banner6

Baro Başkanı AV. Küçük; “Sağlık (Tıp) Hukuku uzmanlaşılması gereken bir alan”

Baro Başkanı AV. Küçük;  “Sağlık (Tıp) Hukuku uzmanlaşılması gereken bir alan”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tıpta gerek hekim uygulamalarından kaynaklanan hukuki, gerekse de cezai uyuşmazlıkların yanı sıra idari denetimden kaynaklanan idari yaptırımlara ilişkin uyuşmazlıklarla da sıkça karşılaşıldığına dikkat çeken Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Sağlık (Tıp) Hukuku özel olarak ilgilenilmesi uzmanlaşılması gereken bir alan olarak uygulamada karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Adana Barosu tarafından “Tazminat, Aydınlatma, Onam ve Yargı Kararları” konulu konferans düzenlendi. Seyhan Oteli’nde düzenlenen konferansa Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. İbrahim Üzün; Adli Tıp 1. İhdisas Kurulu Başkanı-Kusur, Komplikasyon, Bilirkişi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Hakeri Hekim Sorumluluğu, Tıp Hukuku ve Adana Barosu’ndan Av. Bülent Maraklı da Tazminat ve Yargı Kararları konulu sunum gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Baroların tüm uyarılarına, tüm tepkilerine rağmen, günümüzde giderek artan Hukuk Fakülteleri nedeniyle meslektaş sayımız sürekli artmakta ve sonuç olarak birçok meslektaşımız mesleğini icra ederken ekonomik güçlüklerle karşılaşmaktadır” dedi.

Meslekte uzmanlaşmanın önemine değinen Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Mesleğimizi icra ederken hukukun bir alanında uzmanlaşmanın zorlaşan ekonomik şartları bertaraf etmenin bir yolu olarak değerlendiriyorum. Sağlık (Tıp) Hukuku da özel olarak ilgilenilmesi uzmanlaşılması gereken bir alan olarak uygulamada karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

Tıpta gerek hekim uygulamalarından kaynaklanan hukuki, gerekse de cezai uyuşmazlıkların yanı sıra idari denetimden kaynaklanan idari yaptırımlara ilişkin uyuşmazlıklarla da sıkça karşılaşıldığına dikkat çeken Baro Başkanı Av. Veli Küçük şöyle konuştu;

“Bugün son dönemlerin en önemli konularından birisi olan Sağlık Hukuku ile ilgili bir programımız var. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Tıp da buna paralel olarak gelişmiş ve bunun sonucunda yeni problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Bu alanda gerek hekim uygulamalarından kaynaklanan hukuki gerekse de cezai uyuşmazlıkların yanı sıra idari denetimden kaynaklanan idari yaptırımlara ilişkin uyuşmazlıklarla da sıkça karşılaşılmaktadır.

Savunmanın maruz kaldığı saldırıyı, avukatların sorunların doğrudan tarafı gibi görme noktasındaki sakat anlayışın son dönemdeki en çarpıcı örnekleri olarak sıralayabiliriz.

Mesleğe yeni atılan meslektaşlarımızın ruhsat törenlerinde hep şunu ifade ediyorum; Avukatlık mesleği, empati yapma ve mücadele etme mesleğidir. Ama bunu yaparken karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı da dikkatli, özenli ve kendinizi korumaya uygun hareket etme zorunluluğunuzu unutmayın.

Mesleğin vakarını, saygınlığını bizler koruyacağız ve her platformda bu huşuları ortaya koymaya da devam edeceğiz. Bugünkü programımız ‘Sağlık Hukuku’. Adana son dönemde sağlık hizmetleri boyutuyla bölgede ön plana çıkmış önemli bir il. Önünde doktor hatası, kurum hatası gibi unsurların fazlaca yaşandığı, hasta haklarının ihlal edildi ve daha birçok unsurları yaşadığımız bir bölgede yer almaktayız. Meslektaşlarımızın önüne bu anlamda birçok olayların, dosyanın gelmesi söz konusudur.

Bizler avukatlıkta uzmanlaşmayı Türkiye Barolar Birliği ve Barolar tarafından hazırlanan ve şuanda TBMM’nin alt komisyonunda bulunan avukatlık yasasında da ifade etmiştik. Burada alt başlıklardan bazıları da sağlık hukuku, spor hukuku, ticari davalar, aile hukuku gibi unsurlar, özel alanlar da var.

Bu bağlamda çalışmamız, meslektaşlarımızın bu alanın inceliklerini, detaylarını, örnek kararlar çerçevesinde öğrenebilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri açısından çok önemli bir çalışmadır.

Bugün konuşmacı olarak misafirimiz olan Adli Tip 1.İhdisas Kurulu Başkanı Prof.Dr. İbrahim Üzün, Tıp Hukukunda;  Komplikasyon ve Bilirkişilik müessesi hakkında değerli bilgilerini bizimle paylaşacak, TIP Hukukunda değerli eserleri bulunan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Hakan Hakeri genel anlamda Tip Hukuku ve Hekim Sorumluluğu konularında bizi bilgilendirecektir.

Son olarak Baromuz mensubu, Hasta Hakları ve Sağlık Hukuku Komisyonu üyemiz, Tıp Hukuku alanında uzmanlaşmış olan değerli meslektaşımız Av. Bülent Maraklı, Tazminat ve Yargı Kararları konusundaki tecrübelerini bize aktaracaktır. Verimli ve keyifli bir konferans olmasını diliyorum.”

Baro Başkanının konuşmasının ardından Prof. Dr. İbrahim Üzün -Adli Tıp 1. İhdisas Kurulu Başkanı-Kusur, Komplikasyon, Bilirkişi, Prof. Dr. Hakan Hakeri - İstanbul Medeniyet Ünivesitesi-Hekim Sorumluluğu, Tıp Hukuku, Av. Bülent Maraklı -Adana Barosu-Tazminat ve Yargı Kararları konuları üzerinde sunumda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 14:28

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER