Avukatlar farkındalık yaratmak ve dayanışmak için açıklama yaptı

Avukatlar farkındalık yaratmak ve dayanışmak için açıklama yaptı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Barosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri, 24 Ocak Tehlikeli avukatlar günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. 

Adana Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasını Avukat Ümit Büyükdağ okudu. Tehlikeli Avukatlar Günü’nün tarihçesi hakkında bilgiler veren Büyükdağ, “24 Ocak 1977 tarihinde 4 sendika avukatı ve bir isçi Madrid'deki ofislerinde sadece mesleklerini ifa ettikleri için katledildiler. Bu güne atfen, 24 Ocak tarihini, 10.kez tüm dünyada tehlike altındaki avukatlarla ilgili farkındalık yaratmak ve onlarla dayanışmak için Tehlikedeki Avukatlar Günü olarak örgütlüyoruz.” dedi.

Pakistan’da ki avukat olaylarına dikkat çeken Büyükdağ, “Geçtiğimiz on yıllar içerisinde, Pakistan’da avukatlar, sadece mesleki faaliyetlerini icra ettikleri için, yargısal taciz ve gözaltında işkencenin yani sıra, kitlesel katliam, cinayet, ölüm tehdidi, itibarsızlaştırılma, tacizlerin hedefi oldular. Aileleri de bu tehditlerden nasibini aldı ve hatta bir kısmı katledildi. Soruşturma ve yargılama tacizleri, barolardan ihraç tehditleri yoluyla baskılar ise adeta olağanlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından avukatlar baro önünden sessizce ayrıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2