Atatürk’ün İzinde Kurtuluşa Koşu

2019 yılının ilk koşu maratonu Adana’da düzenleniyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi’nin desteğiyle düzenlenen 9’uncu “5 Ocak Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu” gelişmeleri için yapılan çalışmalarla ilgili Adana 75. Yıl Sanat Galerisin’de toplanıldı.

Atatürk’ün İzinde Kurtuluşa Koşu

Hande MUŞTU

ADANA(İLKHABER) Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Kurtuluş Maratonu ve Halk Koşusu için düzenlenen etkinlikte sivil toplum kuruluşları, dernek başkanları, oda temsilciler ve amatör spor klüpleri gibi kentin önemli kesimlerini temsil eden konuşmacılar ve katılımcılar yer aldı. Modaretörlüğünü Kadir Gül’ün yaptığı program Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Kadir Gül konuşmasına bu etkinliğin önemini anlatarak başladıktan sonra 2020 maratonu için  Almanya, Hırvatistan, Azerbeycan, Slovakya gibi ülkelerin şimdiden davet isteğinde bulunduğunu belirtti. Konuşmacılar ise düzenlenen yarı maratona katılımın önemi ve Adana imajına etkileri üzerinde durdu. Davetli konuşmacılar arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili  Ramazan Akyürek, Adana Büyükşehir Belediye Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Halil Hızlısoy, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Arslan, Türkiye Futbol Antrenörler Derneği (TÜFAD) Adana Şube Başkanı Mehmet Sümer,  Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASFK) Başkanı Ahmet Boran, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Halit Yılmazel, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD ) Mustafa Boz, Atletizm İl Temsilcisi Abdulkadir Uğur ve Bilim Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Musa Serdem yer aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Halil Hızlısoy, yarı maraton koşusuyla ilgili ‘’ Adana’nın televizyon ve gazeteler aracılığıyla gösterilen makus talihini yenecek, Cumhuriyet değerlerine inanmış, sporu seven ve Cumhuriyet tarihi boyunca marka olmuş şehir imajını yeniden diriltmek bizim elimizde.” diye konuştu.

YENİ ÇALIŞMA “ALKIŞ İSTASYONLARI”

  6 Ocak 2019 Pazar günü düzenlenecek Kurtuluş Maratonu’nda bir ilkte gerçekleştirelerek alkış istasyonları kurulacağı belirtildi. Koşucuların güzergahları üzerinde bellirli alanlara kurulacak olan alkış istasyonları ile seyircilerin atletleri alkışlayarak desteği sağlanacak. Dünyada da bir ilk olacak bu uygulama ile koşucuların morallerinin artırılması hem de ortak payda da birlikte olmanın hedeflendiği açıklandı. Koşu güzergahı ise Atatürk Parkı’ndan başlayarak eski ve yeni Adana’nın kültürel tarihini yansıtan yerler üzerinden devam edecek. Böylece şehrin önemli yerlerine kurulan alkış istasyonları ve koşucuların güzergahları ile birlikte canlı yayınlanan maratonun, Adana’nın güzelliğinin ve değişen imajının tanıtılmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

  Programın sonunda katılımcılara söz hakkı sağlanarak fikirleri alındı ve bu alanda çalışmalar yapılacağına dair sözler verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 13:49

nurten


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER