Avuka 47.nci fotoğraf sergisini Tekirdağ’da açtı

Avuka 47.nci fotoğraf sergisini Tekirdağ’da açtı

F. Metin MARACI

 

(HABER MERKEZİ) – Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka 47.nci fotoğraf sergisini Tekirdağ’da açtı. Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’ndeki sergiye katılım yoğun olurken, sergilenen fotoğraflar büyük beğeni topladı.

Sergini açılışı öncesi bir konuşma yapan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Anadolu'nun birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Anadolu kültürü, tarihi ve coğrafi güzellikleriyle sayısız medeniyet ev sahipliği yaptı. Bu güzel ülkemizin, güzel illerinden Mardin ilimize de gitmeden orayı anlamak kolay değil. Büyük bir medeniyete başkentlik yapmış Mardin, aynı zamanda Midyat, oradan da Hasankeyf görülmesi gereken muhteşem yerler” dedi.

Gazeteci ve aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Adnan Avuka’nın sergisinin önemine değinen Vali Yıldırım, “Mardin müthiş bir gastronomi kültürüne sahip. Oldukça güzel yemekleri ve ciddi bir kültür birikimi olan bir ilimiz. Mardin gibi Tekirdağ'ın da çok büyük bir kültür birikimi var. Bu bağlamda kültürleri yaşatmaya gayret eden insanların birbirleriyle tanışması lazım. İşte bugün bu sergi ile bir adım atılıyor. İnşallah bunun devamı da Mardin'de olacak” diye konuştu.

Sergi için Adanan Avuka’ya teşekkür eden Vali Yıldırım, “Değerli gazeteci ve fotoğraf sanatçımız Adnan Avuka, onlarca şehrin önemli tarihi ve yaşamlarını sentezleyerek buraya kadar getirdi, Bu işler kolay deği. Kendisine teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka da amacının Mardin ile Tekirdağ illeri arasında kardeşlik köprüsü kurmak olduğunu belirterek, "Burada çok güzel bir birlik ve beraberlik var. Şu anda ülkemizin en büyük ihtiyacı olan birlik ve beraberliği pekiştirmektir. Biz Mardin'i buraya taşıdık. Sıra size geldi. Siz de gelin. Bu sergide başta Mardin Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ile Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’ya teşekkür ediyorum"

Ardından sergi açılışı gerçekleştirildi. Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’nın 120 fotoğrafının yer aldığı sergi 15 Eylül'e kadar açık olacak. Sergisinin açılışına; Marev Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Haluk Eldem, İstanbul Mardinliler Derneği Federasyon Başkanı İbrahim Biter, Bakırköy Marev Başkanı Beşir Bilgin, Mardin OSB Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Noyan, İş adamı Marev eski Başkanı Münir Çağlar, Ressam İsmet Yedikardeş, İş adamı Yunus Kalayçioğlu, Ünlü sanatçı Mardinli Mahmut,Zafer Himdlioğlu, Çetin İnan, Ömer Sadunoğlu, Av. Beşir Çatar ve çok sayıda kişi katıldı.

Sergide Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman tarafından gönderilen Telkari işçiliğiyle yapılmış Türk Bayrağı gümüş rozeti tüm katılımcılara dağıtıldı.

Ayrıca Mardin PTT Başmüdürlüğü tarafından bastırılan Mardin eski PTT binasının pullu fotoğrafı da Tekirdağ Baş Müdürlüğüne hediye edildi.
 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2