banner6

Bağımlılıklarla asırlık mücadele

Yeşilay 97 yıldır toplumu ve gençliği zararlı alışkanlıklardan korumak için büyük bir çaba sarf ediyor

Bağımlılıklarla asırlık mücadele

 Serhat ŞANLI (ÖZEL HABER)

ADANA (İLKHABER) - Kurulduğu 1920’den günümüze toplumu ve gençliği zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek, bilimsel metotlar kullanıp, tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten Yeşilay, önemli sivil toplum kuruluşlarımız arasında yer almaktadır.

Adana’da yeni bir projeye imza atan Yeşilay, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Yeşilay Adana Şube Başkanlığı arasında, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde bulunan yükümlülerin tütün, alkol ve madde bağımlılığından korunması ve topluma uyum sağlamaları amacıyla protokol imzalandı.

Çalışmaları hakkında konuşan Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, kurumun 97 yıllık tarihi boyunca toplumumuz için ‘Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele’ verdiğini söyledi.

GENÇLİĞİN VE GELECEĞİMİZİN TEMİNATI’YEŞİLAY’

Sağlık nesiller için çalıştıklarını ifade eden Aslanbaba, ‘’Toplumumuzun ve gençliğimizin bedenen ve ahlaken çökmesine neden olan her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılıkla mücadele etmeyi, değerlerine ve kültürüne bağlı sağlıklı nesiller yetiştirilmesini hedefleyen Yeşilay’ımız adeta gençliğin ve geleceğimizin teminatıdır.’’ dedi.

Adana Yeşilay Şubesi olarak bir yandan bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürüterek ve aldığımız sonuçlara göre projeler üretip uyguladıklarını belirten Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, sözlerine şöyle devam etti:

“ASIRLIK KURUM”

“Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur.

"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir. Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, başta alkol olmak üzere sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil edilmiştir.

AMAÇ, BÜTÜN ZARARLI ALIŞKANLIKLARLA MÜCADELE

Yeşilay’ın amacı, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde; tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmek amacı ile kurulmuştur.

Bu çerçevede Yeşilay, bağımlılıklarla mücadele etmek üzere, toplumun bilinç, güç ve kaynaklarını harekete geçirerek; insan onur ve saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda desteğe muhtaç insanlara yardım eder; toplumun bağımlılıklarla mücadele kapasitesinin geliştirilmesine sürekli katkıda bulunmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda ulusal ve uluslararası kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma organizasyonlarını ayrıca geliştirerek bu mücadeleyi kamuoyuna mal etmekteyiz.

Bizler de bu amaçlar doğrultusunda Adana Yeşilay Şubesi olarak bir yandan Bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürüterek ve aldığımız sonuçlara göre projeler üretip uygularken; diğer yandan başta İlk ve ortaokullarda, lise ve üniversitelerde Yeşilay Kulüpleri kurarak eğitim kurumlarında yaygınlaşarak çocuklarda ve gençlerde Yeşilay bilinci ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturmak ile toplumun her kesimine ulaşılacak faaliyetlerde bulunmaya çalışıyoruz. Özellikle Bağımlılığın Mutlak Kader olmadığını bunun için adeta milli bir seferberlik halinde bu tür zararlı alışkanlıklarla mücadeleye devam edeceğiz.

En son geçtiğimiz günlerde, Yeşilay Adana Şube olarak, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde bulunan yükümlülerin tütün, alkol ve madde bağımlılığından korunması ve topluma uyum sağlamaları amacıyla protokol imzalandık.

Amacımız, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde bulunan yükümlüleri bilinçlendirmek, ileriki yaşamlarında daha bilinçli hale gelmeleri ve toplumsal bir bilinci ortaya çıkarmak adına bir yıllık bir protokol imzaladık. İleriki süreçte hazırlayacağımız yeni projeler ile bu protokolü daha da uzatma imkânımız olacaktır.  Ayrıca bu protokol bizim açımızdan Adana’da bir ilktir. Umarız başarılı olur.

İlk çalışmayı yüze yakın Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde bulunan yükümlüye yaptığımız eğitim çalışmasıyla başladık. Sahaya dönük daha farklı programlarımız da olacak. Faydalı olacağına inanıyorum. Bu tür çalışmaları diğer kurumlarımız ile de yapmaktayız.

“ÖRNEK BİREYLER YATİŞTİRMEK”

Yeşilay, yapmış olduğu bu çalışmalar ile hükümlülerin zararlı maddeler nedeniyle içerisine düşmüş oldukları durumlarını, kendilerine hatırlatmak ve diğer zararlı maddeleri konusunda da bundan sonraki yaşamlarına, ailelerine örnek bir birey olmak açısından bilinçlendirmeye çalışacağız.

Bir bakıma kötü durumlarından kurtarıp kendilerini yeniden topluma kazandırıyoruz. Biz Yeşilay olarak bu tür çalışmaları devam edeceğiz. Bunda toplum olarak herkesin yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Özel ve ya kamu fark etmez hepimizin görevidir.’’

  

Adana Adliyesinde düzenlenen törende, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Yeşilay Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba işbirliği protokolünü imzaladı. Protokol kapsamında işbirliği içinde yapılacak proje ve çalışmalarla tütün, alkol, madde bağımlılığı gibi insanların beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar ile kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi topluma zarar veren unsurlarla mücadele edilecek. Ayrıca yükümlülerin ruh, beden sağlığını koruyucu ve geliştirici programların verimliliği arttırılarak topluma uyum sağlamalarına destek olunacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 14:35

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER