Baraj doldu, taştı

Kışın su seviyesinin çekilmesiyle ürkütücü bir tablo oluşturan Seyhan Baraj Gölü’nde sular yükseldi.

Baraj doldu, taştı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER/ÖZEL)-Seyhan Baraj Gölü’nde su seviyesinin yükselmesi, baraj kenarında bulanan, vatandaşların araç sürmeyi öğrenmeye çalıştıkları boş alanı da sular altında bıraktı.

Geçtiğimiz yıl yağışların beklenen seviyede olmaması Çukurova’nın önemli su depolarından olan Seyhan Baraj Gölü’nün kurumaya yüz tutmasına neden olmuştu. Aradan geçen sürede kış mevsiminde yağan yağmur ve yüksek kesimlerde yağan karların erimesiyle oluşan sular Seyhan Baraj Gölü’nü tekrar doldurdu. Geçtiğimiz yıl yüzde 50’lere kadar gerileyen baraj doluluk oranı kış aylarında dolmaya başladı. Bu doluluk oranı artarak bu güne kadar yaklaşık yüzde 45 oranın artış yaşandı. Yaşanan artışla barajdaki doluluk oranı yüzde 94.9’a yükseldi.

BARAJIN DİBİ GÖRÜNMÜŞTÜ

Yaşanan bu artış hem Adanalı vatandaşları hem de çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. Geçtiğimiz yıl özellikle kente yakın noktalardan olan Sevgi Adası’ndan, Çatalan Köprüsü’ne kadar olan bölümde suyun çekilmesiyle adeta barajın dibi görünmüştü. Sevgi Adası’na su varken, kayıklar, motorlar ve benzeri deniz araçları ile giden vatandaşlar, suyun çekilmesiyle adanın içerisine kadar kendi özel kara taşıtlarıyla gidebilmişti. Çekilen suyla birlikte vatandaşlar nehrin içerisine akın etmiş özellikle amatör balıkçılar engin sularda daha fazla balık yakalamışlardı.

BARAJDA SU SEVİYESİ YÜZDE 94.9’A YÜKSELDİ

Ancak aradan geçen zaman içerisinde yağışların bol olması ve yaz aylarının gelmesiyle yüksek kesimlere yağan kar sularının barajlara akıp karışması barajın su seviyesini ciddi oranda yükselterek, barajın eski halini almasını sağladı. Seyhan Baraj Gölü'nün de suları kıyıdan çekilmesiyle kaldırımları işgal eden satıcılar, nehrin boşalan alanlarını da masa sandalye koyarak çay bahçesi haline getirilmişti. Artan su seviyesiyle birlikte barajda su seviyesi yüzde 94.9’a yükseldi.

SULAR ALTINDA KALAN ALAN

Yükselmeyle birlikte bazı alanlarda sular altında kaldı. Bu alanlardan bir tanesi ise baraj girişinde bulunan boş bir alan. Bu alana vatandaşlar gelerek barajı izleyebiliyor ve isteyenler burada araç kullanmayı öğreniyordu. Artan su seviyesi ile birlikte bu alanda sular altında kaldı. Sular altında kalan alanı bu kez vatandaşlar motosiklet ve araç yıkama yeri olarak kullanmaya başladıkları görüldü. Vatandaşların aynı zamanda bu alana gelerek balık tuttukları görüldü.

SU SEVİYESİ 124,64 METRE

Su miktarı 2 milyar 093 milyon 464 bin 787 metreküpe ulaşırken su seviyesi 124,64 metre olarak kaydedildi. Su taşkınlarının yaşanmaması için Seyhan Nehri ve sulama kanallarına kapaklar açılarak suların verildiği öğrenildi. Kentteki kanalların tamamen dolması tarım arazilerini sulayan çiftçileri mutlu etti.

DENİZ ARAÇLARI SU ÜSTÜNE ÇIKTI

Su seviyesinin yükselmesiyle kayıklar, tekneler, motorlar tekrar su üstüne çıktı. karaya vuran bu araçları vatandaşlar restoran olarak, gezi amaçlı ve balıkçılık amaçlı kullanıyorlar. Gezi amaçlı kullanılan yunus isimli deniz bisikleti de gölde müşterilerine hizmet veriyor. İsteyen ücret karşılığı kayıt, deniz bisikleti ve benzeri araçları kiralayarak göl içerisinde gezintiye çıkabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 15:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2