banner6

Av.Küçük; “Kontenjanlar ihtiyaca göre belirlenmeli”

Av.Küçük;  “Kontenjanlar ihtiyaca göre belirlenmeli”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Türkiye’de 130 bin avukat var ve hukuk fakültelerinde de 85 bin öğrenci var. Durumun vehametini sayısal veriler ortaya koyuyor. Hukuk fakültelerinde ‘Hiç bir şey olamazsam, avukat olurum’ bakış açısıyla Hukuk Fakültesi açılmasının, kontenjanların şişirilmesinin, yükseltilmesinin hiç kimseye faydası yoktur. O nedenle fakülte sayısının azaltılması, kontenjanların ülke ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerekiyor” dedi.

Adana Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenledi. İlk olarak Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda avukat Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Açışın ardından Adana Barosu Mahmut Esat Avukatlar Salonu’nda devam eden programda basın açıklaması yapıldı.

Programda konuşan Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, “Son 3 yılda tehlike altındaki Avukatlar Günü Türkiye’deki avukatlara atfedildi. En son 24 Ocakta İstanbul’da Türkiye Barolar Birliği, avukatlar yürüyüş yaparak bugün de yaşanan hukuksuzlukları ortaya koyduk. Umuyorum ki yaşadığımız süreç bahar bizler, ülkemiz, yargı bağımsızlığı ve umutlarımızın daha da filizlendiği güzel günler adına müjdecisi olur” dedi.

Adana Barosu’nun yeni yapılacak hizmet binası hakkında bilgi veren Baro Başkanı Av. Küçük, “Adana Barosu hizmet binamızın proje çalışması aşamasındayız. Tahsisini hazırladığımız alanla ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Üç ayrı kuruma tahsis edilen tek parselle ilgili, üç ayrı parsele bölünerek her kurumun kendi binasını yapabilmesi noktasındaki çalışma da tamamlandı. Kısa süre sonrasında içerisinde staj eğitim merkezi, avukat hakları merkezi, komisyon çalışmalarımızın yerini alacağı binamızın önce proje ve sonra temeline başlayacağız. Yerimiz Seyhan Nehri kıyısında ve Sheraton Oteli yanında yer alan önemli bir yerimiz var. Türkiye Barolar Birliği de hizmet binamızın tüm giderlerini Adana Barosu’na yük olmaksızın karşılayacağı sözünü verdi” ifadesi kullandı.

Adana’da Adliye binalarının 5 ayrı noktada yer almasından dolayı avukatların zorluk çektiğine dikkat çeken Küçük, “Avukatlar yargının kurucu unsuru olmakla beraber, ne yazık ki hak ettiği değeri görme noktasında sorunlar yaşıyor. En basiti Adana’da şuan 5 ayrı binada hizmet veriyor olmamızdır. Taşımalı, bölünmüş adalet peşinde koştuğumuz süreçlerin yeni adliye binamızın bu yıl sonunda yaşama geçmesiyle son bulacağını bekliyoruz. Yeni Adli yılda umuyoruz ki bina hayat geçer ve 5 adliye binada duruşmaya yetişme stresinden, sıkıntısından kurtulacağız” şeklinde konuştu.

Avukat mesleğinin durumu hakkında da konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük konuşmasına şöyle devam etti;

“Aradan geçen zaman, meslektaşlarımızın ekonomik imkansızlıklarla boğuştuğu zamanda oldu. İstanbul Barosu’ndan bir yıllık avukat olan Gökhan Vural Arı ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Biz her ortamda avukatlık ücretlerinin uygun hale getirilmesi, sosyal ve emeklilik, özlük haklarının iyileştirilmesi bağlamında isteklerimizi bir kez daha ortaya koyuyoruz.

Adalet Bakanlığı’nın yargıda stratejik eleştirme toplantıları ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’nun yaptığı toplantılara katılarak tüm sorunlarımızı ilettik. Bunların başında avukatlık sınavı geliyor. Gündeme getirilen hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavı planlamasını belirli ölçülerde doğru buluyoruz. Ancak avukatlık sınavı çok daha farklı olmalı.

TBMM’de şuan bir türlü meclis gündemine gelmeyen yeni avukatlık yasası var. Bu yasa staja başlarken bir sınavı, Türkiye Barolar Birliği’nin yapacağı merkezi bir sınavı, devamında 18 aylık staj evresini, sonrasında da ilgili barolar tarafından yapılacak mesleğe kabul sınavını ön gören çok gerçekçi ve mesleğin saygınlığını koruyacak bir çalışma… Mutlak suretle hayata geçmeli.

Türkiye’de 130 bin avukat var ve hukuk fakültelerinde de 85 bin öğrenci var. Durumun vehametini sayısal veriler ortaya koyuyor. O nedenle Kıbrıs üniversitelerinde, vakıf üniversitelerinde, Türk-i Cumhuriyetlerdeki üniversitelerde, hukuk fakültelerinde ‘Hiç bir şey olamazsam, avukat olurum’ bakış açısıyla Hukuk Fakültesi açılmasının, kontenjanların şişirilmesinin, yükseltilmesinin hiç kimseye faydası yoktur. O nedenle fakülte sayısının azaltılması, kontenjanların ülke ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerekiyor”

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 14:40

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER