banner6

Balık sezonu başladı

Av sezonunun sona ermesiyle birlikte balıklar da tezgahlarda yerini almaya başladı. Yasak döneminde tüm hazırlıklarını yaparak av sezonunu bekleyen balıkçılar, bu yıl biraz daha umutlu.

Balık sezonu başladı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Av sezonunun sona ermesiyle birlikte balıklar da tezgahlarda yerini almaya başladı. Yasak döneminde tüm hazırlıklarını yaparak av sezonunu bekleyen balıkçılar, bu yıl biraz daha umutlu.

Pandemi süresince alınan tedbirler ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte balıkçıların hazırlık sürecini ara ara ertelemek zorunda kalmasıyla balık temininde sıkıntılar yaşadıklarını belirten balıkçı esnafı sezonun başlaması ile birlikte ilerleyen günlerde işlerinin daha iyi olacağından umutlu..

Uzmanlar, insan sağlığı için zengin protein içeriği ve omega-3 kaynağı bakımından öneli bir tüketim ürünü olan ve büyük önem taşıyan balık, son bir buçuk yıldır devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) pandemisi ve soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için gerekli olan güçlü bir bağışıklık sistemi için büyük fayda sağlayacağı kanaatinde..

İlkbaharın sonlarına doğru başlayan ve yaz mevsiminin bitimiyle birlikte 2021-2022 su ürünleri av sezonu yaklaşık 4 buçuk aylık aradan sonra Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi'nde 1 Eylül, 15 Eylül itibariyle de Akdeniz’de sona erdi.

Uzmanların sağlıklı beslenme için özellikle haftada 2 gün balık yemenin gerekliliğini belirtince sezonun açılmasıyla birlikte vatandaşlar daha rahat balık tüketebilecek.. Yasağın bitmesiyle birlikte sezonun balıkları bir bir tezgâhlarda yerini alırken, vatandaşlar da balık pazarlarını gezerek sezonun ilk balık alış-verişine başladı.

Bu hafta itibariyle av sezonunun açılmasıyla birlikte tezgâhlarına balıklar ile doldurmaya başlayan Adana Balıkçılar Pazarı esnafı Karadeniz ve Ege’den getirdikleri balıkların satışına başladı.

Bu yıl sezonun bereketli olacağını belirten balıkçı esnafı İsmail Uluçay, “Nihayetinde uzun bir aradan sonra balık mevsimi başladı. Şimdilik Karadeniz, Eylül ayının 15’inden itibaren ise Akdeniz’de sezon başlayacak ve Adana’da deniz balıkları artık tezgâhlardaki yerini alacak.

Balık severler için fiyatların şimdilik oldukça cazip olduğunu belirten Uluçay, “Balığın küçük, büyük fark etmez hepimiz için çok yararlı bir besin kaynağı.. Zaten balık yemeye alışan bir kişi kolaylıkla vazgeçemeyecektir. Her ne kadar Adana kırmızı etten yapılan kebapla bilinse de, sahil ilçesi Karataş ve Yumurtalık’ta Akdeniz’in en güzel balıkları var ve tezgâhlarımıza kadar getirmekteyiz” diye konuştu.

Sattıkları balıkları temizleyip müşterilerine sunduklarını ifade eden İsmail Uluçay, “vatandaşlarımıza kolaylık olsun diye sattığımız balıkları temizleyip kendilerine teslim ediyoruz. Müşterilerimiz bu sayede evde o sıkıntıya düşmüyor ve balığı çeşitli soslarla birlikte istedikleri şekilde pişirmek düşüyor.

Fiyatlara baktığımızda; Hamsi 15 TL, Sardalya 15-20 TL, Somon 40 TL Çupra 40 TL, Levrek 50 TL, Kefal 25, Sazan 15, Karagöz 20, Trança 45, Levrek (Silifke) 55 TL., Palamut 20 TL.” bilgilerine yer verdi.

Taze balığı ayırt etmek için önerilerde de bulunan Uluçay, “Zaten sezon yeni açıldı balıkların hepsi taze. Bayat balık olacağını sanmıyorum. Yine de belirtecek olursak; balık, tazeliğini ilk olarak gözlerinin saydam ve parlak olması ile gösterir. Balığın pulları da gözleri gibi parlak olmalıdır. Ayrıca eti sert olmalıdır’’ dedi.

Balıkçı pazarında çocuk yaşlarda çalışmaya başlayan ve müşterilerin aldığı balıkları temizleyen Yakup Cengiz de müşterinin isteğine ve seçilen balığa göre, fileto, kelebek açarak temizliyor. Balıkları kısa sürede temizlediğini belirten Yakup, “Çocuk yaşlarda burada çalışmaya başladım ve işimin ustasıyım” diye konuştu.

Diğer bir balıkçı esnafı Nusret Özgür de 15 Eylülden itibaren tezgâhlarda her çeşit balığı bulmanın mümkün olacağını belirterek, “Son iki sezondur Pandemi, sokağa çıkma yasağı derken işlerimiz biraz sıkıntılı geçti. Normalleşme sürecindeyiz ve şimdilik sıkıntı yok. Bereketli bir yıl bekliyoruz ve inşallah öyle de olacak.

Vatandaşların en çok tercih ettiği balık türleri; hamsi, levrek ve çupradır. En çok bu türler satılıyor. Ülkemizde pek bir balık kültürünün olmadığını görüyoruz. Avrupa bizden daha fazla balık tüketmekte.. Aslında balık cennetinde yaşıyoruz, üç tarafımız denizlerle çevrili ve balık bulmada sıkıntı yaşamıyoruz ancak az tüketiyoruz. Balık çok faydalı ve sofralarınızdan eksik etmemeliyiz” dedi.

Vitamin ve protein deposu olan balık, kanserden, kemiklere, dişlere, beyin fonksiyonlarına kadar faydalı bir ürün.. Omega 3 kaynağı, bol miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri, folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum ve selenyum bulundurur.

Uzmanlar sağlıklı yaşam için haftada 2 kere balık yenmesini tavsiye ederken, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkede balık tüketiminde Avrupa’dan geride yer almaktayız. Ülkemizde yıllık balık tüketimi 8 kg. civarında seyrederken, bu oran dünya genelinde 16 kilogram ve Avrupa’da ise ortalama 22 kilogram olarak göze çarpıyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42