banner6

Atık malzemelere can verdiler

Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ve Seyhan Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Projesi kapsamında ‘Gülen Yüzler El Sanatları Sergisi’ büyük ilgi gördü.

Atık malzemelere can verdiler

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ve Seyhan Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Projesi kapsamında ‘Gülen Yüzler El Sanatları Sergisi’ büyük ilgi gördü.

Adana’nın Seyhan İlçesi Mavi Bulvar üzerinde bulunan 7 No’lu Çocuk Parkı içerisinde açılan sergi görenleri adeta büyüledi. Tamamen geri dönüşüm malzemesinden oluşan atıklar, çöplerden ve yol kenarlarından toplanarak sanat eseri haline getirildi. Gazete kağıtları, tahta parçaları, kırık aynalar, dolapların sökülerek atılan kapakları, tahta parçaları, fındık kabukları, yoğurt kapları, hatta çöpe atılan süs eşyaları, şişeler, kavanozlar, atkılar daha birçok malzeme tek tek toplandı.

ENGELLİ ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYALARI RESMEDİLDİ

Toplanan bu malzemeler önce Seyhan Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Hira Hatun Tekin ve Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Zehra Eruçar nezaretinde temizlendi. Ardından ise bu malzemelerle kurslarda ne yapılması gerektiği kararlaştırıldı. Çocukların hayal dünyalarında ki görüntüleri yerden bulunan dolap kapakları ve benzeri tahta parçalarına adeta usta bir ressam gibi resmetti. Hayalleri süsleyen bu tabloların uygun bir yerlerine de sanki resmi çizen kişi oradaymış gibi fotoğrafı yerleştirildi.

GÖRKEMLİ BİR HAL ALDILAR

 Bir birinden güzel resim tablolarının çıktığı kurslarda, engelli gençler buldukları atkıları tek tek boyayarak tekrar kullanabilir hale getirdi. Eski çöpe atılan tepsiler, kırık süs eşyaları da tek tek kurslarda elden geçirildi. Yep yeni hale getirilen atık maddeler tekrar kullanıma hazır duruma kavuşturulurken, yoğurt kapları boyanarak adeta özel üretilmiş bir saksı şeklini aldırıldı. Serginin en çok ilgi gören eserleri ise, çöpe atılan kırık aynaların görkemli bir hale getirilerek kullanıma sunulması ve fındık kabuklarıyla süslenmiş tahta parçalarından ekmeklik ve benzeri ürünler oldu.

1 YILLIK EMEK

 Atık malzemelerden, tablolar, aynalar, saksılar, süs eşyaları, kavanozlar, ekmeklikler, askılıklar ve daha birçok ürün ortaya çıktı. Seyhan Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Hira Hatun Tekin ve Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Zehra Eruçar gözetiminde engelli gençler yaklaşık 1 yıl boyunca bu ürünleri oluşturmak için büyük emek harcadı. Bir yıllık çalışma ise Çevre Haftası’nda sergi olarak görücüye çıktı.

ÜRÜNLER SERGİLENDİ

Yapılan çalışmalar, Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ve Seyhan Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Projesi kapsamında ‘Gülen Yüzler El Sanatları Sergisi’ olarak açıldı. Bir gün süren sergiye gelenler gördükleri geri dönüşüm malzemeleriyle yapılan ürünler karşısında adeta büyülendi. Konuklar emeği geçenlere teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

ERUÇAR: ATIK DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI YAPTIK

Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Zehra Eruçar, sergi ve kurslarda yapılan ürünler hakkında gazetemize bilgiler verdi.  Atlas Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü öğrencileri ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle güzel bir atık değerlendirme projesi yaptıklarını anlatan Eruçar, “Çöpten aldığımız ürünleri değerlendirdik. Yıkılan binalardan çıkan tahta parçalarıyla çok güzel tablolar yaptık. Atıl durumda ki saksılardan değerlendirmeler yaptık. Seramikleri değerlendirdik güzel saksılar yaptık. Yoğurt kaplarını değerlendirerek saksılar yaptık. Fındık ve ceviz kabuklarından ev görünümünde ekmeklikler yaptık” dedi.

EL BECERİLERİ GELİŞİYOR

Çocukların geri dönüşüm malzemeleriyle el sanatlarını el becerilerini geliştirdiklerini belirten Eruçar, “Burada önemli olan hem geri dönüşüm malzemelerini geri kazandırmak, hem de çocuklarımızın el sanatlarını el becerilerini geliştirmekti.  Gördüğünüz gibi her ürünümüzün üzerinde yüz gülüyor. Bu nedenle gülen yüzler koyduk sergimizin ismini. Çocuklarımızda gülüyorlar çünkü. Seyhan Halk Eğitim’den gelen Hatun hocamızla birlikte çocuklarımız yaptılar. Dünya Çevre Günü 5 Haziran’da bizler sergimizi açmak istemiştik ama 7 Haziran’a nasip oldu” şeklinde konuştu.

ATIK MALZEMELER DEĞERLİ

Atık malzemelerin ne kadar değerli olduğunu göstermek istediklerini dile getiren Eruçar, “Burada da çevreye atılan atıkların ne kadar değerli olduğunu göstermek istedik. Muhteşem bir aynamız var. Onu çöpten aldık. Boyadık harika bir hale getirdik. Şuanda paha biçilemez bir değere sahip. Gazete parçalarını kırıştırarak güller şeklinde çok güzel bir görüntü sağladık” ifadelerini kullandı.

TAMAMEN ÇÖPE ATILAN MALZEMELER

Çöpe atılan malzemeler ve marangoz atıklarını gibi her şeyi işlediklerini vurgulayan Eruçar, “Hemen hemen her şeyi çöpten topladık. Marangoz önüne atılan atık parçaları aldı. Atık sinileri değerlendirdik, plastik kapları, kozalakları, kağıtları her şeyi değerlendirdik. Çok emek verildi. Sergimiz bir gün sürecek. Atık sinimiz tablo halini aldı. Taşları bile çocuklarımız hayal güçlerini kullanarak boyayıp inanılmaz eserler ortaya çıkardı” şeklinde konuştu..

TEKİN: 1 YILLIK ÇALIŞMAMIZ
Seyhan Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Hira Hatun Tekin ise, bu çalışmaları öğrencileriyle bir yılda tamamladıklarını söyledi. Geçtiğimiz yılda farklı bir tema ile kurslarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Tekin, “Öğrencilerimizle birlikte 2 yıldır çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmamızda geri dönüşüm malzemesi atıkları kullanarak birçok ürün ortaya çıkarttık. Çok sayıda çalışma yaptık. Ürünlerimiz gerçekten görülmeye değer bir hale geldi. Bugünde sergimizi açtık. Sergimizde ürünlerimizi sergiliyoruz” dedi.

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER