banner6

Balcalı organ bağışında  farkındalık yaratıyor

Türkiye’de 28 bin hasta organ bekliyor

Balcalı organ bağışında   farkındalık yaratıyor

ADANA(İLKHABER)-Organ Bağış Haftası nedeniyle uzmanların yaptığı açıklamalarda çarpıcı veriler ortaya çıkıyor. Türkiye genelinde çeşitli nedenlerle 28 Bin civarında hasta organ beklerken Böbrek Nakli bekleyenlerin sayısı 22.495, Karaciğer Nakli bekleyenlerin sayısı ise 2182. Bu sayıların devamını ise farklı organ bağışı bekleyen hastalar takip ediyor.

Konuyla ilgi açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Bölümü Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Erkan Demir, Türkiye'de organ naklinin yetersizliğine vurgu yaptı. Avrupa'da organ nakli oranının yüzde 75'ler civarında olmasına rağmen Türkiye'de hala bu oranın yüzde 25 olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, her yıl organ bulamadığı için diyalize giren 2 bine yakın hastanın öldüğünü ifade ederek, Adana ve Bölgesinde 3500 den fazla kişinin Böbrek Nakli beklediğini dile getirdi.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Bölümü olarak kuruldukları günden bugüne kadar 600 den fazla Nakil gerçekleştirdiklerine

İşaret eden Demir, Kadavradan nakillerde Avrupa standartlarının yüzde 75 olduğunu bu rakamın Türkiye’de yüzde 25’lerde kaldığına değindi.

Prof. Dr. Demir, şunları kaydetti: 
"28 bin civarında karaciğer, böbrek, kornea gibi bekleme listesinde olan hastalar var Türkiye’de. Hastalara organ bulunduğu zaman merkezi sistemde Sağlık Bakanlığı görüyor. Onlar bize liste gönderiyor hangisine uyumluysa hangisinin puanı yüksekse 1 böbrek için 6 ya da 7 hasta çağırıyoruz, eğer 2 böbrek çıkmışsa 10 ya da 15 hasta çağırıp hazırlıyoruz. Sıralamaya göre 1’den başlayıp uygun olana takıyoruz. Zaten bu uygun olmama sıralama ve puanı tamamen Sağlık Bakanlığı belirliyor, şu an Türkiye’de oldukça iyi bir sistem var." 


Türkiye’de Organ Naklinin neden az olduğu konusu hep tartışma konusu olduğuna değinen Prof. Dr. Demir, "Aslında bunu nasıl arttırabiliriz öncelikle medyanın bunun peşini bırakmaması gerekiyor. Bilinçlendirilmesi gerekiyor insanlarımızın toplumun her kesimine ulaşılması gerekiyor. Organ Bağışı hem manevi hem dini yönden her yönden onaylanmış bir durum şu anda.” 

Hafta nedeniyle ortak bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Karaciğer Nakli sorumluları Doç. Dr. Tolga Akçam,Kadavradan ve canlıdan nakil oranlarının farklı olduğunu söyledi. Avrupa’da karaciğer naklinin kadavradan daha çok sayı da yapıldığına dikkat çeken Akçam, Adana ve Bölgesinde yakılaşık 190 kişiden fazla, Türkiye genelinde ise 2182 kişinin Karaciğer Nakli beklediğine dikkati çekti.

Doç. Dr. Tolga Akçam ise kurulduğu günden bugüne kadar klinik olarak 200 ün üzerinde Karaciğer Nakli gerçekleştirdiklerini belirterek başarı ortalamalarının %95 ila %100 olduğunu vurguladı. Akçam, Hepatit A, B, C çeşitli unsurlara bağlı kronik karaciğer hastalıklarında ve her ne sebepten olursa olsun karaciğerde gelişen sirozun kesin tedavisinin karaciğer nakli olduğuna vurgu yaptı. Akçam, bu sebeple günümüzde karaciğer naklinin ve dolayısıyla organ bağışının öneminin büyük olduğunu belirtti.

BALCALI ORGAN NAKLİ DOKU LABORATUVARI BÖLGENİN EN YÜKSEK KAPASİTELİ BİRİMİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Tamer Cevat İnal ise Balcalı Hastanesi Organ Nakli Doku Laboratuvarının Adana ve Bölgesinde ki organ nakli yapan hastanelere hizmet veren en yüksek kapasiteli birim olma özelliğine sahip olduğunu ifade ederek,Balcalı Hastanesi olarak Organ Bağışının artırılması konusunda sürekli farkındalık çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmaları ileri yıllarda da artırarak devam ettireceklerinin altını çizdi. 

Bu arada Böbrek ve Karaciğer Nakli bekleyen hastaların yanı sıra Türkiye genelinde 1094 hasta Kalp, 283 hasta Pankreas, 69 hasta Akciğer 5 hasta Kalp Kapağı, 2 Hasta ise İnce Bağırsak Nakli bekliyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42