AŞKOLSUN SİZE!

65 yaş üstü vatandaşlar büyük riske rağmen yerinde durmuyor

AŞKOLSUN SİZE!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-65 yaş üstü vatandaşların Corona virüs nedeniyle evden çıkmamaları istendi ve hatta yasak getirildi.  Yaşamlarını tehdit eden büyük tehlikeye rağmen yine evlerinden çıktılar ve kendilerini parklara, sokaklara attılar.  Yasağa riayet etmeyen bazı 65 yaş üstü vatandaşlar, kendilerini uyaranlara ilginç yanıtlar verdi.

Corona virüs salgınından korunmaları amacıyla ülke genelinde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları istendi. Buna rağmen vatandaşlar parklara ve sokaklara çıkmakta ısrar etti. Bir çok belediye yaşlıların ve vatandaşların evlerinden zorunlu haller dışında evlerinden çıkmamaları düşünülerek banklar kaldırıldı.

ÖNLENEMİYOR

 Buda 65 yaş üzeri vatandaşların dışarıya çıkmalarını önleyemedi. Sonunda 65 yaşı ve üzerinde olan vatandaşların sokağa çıkmaları  yasaklandı. Yasağın getirilmesine rağmen bir çok vatandaşın eve oturmak yerine sokaklarda yürümeyi tercih etti.

“BEN DAHA 18 YAŞINDAYIM”

Yolda yürüyen elinde baston olan vatandaşa 65 yaşın üzerindekilerin dışarı çıkmaları yasak denildi. Yürümekte bile zorlanan yaşlı amcanın bastonunu kaldırarak verdiği cevap görenleri gülümsetti. Yaşlı amca” Oğlum ben daha 18 yaşındayım. Nasıl evimde oturayım” dedi.

SOSYAL MEDYA GÜNDEMİNDE

Yasağa uymayan bu vatandaşlar sosyal medyaya da konu oldu. Kimileri canlandırmalar  yaptı. Yaşlı adamların ellerini kollarını bağlayarak duruma dikkat çekenler, damda pusuda bekleyerek geçen yaşlıların üzerine ağ atarak evlerine geri götürenler gibi bir çok komik canlandırmalar yapıldı. Ancak sonuç yine de değişmedi. Yaşlı vatandaşlar uyarılara aldırış etmeyerek hayatlarını riske atıp sokağa çıkmaya devam ediyor.

ADANA POLİSİ 65 YAŞ ÜSTÜ NÖBETİNDE

Öte yandan Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerde 65 yaş üstü vatandaşlar konusunda nöbetlerini sürdürüyor. Kamuya açık alanlarda devriye atan ekipler, gördükleri 65 yaş üstü vatandaşları uyararak, salgın hastalık nedeniyle dışarıa çıkmamaları gerektiğini belirtiyor. Ekipler bu kişileri bulundukları yerden alarak evlerine kadar bıraktıkları görüldü.

65 YAŞ ÜSTÜ AÇIKLAMASI

Konuyla ilgli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında, 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik kontroller gerçekleştirip, halkın yoğun olduğu bölgelerde polis araçlarından megafonla, vatandaşları toplu olarak bir arada bulunmamaları ve  Salgın nedeniyle evlerinde kalmaları yönünde uyarılarda bulundu.

GEREKLİ YARDIMLAR TALEP HALİNDE YAPILACAK

Ayrıca 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlıklara sahip değerli vatandaşlarımız acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 112 ve 155 nolu hatlardan talepte bulmaları halinde gerekli yardım yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2