Aşureler ikram edildi

Aşureler ikram edildi

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şubesi ve Hacı Bektaş Veli Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle ortak olarak aşure etkinliği düzenlendi.

Dernek binalarında düzenlenen aşure etkinliğinde, dev kazanlarda sabah saatlerinde kaynatılmaya başlanan aşureler öğlen düzenlenen etkinlikte katılımcılara dağıtıldı.  Aşure dağıtımı öncesi dualar edildi. Ardından burada bir konuşma yapan Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kemal Çelik, aşure gününün önemine değindi.

Alevilerin Matem orucunun 12. Günü sabah 12 çeşit malzeme ile aşure yaptıklarını söyleyen Çelik, “Kazanlar kurulur, aşure pişirilir ve aynı günün akşamı aşure ile oruçlar açılır. Kimi yörelerde 13. Gün aşure pişirilir ve Zeynelabidin’in kurtulmasına duyulan sevinç adına bu Hak lokması komşulara dağıtılır. Aleviler Cem olur, çerağ mazlumlar ve Kerbela’sız bir dünya için uyandırılır. “ dedi.

Birlik beraberlik vurgusu yapan Çelik, “Aşuremiz haktır, çoğulculuktur, çok renkliliktir. Yol bir sürek binbir gibi yol kardeşliğidir. Aşure içerisindeki farklı yemişlerin çeşitliliğinde elde ettiği tadı, toplumsal çeşitliliğimizde taçlandırılacaktır. Gelin canlar, cem evlerinde kurulan ve inanç inanç ateşiyle pişen, sevgiyle karışan aşure kazanlarının başında barış ve umut için bir olalım.” ifadelerini kullandı.  

Aşurelerin paylaşıldığına dikkat çeken Çelik, “Aşure pişirenlerin, dağıtanların, paylaşanların ve yiyenlerin niyetlerinde barış umudu vardır. Aşk ve sevgi vardır. Bir aşure kazanındaki yemişler gibi, renkleri yaşatarak, insanların da bu ülkede farklı ama bir arada eşit haklarla eşit koşullarda bu ülkenin kazanında kardeşçe yaşaması var.” şeklinde konuştu.

Çelik sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu niyetle, Kerbela’da yitirdiğimiz Hüseyin ve yoldaşları için, Kerbelalaşan tüm coğrafyalarda yitirdiğimiz Vanlar için, zalimlerin zulmüne karşı, mazlumun, adaletin, barışın, sevginin ve insan haklarının yanında olanları için, tuttuğun yas ve orucumuz, aydınlık bir gelecek için yaptığınız muhabbetler, paylaştığınızı hak lokmaları kabul ve makbul olsun.”

Konuşmanın ardından aşureler katılımcılara ikram edildi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2