banner6

Bahçeli Köprüsü için 730 Milyon TL gerekli

Başkan Karalar, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada işçi çıkışları ve yarım kalan köprüler konusuna değindi

Bahçeli Köprüsü için  730 Milyon TL gerekli

Bayram Bulut

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, inşaat halinde bekleyen Devlet Bahçeli Köprüsü’nü 5 mühendise incelettiğini ve şuanda köprüyü tamamlamak için 730 Milyon TL gibi bir rakama ihtiyaç olduğunu söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs 4. Birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı toplantısını gerçekleştirdi. Oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Gündem dışı yapılan konuşmalarda işten çıkartılan işçiler konusu yine tartışma konusu oldu.

İlk olarak bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Film Festivali’nin Altın Koza olarak değiştirilmesi konusunda meclis üyelerine teşekkürlerini sundu. Tüm Adana Kamuoyunun bunu beklediğini dile getiren Karalar, “Film festivalinin isminin değişmesini tüm kamuoyu bekliyordu. Bunu değiştirdik. Film Festivalinin isminin Altın Koza olarak değiştirildiği için teşekkür ediyorum. Adana’nın yetiştirdiği dört önemli ismi yönetim kurulu üyesi yaptık. Menderes Samancılar Başkanı oldu. Timur Savcı yönetici, Nebil Özgen Türk ve bir sanatçı daha yer aldı. Bu işi daha iyi bilen birileri yapsın diye bunu düşündük. Umarım hepimizin beklediği Altın Koza’yı hep birlikte gerçekleştiririz” dedi.

GİRNE KÖPRÜSÜNDE DURUM

Girne Köprüsü’nde ki inşaat çalışmasının durması konusuyla ilgili de bilgiler veren Başkan Karalar, “Geçen Mecliste Girne Köprüsü’yle ilgili konu gündeme geldi. Türkmen Başı Bulvarı ile Girne Köprüsü yarım kalmıştı. Türkmenbaşı’nı açtık. Girne Köprüsü’nde DSİ ile konuştum. Sağ olsunlar, “şu tarihte suyu keseceğiz” dediler. Arkadaşlara söyledik ama arkadaşlar bir ödeme yapılmadığı gerekçesiyle oraya daha başlamadılar. Bizim orayı durdurma gibi bir niyetimiz yok. Belediyenin durumunu sizde müteahhitte biliyor. Eğer yapmamaya devam ederse yeni bir iş araştırması yapıp belki de yeni bir yapım sürecine girebiliriz. Buradan borçlanma yetkisini beklediklerini anladık.” şeklinde konuştu.

BİZE PKK’LI TERÖRİST DİYENLERİ ÇIKARTTIK

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan’ın, “Şimdiye kadar kaç tane işçi çıkarttınız?” sorusuna ise Zeydan Karalar, “Henüz 500’ü bulmadı. Ama söylüyorum. Çoğunluğu bankamatikçi. Biz çok açık net bir şekilde şunu söyledik. Sadece Adana’da değil bütün belediyelerde hak etmediği şekilde maaş alanlar var. 31 Mart’tan sonra işe gelenler var. İkincisi bize PKK’lı terörist diyenler ve iyi niyetli olmayanlar. Üçüncüsü de Ocak 1’den itibaren işe alınanlar. Ocak 1’den itibaren işe alınanlar tamamen politiktir. Bakın Seyhan’a ben 5 tane mühendis aldım diye yer yerinden oynadı. Oysa onların güvenlik soruşturması 4-5 ay öncesinden başlamıştı ve biz onları aldık. Burada elbette 500-600 ve bin kişinin içerisinde göremediğimiz haksızlığa uğramış arkadaşlarımız olacaktır. Biz kimseye haksızlık etmek istemiyoruz. Bağıranlar arasında İYİ partili ile CHP’liler var. Yanlış yaptığımız kişileri tespit edip işe geri alıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

GÜNDOĞAN: KENTİN İMAJI ÇÖKTÜ

Ardından söz alan Vedat Gündoğan, “Başkandan bu açıklamaları duymak bizleri mutlu etti. Adana’nın güzel bir imajı vardı. Sizde bu imajı reklamlarında kullandınız. Biz 31 Mart’dan sonra bu imaj astığınız reklamlarla çöktü. Sinekle mücadele ediyoruz şeklinde yazıları  dışarıdan gelip görenler yanlış anlıyor. İşçilerimizin tamamı bankamatikçi oldu. Sizin işe gelmeden maaş alan her kimse sizin göreviniz bunları çıkartmak. Adana’da 6-7 bin bankamatikçi çalışıyor. Ya da 3-4 bin bankamatikçi çalışıyor gibi itamlar doğru değil. Sizin işe gelmeden para alan kişileri çıkartma konusunda yanınızdayız. Bu konuda desteğimiz sonsuz. Ama bankamatikçi tabiri kullandıktan sonra bir yanlıştan dönüyoruz ibaresi doğru değil. Karaisalı’da, Pozantı’da en güzel çalışanı çıkartırsanız. Mustafa Çay Başkan’ın Pozantı’da en iyi iş yapanı çıkarttılar ve tekrar işe aldılar sözlerine dayanarak, bu kişileri işten çıkarttıdı. Bunlara bankamatikçi dedik ama yanlıştan dönüyoruz ifadesini kullandınız. Bunu dünyaya yaymadan önce keşke belediye kendi içerisinde bu işi çözseydi daha doğru olurdu. Bence işten çıkartılması gerekenleri işten çıkartın ve haksızlığa uğrayanları tekrar işe alın.” dedi.

GÜNDOĞAN: KENTE DAİR VAATLERİNİZ OLMALI

Karalar’a, “Sizin kente dair vaatleriniz olmalı” diyen Gündoğan sözlerini şöyle tamamladı;

“Girne köprüsü önemli. Yaz aylarında bunun bitmesi önemli. Yapılan işlerle bu kente gelecek vaat edelim. Kente dair iddialarınızı duymak istiyorum. Geçmişte yarım kalan işleri nasıl bitireceğiz, personelin parasını nasıl ödeyeceğiz gibi konular değil, sizinde bu kente dair vaatleriniz olmalı. Yoksa bu konuda hep birlikte yardımcı olalım.”

GELİR GİDER

Belediye yetkililerinden Aliye Arslankaçıran ise, belediyenin personel gelir giderleri hakkında şu bilgileri verdi; “Belediyemizde çalışan taşeron, kadrolu ve KHK ile işe alınamayan işçilere ödediğimiz 63-64 Milyon Türk Lirası gibi bir maliyetimiz var. İşçi Memur sözleşmeli ve KHK ile alınan işçilerimiz. Bunların yaklaşık 1.5 - 2 Milyon Lira gibi bir rakamlara varan tazminatları oluşuyor.”

KARAYA VURAN GEMİYİ YÜRÜTMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Zeydan Karalar, karaya vuran gemiyi yürütmek için mücadele ettiğine dikkat çekerek,  “Siyaset yapacaksak siyasetin kralını yaparız. Bütün samimiyetimle söylüyorum benim amacım siyaset yapmak değil. Amacım sadece karaya oturan gemiyi yürütebilmek ve seçim vaatlerinde Adanalıya verdiğimiz sözü yapmak. İyi yönetici batan müesseseyi ayağa kaldırandır. Bizim tabiî ki çalışan 15 bin insana ve 2.5 milyon Adanalı ya da sorumluluğumuz var. Hiçbir işletme gelirinin yüzde 72’sini personele veremez. Verirse yürüyemez. Net bir ifade bu. Yönetici ne yapacak bir kere açık veren, işçinin maaşını ödeyemeyen bir hale gelecek. Bu düzeni değiştirip geliri giderine denk hatta sizinde Adana’yı yönetecek bütçe üretmeniz gerekmektedir. 6 ay adam alamayacağız. Yasal süreçte bir tek adam bile almayacağım. 1 sene sonra ihtiyaç olursa tabiî ki adam alacağız.” dedi.

SİNEKLE MÜCADELE

Sinekle mücadele konusuna değinen Başkan Karalar, “Sinekle mücadele ihaleye çıkmış. Bizden önceki yönetim ocak ve nisan arasında bir kuruş para ödememiş. Biz 1.5 ayda sinekle mücadele  için 6 milyona yakın ödeme yapmışız. Ona rağmen 81 aracın 50 aracına haciz koyup çektiler. Şuanda 109 araç teslim etmesi gereken müteahhit zaten 40 araç az teslim etti. 50 araca da el koydu. Şimdi diyorsunuz ki iş yapma zamanı. Kusura bakmayın Salavat kuvvete bağlı. Şimdi sizin elinizde bir şey  olmayacak yoktan var etmek Allah’a ait. 6 ayda borcumuzu 150 milyon arttırmışız. Son ayda borcun artması azalacak ve biz hizmet üreteceğiz. Adanalılar bizden hizmet bekliyor.” diye konuştu.

5 MÜHENDİS GÖREVLENDİRİLDİ

5 mühendisi görevlendiren Başkan Karalar, Devlet Bahçeli Köprüsü’nü bitirmek için şuan 730 milyona ihtiyaç olduğunu dile getirerek, “Geçen ay personel maaşını ödeyemedik. Biz elbette bu belediyeyi iş yapar üretim yapar hale getireceğiz. Devlet Bahçeli Köprüsü 120 milyon biz borçlanma verdik. Öngörülen bedeli buydu. Sonra bir daha gündeme geldi. Dediler ki 220 Milyon’a bitecek. Sonra biz bir daha borçlanma yetkisi verdik. Yaklaşık 220 milyon ihalenin 200 milyonu köprüye harcanmış. Dedim ki ne lazımsa bitmesi için çalışın arkadaşlar. Elimde 5 mühendisin çıkarttığı rapor var. Bugünün fiyatlarıyla bu köprüyü bitirmek için 730 Milyona TL’ye mal olacak. Bize yakışan evrakla konuşmak. Burada diğer yönetimi kötülemek bize yakışmaz. Yöneticiler her şeyi göremeye bilir ama 5 mühendisin verdiği rakam bu. Ben makine mühendisiyim. Bu işin uzmanı değilim. Ben 5 kontrol mühendisine görev verdim. Köprü yapılacağı zaman demir bin Liraydı. Şimdi 4 bin lira oldu. Maliyetin 4 katı artmış olması da konjektür olarak anormal değil. Durum ortada. Asla bu kardeşinizin kompleks kapris yapacağını düşünmeyin. Ben iyi bir Adanalıyım. Ben bu meclisle çok önemli işler yapacağıma inanıyorum. Siyaset yaparak bu iş olmaz. Bu çıkışlarda partim beni eleştirdi. Ben bu belediyeyi hizmet yapacak hale getirmek zorundayım. Eleman atmak hoş bir şey midir. Ama başka çıkış yolu yoktur. Son aylarda işe alınanları, işe gelmeyenleri çıkarttık. Bence bunu sık sık tartışmanın bir anlamı yok. Kamuoyu bütçeyi yapma konusunda belediye başkanın ardındadır. 2014 yılında teslim alınan borç 1 milyar 796 milyon TL. Göreve geldiğimizde bize devredilen borç ise 4,5 milyar TL.” ifadelerini kullandı. 

GÜLAÇTI: BANKAMATİKÇİLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLAYIN

Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Ozan Gülaçtı, belediyenin direk gelire ihtiyacının olduğunu söyleyerek, “Başkanım bir mali tabloyu ortaya koyuyor. 20-25 yılın sürecin devamıdır bu süreç. Büyükşehir Yasası değişti. Belediyenin hizmet alanı arttı. Hizmet yapabilmek için borçlanmada gerekli. İşletmede de kamuda da borçlanma olur. Proje için borçlanma yapılır. Personeli azaltarak bu işi çözemeyiz. Bizim gelirimizin yüzde 80 devlet geliri. Bu çok yüksek bir oran biz personeli yarıya bile düşürsek biz bu yükün altından kalkamayız. Gelir arttırıcı ürünler yaratmamız gerekli. Recai abi açıklama yaptı sizin haberiniz olmadan daire başkanları önünüze liste kalmış işten çıkışlar yapılmış bu doğru değil. Hatayı düzeltelim. Burada bankamatikçi olup isim listelerini kamuoyuyla paylaşın ve haklarında suç duyurusunda bulunan. Beni arıyorlar bankamatikçi yaftasıyla çıkarttılar. Bu insanların onuruyla oynamayalım. Bir nisan 2019’da devraldığınız belediyedeki işçi sayısını paylaşın istiyorum” şeklinde konuştu.

KARALAR: BİRDOĞRUDA BULUŞMAK ZORUNDAYIZ

Karalar, Ozan Gülaçtı’ya cevap vererek, “Biz bir doğruda buluşmak zorundayız. Gelir arttırıcı çalışmalar yapıyoruz. Gider düşürücü çalışmalarda yapıyoruz. Şişirilmiş işler var onları da inceliyoruz. Göreceksiniz hepsini sizlerle paylaşacağım. Bu kardeşiniz hepsini yapar benim ömrüm yöneticilik yaparak geçti. Benim işim yöneticilik. Benim işim Adana bütçesini düzeltmek ve hizmet etmek. Elbette ki 8-9 bin işçiyi işten atmayacağız. Adana’nın başında önemli bir bela var. Bir metro belası var. Adana’nın hizmetini engelleyen bir bela bu. Borçlanma istiyoruz Personele bayram öncesi maaş öderiz. Girne köprüsünü yaparız. Eksiklerimizi kapatırız. Bir şey için aldığımız borcu başka bir şey için harcamayız.” dedi.

Gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis bugün saat 11:00’da devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42