banner6

Başkan Seçer Ürdün'de Mersin'i temsil etti

Başkan Seçer Ürdün'de  Mersin'i temsil etti

  MERSİN (İHA) - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ilk yurtdışı ziyaretini Ürdün’e gerçekleştirerek, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına cevap vermek ve tecrübelerini paylaşmalarına olanak sağlamak amacıyla çalışan UCLG-MEWA’nın kongresinde kenti temsil etti.  

  Kongrede Mersin Büyükşehir Belediyesi, UCLG-MEWA’nın 2019-2022 dönemi  için yönetim kurulu üyesi ve Sosyal İçerme Komitesi Başkanı seçildi. Ayrıca Mersin  UCLG dünya teşkilatında MEWA’yı temsil edecek delegasyonlar arasına da seçildi.

  Eşbaşkan olarak kongreye katılan Seçer, UCLG-MEWA Genel Kurulunu yönetti.  Yönettiği oturumda açılış konuşması yapan Seçer, Mersin’i tanıtırken, Mersin ve  Amman’ın özellikle son yıllarda yaşanan göç akınından etkilenen şehirler olmaları  noktasında benzerlikler taşıdığını vurguladı. Seçer’in yönettiği oturumda teşkilatın yönetim organları yapılandırılırken, aynı  zamanda UCLG Dünya Teşkilatı’nda UCLG-MEWA’yı temsil etmesi düşünülen  üyeler de belirlendi. Toplantıda, Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2019-2022 dönemi  için teşkilatın yönetim kurulu üyesi olarak seçilirken, Sosyal İçerme Komitesi  Başkanlığına da layık görüldü.

  Sosyal İçerme Komitesi nedir?

  UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi, insan hakları ve katılımcı demokrasi  alanında ortak bir zemin oluşturmak ve yerel yönetimlerin bu konulardaki bilgi ve  tecrübelerini paylaşabilmeleri amacıyla 2014 yılında kuruldu. Katılımcı demokrasi ve  insan haklarına yönelik yenilikçi yerel politikalar tasarlayıp, bu politikalara ilişkin  esasları oluşturmak ve ortaklaşa bilgi üretim paylaşımlarını teşvik etmek amacıyla  faaliyet gösteren Sosyal İçerme Komitesi’ne, Mersin Büyükşehir Belediyesi  başkanlık yapacak.

  Öte yandan, oturumda Mersin Büyükşehir Belediyesi UCLG Dünya Teşkilatı’nın  UCLG-MEWA’yı temsil edecek yönetim kurulu ve Dünya Konseyine önerilecek  yerel yönetimler arasında da yerini aldı. Oturumda, UCLG-MEWA’nın üç yıllık  faaliyet raporu ve komitelerin politika belgeleri de değerlendirildi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42