Basın ilan Kurumu Mardin Şubesi arı gibi çalışıyor

Basın ilan Kurumu Mardin Şubesi arı gibi çalışıyor

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)-Basın İlan Kurumu Mardin Şubesi açılmış olduğu  02 Mayıs 2014 tarihinden itibaren, çok önemli işlere imza attı. BİK Yönetim Kurulu himayesinde ve Genel Müdür riyasetinde, 1 Müdür ve ortalama 1 Memur kadrosuyla yapmaya çalıştığı asli görevlerinin yanı sıra çok önemli işleri de başarıyla gerçekleştirdi.

Mardin ekonomisine katkının yanı sıra gençlere de gerek eğitim gerek istihdam konusunda katkı sunan şu önemli işler gerçekleştirildi:

  31 Aralık 2018 – 25 Ocak 2019 tarihleri arasında Mardin İlinde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile gerçekleştirilen Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki kursiyerlerin katılmış oldukları “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına” katılan 25 kursiyerden, 22’si sertifikalarını almış olup, bunlardan 18‘i basın işletmelerinde istihdam edilmiştir. Bu program boyunca eğitmenler ve kursiyerler toplam 170 gece konaklayarak Mardin ekonomisine önemli bir katkı sağlandı.

01 – 22 Ekim 2018 tarihleri arasında Diyarbakır ilinde, Diyarbakır İŞKUR İl Müdürlüğüyle ortaklaşa gerçekleştirilen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına” resmi olarak 25 kursiyer katılmış olsa da 36 kişiye eğitim verilmiş ve bunlardan 24 kursiyer basın işletmelerinde istihdam edildi.

16 Mart 2018 tarihinde tüm basın mensuplarına yönelik daha nitelikli ve konforlu bir ortamda hizmet vermek ve onların Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yöneticileriyle bir araya gelmelerine katkıda bulunmak amacıyla Şube Hizmet Binamızın, “Artuklu Hükümet Konağı” yerleşkesine taşınması sağlandı.

03 - 06 Nisan 2018 tarihleri arasında Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) teknik desteğiyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde yer alan başta Valilikler olmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Belediyelerin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanlarından 28 kişiye, kurumsal iletişim yaklaşımlarını deneyimsel öğrenme teknikleri ile destekleyerek, bilgi ve becerilerini güçlendirmeye yönelik, Kurumların hizmet kalitesinin niteliklerin  arttırılması gayesiyle  “Kamu Kurumlarının Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüklerinde Çalışan Personelin Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi” eğitimi düzenlenmiştir. Bu eğitim neticesinde kursiyerler, 35 gece konaklayarak Mardin ekonomisine katkı sağlandı.

27 - 28 Şubat 2018 tarihleri arasında Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile birlikte Mardin yerel basınının geliştirilmesi için 13 gazete çalışanından 26 kişiye '’Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi'’ eğitimi gerçekleştirildi.

Yukarıda belirtilen programlara Mardin Valisi Mustafa Yaman başta olmak üzere,    Ak Parti Mardin Milletvekilleri, BİK Genel Müdürü, , Mardin İl Protokolü ile Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Filüksinos Saliba Özmen katılım sağladı ve ayrıca her program sonunda tüm katılımcılara, Mardin telkârisinden yapılan ay yıldızlı rozetler hediye edildi.

25-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD Mardin Şubesi ile Ortaklaşa “Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar, Sorun ve Çözüm Önerileri'‘ konulu toplantı düzenlendi.

Bu toplantıya, Güneydoğu Anadolu Bölgesini temsilen tüm illerden basın mensuplarının katılımı sağlanmış, sektör sorunlarının dile getirilmesine ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılmış, toplantı sonrasında ulaşılan sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Nisan 2016’da Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şubesi ve kentte görev yapan gazetecilerle beraber Mardin Orman İşletme Müdürlüğü ve Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle, üniversitenin kampüs alanında "Basın İlan Kurumu ve Mardin Basın Mensupları Hatıra Ormanı" oluşturudu..

25 - 26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, Mardin Gazeteciler Cemiyetiyle ortaklaşa Mardin yerel basınının görsel ve içerik bakımından daha başarılı olması için 13 yerel gazete yetkilisine '’Temel Gazetecilik ve Sayfa Tasarım Programı Eğitim Semineri'’ düzenlendi.

2015 yılı Ocak ayından itibaren BİK Mardin Şubesi olarak gazetelerin okunurluklarını ve prestijlerini artırmak için kentin farklı noktalarına, sponsorlar aracılığıyla ücretsiz gazete stantlarının kurulması sağlandı.

20 - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında Mardin’de düzenlenen ikinci fuar olma özelliği taşıyan Yapı Grubu Fuarı'nda, yerel gazetelerimizin tanıtımı sağlamak ve reklam gelirlerinin arttırmak için basın standının ‘’ücretsiz’’ bir şekilde tahsis edilmesi ve 8.000 gazetenin katılımcı firmalara ve vatandaşlara sponsorlar aracılığıyla ücretsiz dağıtılmasına aracılık edildi.

Kasım 2014'te yerel gazetelerin barkod uygulamasına geçmesi Şube Müdürlüğü  tarafından teşvik edildi.

20 Ağustos 2014 tarihinde Mardin'de yayınlanan yerel gazete çalışanlarının basın kartı almaları yönündeki çalışmalarımızdan dolayı, Basın Yayın ve Enformasyon Şanlıurfa İl Müdürü Şerafettin Akın, daire başkanları Cemal Yılmaz ve Tülin Alkan tarafından oluşan bir heyet, BİK Şube Müdürlüğüne teşekkür ziyaretini gerçekleştirildi.

Kasım 2018, Eylül 2017, Nisan 2016 ve Aralık 2015 tarihlerinden bu yana  arşivde biriken tonlarca kağıt ve kolilerce poşet ücretsiz bir şekilde ÇEVSAN Atık Geri Dönüşüm Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne tutanak karşılığı teslim edilerek geri dönüşüme katkı sağlandı. “

Basın ilan Kurumu Mardin Şube Müdürü  Adnan Günbegi tüm bu çalışmaların yapılmasında  kendilerinden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti.;  Günbegi, “BİK Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Adnan ERTEM ve Yönetim Kurulu Üyelerine, BİK Genel Müdürümüz  Yakup KARACA ile BİK ailesine, Mardin Valisi Mustafa YAMAN ile Bölge Valilerimiz, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner ÖZTÜRK, Derik Kaymakamı Hakan KAFKAS, Diyarbakır İŞKUR İl Müdürü İsmail KOÇ ve Müdür Yardımcısı Cengiz ÇELEBİ, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ, İŞKUR Mardin İl Müdürü Mehmet AKIN ve Müdür Yardımcısı Abdurrahim YALÇIN ile bu projelerin yapılmasında her zaman yanımda olan başta aileme ve kıymetli basın mensuplarının, her birine ayrı ayrı teşekkür ederim.” Dedi.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2