banner6

Av. Küçük: “Yaşasın kadın egemenliği”

Av. Küçük:  “Yaşasın kadın egemenliği”

Hande  MUŞTU- Rukiye UYANIK

ADANA(İLKHABER)-Kadının yaşamdaki önemine değinen Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Kadının yaşamdaki katkısının değerinin çok üst düzeyde yaşama geçmesi gerekiyor. Geldiğimiz dönem içerisinde, yaşadığımız süreçte kadının haklarını elde etmesini zayıflatacak yaklaşımların kabulü hiçbir şekilde mümkün değildir. Yaşasın kadın egemenliği” dedi.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezimiz ile Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anma ve farkındalık etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi.

75. Yıl Sanat Galerisinde gerçekleşen Panelin açılışında konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü hafta olarak değerlendirerek iki önemli panel, basın açıklaması ve değerli akademisyen panelistlerle de farkındalık ortaya koyduklarını belirtti.

Dünya Kadınlar Günü’nün, kadınların taleplerini birlikte daha gür haykırdıkları, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden zihniyetlere karşı omuz omuza mücadele verdiği bir gün olduğunu söyleyen Veli Küçük “ Bugünün özel olarak değerlendirilmesinde 129 kadın çiçek alınsın diye hayatını kaybetmedi. Bugün bu yönde çok değerli paylaşımlar vardı ve kadın komisyonumuzun çok değerli temsilcileri de bugünün aslında kutlama günü olmadığını anma ve farkındalık günü olduğunu ifade ettiler. Ben bu ifadelere, duygu ve düşüncelere katılıyorum “ dedi.

Kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve toplumsal alanda temsil çok kısıtlı olduğuna değinen Başkan Küçük ”Çarpıcı bir veri paylaşmak istiyorum. bu yerel seçimlerde 3 bin 272 belediye başkan adayından sadece 89’u kadın. Bu çok düşük bir rakam. TBMM’de 590 milletvekili var ve bu sayının sadece 104’ü kadın. Kadın siyasette ne yazık ki hak ettiği temsil oranını bulamamış” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

 

Veli Küçük  erkekler tarafından öldürülen kadınların son aylardaki sayılarından  bahsederek “ Bu aslında erkek vahşetinden başka bir şey değil. Bunu böyle değerlendirmek gerekiyor. Namus kisvesi altında toplumsal değerler bakışı adı altında isimlendirebilmek mümkün değil her şeyden kadının yaşamdaki katkısının değerinin çok üst düzeyde yaşama geçmesi gerekiyor. İş dünyasında, toplumsal yaşamda ve siyasetteki karanlık tablo ne yazık ki burada da kendisini ortaya çıkarıyor. Kadınlar her yerde saldırıya uğruyor sade aile içerisinde değil. Bakın Çanakkale’de Siverek’te meslektaşlarımız saldırıya uğradılar. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlaşma, ilericilik ve devrimcilik ilkelerine her daim sahip çıkacağız. “ ifadelerini kullandı.

Avukat Veli Küçük nafaka konusunda tartışmalara atıf yaparak “ Eğer ki kadın hak ettiği ölçüde fırsat eşitliği ile iş yaşamında hak ettiği değeri verirseniz, istihdamda eşitlik sağlanırsa nafaka o zaman konuşulabilir. Cinsel, politik, sosyal, ekonomik şiddet ortadan kalkar ise o zaman bugün tekrar gündeme getirilen aile hukukunda arabuluculuk kavramını tartışmaya açabiliriz. Geldiğimiz dönem içerisinde, yaşadığımız süreçte kadının haklarını elde etmesini zayıflatacak yaklaşımların kabulü hiçbir şekilde mümkün değildir.” dedikten sonra “ Yaşasın kadın egemenliği” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi bildirgesini okuyan Yürütme Kurulu Üyesi Cennet Ünal da “Katılımcı her türlü ayrımcılıktan uzak, kültürel, sosyal, cinsiyet ve etnik ve ekonomik farklılıkların gözetildiği bu farklılıklardan kaynaklanan eşitsizliklerin ortalıktan kaldıracak yönetim anlayışıyla hareket eden, belediye hizmetlerine etkin, verimli ve eşit olarak sunan, karara süreçlerinden kaynak kullanımlarında açık ve şeffaf ve denetlenebilir bir kent yönetimi taahhüt edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Düzenlenen panele Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Türkan Erken Eşli katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER