banner6

Av. Veli Küçük: Yargı ve Savunma camiasına güç katacaksınız

Stajyer avukatların ruhsat töreninde konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Bugün itibariyle kutsal ve kamusal bir mesleğe adım atıyorsunuz. İnanıyorum ki, Adana Barosu’na, yargı ve savunma camiasına güç katacaksınız. Mesleğimizi bu hassasiyetle yürüteceğinize inancım tamdır” dedi.

Av. Veli Küçük: Yargı ve Savunma camiasına güç katacaksınız

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Stajyer avukatların ruhsat töreninde konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Bugün itibariyle kutsal ve kamusal bir mesleğe adım atıyorsunuz. İnanıyorum ki, Adana Barosu’na, yargı ve savunma camiasına güç katacaksınız. Mesleğimizi bu hassasiyetle yürüteceğinize inancım tamdır” dedi.

Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan 27 genç avukat ruhsatlarını alarak avukatlık mesleğine adım attı. Pandemi nedeniyle sadece genç avukatların birinci derece yakınlarının yer aldığı törende maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak farklı zamanlarda törenler düzenlendi.

Türkiye’de yaklaşık 6 bin avukat ile 6’ncı sırada yer alan ve son iki yılda 800 civarında stajyer avukat yetiştirip mesleğe kazandıran Adana Barosu’nda ruhsat heyecanı yaşandı. Bu yıl korona (Covid-19) pandemisi nedeniyle ara ara ve maske, sosyal mesafe, hijyen kuralları çerçevesinde yapılan törenlerle genç avukatlara ruhsatlar verilmekle birlikte, törenlere sadece birinci derece yakınlar alınarak tedbirlere uygun oyularak ruhsatlar veriliyor.

Son olarak Adana Barosu Başkanlık odası ve Baro Tesislerinde yapılan törenler ile 27 stajyer avukat ruhsatlarını alarak mesleğe adım attı. Törenlerde yönetim kurulu üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi Adana İl Başkanı Av. Mehmet Ay, adliye çalışanları, avukatlar ve ruhsat alacak genç avukatların birinci derece yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına hayırlı uğurlu olsun temennisinde bulunarak, “Savunma mesleğinin temsilcisi olmayı hak etmek zordur. Bugün Türkiye’de yaklaşık 4 bin üyesi bulunan ve ülkemizin en büyük baroları arasında yer alan Adana Barosu’nun yani büyük bir ailenin mensubusunuz.

Sizleri seven insanlar, aileleriniz burada. Bildiğiniz gibi bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi var ve bu çerçevede alınan tedbirler göz önüne alınarak bu törenlerimizi yapmaktayız. Bildiğiniz gibi staj dönemlerinde tecrübeye ve etkili iletişime dayalı eğitimleri ön plana çıkarttık. Öncelikle genç meslektaşlarımıza kucak açan büro avukatlarına emeklerinden ve katkılarından ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca Ailelerimiz.. Esas tebriği aileler hak etmektedir. Bugün evlatlarına büyük bir gururla bakıyorlar. Sizleri kutluyorum. Umarım evlatlarının ileride daha çok mutluluklarını ve başarılarını hep birlikte görürüz” dedi.

Çiçeği burnunda avukatlara doğruluk, dürüstlük kurallarından, alın teriyle, hakkıyla kazanç elde etme ilkelerinden hiçbir zaman vazgeçmeyin diyen Av. Veli Küçük, “İnanıyorum ki, Adana Barosu’na, yargı ve savunma camiasına güç katacaksınız. Mesleğimizi bu hassasiyetle yürüteceğinize inancım tamdır. Bugün itibariyle kutsal ve kamusal bir mesleğe adım atıyorsunuz ve yaşadığımız dönemin tanığı olarak hukuka, adalete, toplumsal ve sosyal olaylara da sahip çıkmanız gerektiğini unutmayın.” Diye konuştu.

Avukatların, adalet ve hak arayışının başlangıç noktası olan savunmayı temsil ettiklerine dikkat çeken Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Biz adalet ve hak arayışının başlangıç noktası olan savunmayı temsil ediyoruz. Çok dikkatli, özenli ve insan psikolojisinden anlayan yaklaşımlar ortaya koymak durumundayız. Empati yapma niteliğimizi mutlak suretle geliştirmeliyiz. Hukuksal etkileşim içerisinde olduğunuz kişilerle üst düzey empati çabasıyla hareket ederek öz güvenle mesleğinizi yürütünüz. Biz onların dilinden anlayabilmeliyiz. İşte o zaman başarılı oluruz. En önemli olgu doğruluk dürüstlük ve alın teri ile kazançtır unutmayın..

Günümüzde artık bilgiye ulaşımın rahat olduğunu biliyoruz ve bu nedenle biz avukatların kendilerini mutlaka geliştirerek görevlerini layıkıyla yapmaları gerekir. Hukuksal ilişki çerisinde bulunduğumuz müvekkilimiz, karşı taraf, yargı, hakim-savcılar da dahil olmak üzere stres yükü çok fazla bir görev ifa ediyoruz.

Toplumumuzda, insanımız yaşadığı sorunu hayatının merkezine koyup aynı sorunu avukatın da yaşamasını istiyor. Günde 10 defa arayabiliyor. Hafta sonu, Pazar günü arayabiliyor. Onun için mesleğimizin nosyonunu bilgi anlamında, tecrübe anlamında mutlaka üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Fakat sorunlu insanların varlığını, sakat ve sorunlu bakış açısını da mutlak suretle sezinleyebilmeliyiz.

Hukukçu olmak sadece meslek değildir ve aynı zamanda bir duruş, yaşam tarzıdır. İnsan haklarını, hukuk devletini, hukukun üstünlüğü ve hak ve özgürlükler kavramını savunma ve mücadele verme noktasında TURİN ilkeleri ve Havana Kuralları bu anlamda sizlere büyük sorumluluk yüklemektedir.

Bugün sizlerin aramıza katılımı, Adana Barosu’na, yargı ve savunma camiasına güç katacaklardır. Doğruluk, dürüstlük kurallarından, alın teriyle, hakkıyla kazanç elde etme ilkelerinden hiçbir zaman vazgeçmeyin.

“HERKES İÇİN ADALET İSTEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimizde ileri demokrasinin gereklerinden asla taviz vermeyeceğiz. Hukukçular ve hak savunucuları olarak tavrımızı ortaya koymaya ve herkes için adalet istemeye devam edeceğiz”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ün konuşmasının ardından Barış Selçuk Şahin, Nur Sena Akbaş, Serra Yılmaz, Billur Deniz, Elif Kılıç, Emir Orkun Kartal, Esra Altun, Ezgi İnce, Firdevs Avşar, İrem İbicioğlu, Teyfik Can Yeşil, Hasan Özdemir, Hacer Çukur, Hatice Zülal Demirci, Mehmet Akif Tuz, İsmet Eşelioğlu, Tuğba Serçe, Zahide Nur Öztoprak, Kasım Yaraşır, Leyla Gümüş, Mehmet Ali Başeğmez, Mert Aydın, Mustafa Yücelen, Ziya Şahin, Yılmaz Haber, Simge Üzer, Yusuf Şenkal meslek yeminlerini ederek Avukatlık mesleğine adım attılar..

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER