banner6

Basına destek fonu oluşturması teklifi

Basına destek fonu oluşturması teklifi

Özel Haber

Selma Ataş

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, yerel basının desteklenmesi amaçlı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin fon oluşturulması teklifinde bulundu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, gazetecilerin geçmiş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.  Kutlamadan ziyade kendilerinin bir önerilerinin olduğunu belirten Mercimek, “Basınımız çok zor şartlar içerisinde gazete çıkarıyor. Diyelim ki günlük haftalık aylık çıkan gazeteler Adana'nın da okuma oranının yüzde10 olduğunu düşünürsek hiç satılmıyor diyeceğiz. Ayrıca emekçi arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Bu gazete çıkaran arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Ve Büyükşehir Belediyemizde de bu gazetecilerimize gazete çıkaran arkadaşlarımıza fon oluşturulmasını teklif ediyorum.” dedi.

KURTULUŞ GÜNÜNÜ KUTLADI

5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Günü hakkında yorumlarda bulunan Recai Mercimek, “Adana'nın kurtuluşu etkinlikleri oldu. Bu kurtuluş kutlamalarında Zeydan Başkan çok daha görkemli bir şekilde yapılabilirdi. Çünkü Adana Mert Adana, Yiğit Adana ve Atatürk'ün mert ve yiğit Adana dediği bir Adana. Kurtuluşunu 1922'lerde 5 Ocak 1922'de ilan etmiş. Bir Kaç Kaç Devri bir Ermeni zulmü Fransız zulmü oluşmuş. Bir Kaç Kaç oluşmuş neticede. Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün Adanalıya verdiği moral ile de Kaç Kaç önlenmiş ve bu Ermeni ve Fransız zulmü ortadan kaldırılarak Adana özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha görkemli olabilirdi. Ama yine de başta Valimiz olmak üzere bütün Adana'daki bürokratlar milletvekillerimiz dairede daire başkanlarımız ve belediyede temsilcilerimiz katıldılar buna rağmen de güzel bir kutlama oldu. Başkana teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

MERKEZİ HÜKÜMET DESTEK VERDİ

Recai Mercimek, Adana’daki sel felaketine de değindi. Merkezi hükümetinde sel konusunda elinden geleni yaptığını kaydeden Mercimek, “Şimdi sel felaketi oldu. Adana'da sel felaketi son 60 yılda Adana'nın görmediği bir yağmur oldu. Tabi su hayattır. Kabul ediyoruz. Dolayısıyla bu sel felaketinde evleri su dolan, sele giden arkadaşlarımıza da geçmiş olsun diyoruz. Bu sel felaketinden mağdur olan insanlarımızı da merkezi hükümetimiz elinden geleni yapmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımız da kapşonu başına geçirerek sabahlara kadar evleri su dolan insanlarla beraber olmuş ve sabaha kadar uyumadan hizmet vermiştir. Halkın yanında olduğunu göstermiştir. Sabaha kadar da o dediğim gibi o sicim gibi yağmurun altında dolaşmıştır. Huzurunuzda da teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM GEREKLİ

Adana’nın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğinin sel felaketiyle bir kez daha ortaya çıktığını işaret eden Recai Mercimek, “ Şimdi tabi bu sel felaketi ne oluyor çarpık kentleşme de olduğu zaman Adana'da daha büyük felaketlere sebep oluyor. Bu gösteriyor ki Adana süratle kentsel dönüşüme gitmesi gereken bir kent durumunda.    Destek yönünden şimdi 2020 yılına girdik 2020  yılında da inşallah beyaz sayfa açacağız. Adana'nın büyük projelere ihtiyacı var. Büyük projelere büyük yatırımlara” ifadelerini kullandı.
 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER