banner6

Aşureler birlik beraberlik için kaynadı

Aşureler birlik beraberlik için kaynadı

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Mavi Çocuk Umut Işıkları Derneği Yönetimi tarafından beraberlik ve dayanışmayı sağlamak amaçlı aşure etkinliği düzenlendi. Geleneksel hale getirilen aşure etkinliğinde lösemi hastası çocuklar, aileleri, diğer hasta yakınları ile hastane personeline aşure ikramı yapıldı.

 Adana Acıbadem Hastanesi karşısında bulunan Mavi Çocuk Umut Işıkları Derneği binasında aşureler hazırlandı. Başkan Kemal Yücel’in içine sevgisini katarak kendi elleriyle yaptığı aşureler, daha sonra Acıbadem Hastanesi’ne getirildi. Aşureler dernek yönetimi ile birlikte, aşureleri önce hastane civarında bulunan hasta ve hasta yakınlarına dağıtıldı. Daha sonra ise hastane içerisinde bulunan personel ve lösemi hastası  çocuklara aşureler götürüldü. Aşureleri alarak tadına bakan kişiler Kemal Yücel’e teşekkür etti.

4 YILDIR YAPILIYOR

Yaptıkları aşure hakkında bilgiler veren Mavi Çocuk Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, aşure etkinliklerini geleneksel hale getirdiklerini belirtti. Yaklaşık 4 yıldan buyana bu etkinliği düzenlediklerini anlatan Yücel, " Aşure birlik beraberlik ve dayanışmayı simgeler, muharrem ayında aşure yapılmasına vesile olan çok güzel anlamlar var. İslami açısından da, tüm dinlerde de çok özel bir gün. Özellikle Alevilikte çok özel bir gündür. Kerbela katliamının adından hayatta kalanların oluşturduğu bir yemek.” dedi.

BİRBİRİMİZE YARDIM EDELİM

 Adana’da tedavi gören lösemi hastası çocuklar ve aileleri ile sağlık çalışanları ile diğer hasta yakınlarına yönelik aşure ikramı yaptıklarını dile getiren Yücel, “12-13 çeşit gıdanın bir araya gelerek yapıldığı bir yiyecektir aşure. Barışı, kardeşliği, birliği, dayanışmayı güçlendirmeyi simgeler. Gelin aşure gibi birlik olalım. Birbirimize yardım edelim. Binlerce insan bir araya gelince farklı renkler oluşacaktır. Gelin birlik olalım. Sizlerinde lösemi hastası çocuklarımıza desteklerinizi bekliyoruz. Gelin hep beraber insanlara faydalı olalım.”diye konuştu.

YÜCEL’E TEŞEKKÜR

Aşure ile ilgili bilgiler veren Yücel, “Yine bir rivayete göre, Nuh Tufanı’ndan sonra ortaya getirilen malzemelerle aşure oluşturulmuş. Sadece bugünü anmanın yanı sıra aşurenin birlik ve beraberliği simgelemesinden yola çıkarak, Adana’da tedavi gören lösemi hastası çocuklarımız ve ailelerimiz için aşuremizi kaynattık. Yeni çocuklarımız kendi elleriyle aşureleri ikram ediyorlar. Gönüllülerin, hastaların, hasta yakınlarının, hastane personellerinin birlikteliğini, dayanışmasını temsil ediyor bu aşure, emek verenlere ve tadanlara da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Aşure dağıtımı hatıra fotoğraflarının çektirilmesiyle son buldu.

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER