli gazeteciler, tarihi kentin kültürel değerlerine hayran kaldıklarını dile getirdi. Otobüslerinin ön tarafına “Karadeniz’den Güneydoğuya selam getirdik” pankartı asan Artvinli gazeteciler, Mardin’de güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik ve Onur Kurulu Başkan Adnan Avuka ile bir araya geldi.

Proje koordinatörü Külekçi, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgeleri arasında kardeşlik köprülerinin güçlendirilmesinde, bölge gazetecilerinin buluşması ve kaynaşmasının önemli bir etken olacağını söyledi. Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ise Mardin’de başladıkları gezilerini Siirt, Bitlis ve Van’da sürdürüleceklerini, gezinin ilk ayağı olan Mardin’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Öğle yemeğinde Vali Yardımcısı Osman Demir, GGF Başkanı Mehmet Çelik ve Onur kurulu Başkanı Adnan Avuka ile bir araya gelen Karadenizli gazeteciler, Mardin hakkında bilgilendirildi, gazetecilerin ortak sorunları üzerinde sohbet edildi. Vali Yardımcısı Osman Demir’in Mardin’in tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında verdiği bilgiler ise dikkat çekti.

 Gazeteciler şuandaki haber alma zorluklarla karşılaşıp karşılanmadığını sorulması üzerine cevabı  Mehmet Çelik vererek” Biz bugüne kadar haber  almakta herhangi bir zorlukla karşılaşmadık , tam terside ilgi ve alaka gördük. Ancak yerel gazetelerin ilan  durumunun içler açısı. Çünkü Mardin’de fazla ilan çıkmıyor, her yerel gazetenin mecburi olarak kaç muhabir sigortalı olmaları sizlerde çok iyi bilirsiniz. Mutlaka hükümetler yerel gazetelere ivedilik bir şekilde katkı ve yardımcı olması gerekir. Mardin’de bulunan bir gazeteci arkadaşımız iki tane gazetesi vardı,birini kapattı ,diğerini ise çok ucuz bir fiyatla sattı. Şimdi o arkadaşımız kardeşleri ile birlikte kimi garsonluk yapıyor, kimi halen işsiz. Kimi gazeteler baş bayiisinden gazete şoförlüğünü yapıyor” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2