banner6

Aşlama serinletiyor

Adana’da bunaltıcı hava sıcaklığına dayanamayan vatandaşlar buz gibi meyan kökü şerbeti (aşlama) ile serinliyor.

Aşlama serinletiyor

Aşlama serinletiyor

 

ÖZEL HABER


BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da bunaltıcı hava sıcaklığına dayanamayan vatandaşlar buz gibi meyan kökü şerbeti (aşlama) ile serinliyor.

Her derde deva diye tabir edilen ve saymakla bitirilemeyen faydaları olan meyan kökü şerbeti satışları devam ediyor. Bu ürün usta ellerin demlemesiyle dinlendirilip vatandaşlara sunuluyor. Soğutulan meyan kökü şerbeti dev mataralara konularak sırtlanıp soğuk soğuk vatandaşlara ikram ediliyor. Meyan kökü şerbetinin bardağı 1 TL’den satılıyor. Orta yaş ve üzerindeki kişilerin rağbet gösterdiği meyan kökü şerbetine ise gençlerin ilgi göstermemesi dikkatlerden kaçmıyor.

GAZLI İÇEÇEKLER YERİNE BUNU TÜKETİN

Sağlıkçılarında tavsiye ettiği içeceklerden olan meyan kökü şerbetini insanlara tanıtmak amaçlı bazı satıcıların karton üzerine faydalarını yazarak boyunlarına asıp vatandaşları bilgilendirdiği görülüyor. Meyan kökünü tüketen vatandaşlar, bu içeceğin midelerine iyi geldiğini savunuyor. Vatandaşlar hem serinleyip, hem de mide sağlıklarını korumak için bu içeceği tercih ettiklerini aktardı. Herkese bu içeceği tavsiye ettiklerini belirten vatandaşlar, gazlı içecekler tüketmek yerine doğal aşlamayı herkesin içmesinin daha doğru olacağını savundular.

AŞLAMANIN FAYDALARI

Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür, ateşi düşürür, öksürüğü keser; nezle ve bronşitte iyileştiricidir. Solunum yollarında mukozayı korur, boğaz ağrılarına iyi gelir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Özellikle çocuklar için hafif müshil etkisi vardır. Bedeni güçlendirici toniktir. Mide yanmaları, gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar.
Karın ağrılarını geçirir. İdrar söktürücüdür. Grip, nezle, anjin ve nefes darlığında faydalıdır. Öksürük ve balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Mide – 12 parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İncebağırsak iltihaplarını giderir. Vücuda serinlik verir. Kabızlığı giderir. Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 17:54

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER