Balkonda karnaval coşkusu

Balkonda karnaval coşkusu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Tüm Dünya’yı etkisi altına alan yeni tip Korona virüsü (Covid-19) Adanalıların Portakal Çiçeği Karnavalı’nı kutlamalarına engel olamadı. Adanalı Vatandaşlar virüse karşı tedbir amaçlı evlerinden çıkamadığından balkonlarını süsleyerek akşam saatlerinde balkonlarından karnavalı ışıkları açıp kapatarak, alkışlı tempo ile kutladı.

Adanalılar bu yıl 8.’si yapılması planlanan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın coşkusunu “Evdekarnaval” sloganıyla balkonlarda yaşadı. Her yıl sokaklarda büyük bir coşkuyla kutlanan karnaval Korona Virüsü nedeniyle iptal edilmişti. İptal edilen karnavala rağmen sosyal medya üzerinden haberleşen Adanalılar Dünya’da bir ilke imza attı. 

Adanalılar belirtilen festival saati öncesi balkonlarını süslendi, fenerler astı. Genci yaşlısı zor günlerde birbirlerine moral vermek amaçlı belirtilen saat geldiğinde herkes balkonlarına çıktı. Balkonlara çıkan Adanalılar ışıklarını yakıp söndürdü,  balkonlardan şarkılar söyledi. Renkli görüntülerin yaşandığı balkon festivali sosyal medyadan da canlı yayınlarla an be an tüm dünyaya görüntü paylaşıldı.

Festivalde Adana Büyükşehir Belediye Bandosu da üstü açık otobüsün üzerinde koruyucu kıyafetler giyerek canlı müzik ile balkonlardaki vatandaşlara eşlik etti. Adana Büyükşehir Bandosu’da kentin her yerini dolaşarak çaldıkları şarkılar eşliğinde bu coşkuya herkesin ortak olmasını sağladılar.

Karnaval Komitesi’nin yaptığı “4 Nisan Cumartesi akşamı evlerinizin balkonlarınızı süsleyin, en güzel giysilerinizi, özenle diktiğiniz kostümlerinizi giyin, fenerlerinizi asın, mendillerinizi hazırlayın ve kendinize, yakınlarınıza, komşularınıza moral vermek için bu coşkuya katılın. Ama mutlaka evde kalın” çağrısına uyan Adanalılar ulusal bir radyo kanalının yaptığı canlı yayına ve Instagram üzerinden yapılan görsel şölene katıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar şarkıların seslendirildiği ve söyleşilerin yapıldığı bu yayınlara aralarında Ali Haydar Bozkurt, Açelya Akkoyun, Keremcem, Güvenç Dağüstün, Emre Karayel, Barış Kılıç, Nebil Özgentürk, Caner Cindoruk, Yetkin Dikinciler, Gripin Grubu Solisti Birol Namoğlu, Gökçe, Mehmet Coşkundeniz, Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Levent Özdilek, Rıza Akın ve Timur Savcı gibi çok sayıda ünlü sanatçı ve konuk katıldı. Yayınlara katılamayanlar da çektikleri video ile zor günlerdeki bu sevince ortak oldular.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2