banner6

Bayramda tadınız kaçmasın

Bir yandan yaz tatili, diğer yandan Ramazan Bayramı tatili, özellikle bir aydır oruç tutanlar sonrasında birden yeme içme derken sağlıksız beslenme, sağlığımız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bayramda tadınız kaçmasın

Serhat ŞANLI

(ÖZEL HABER)

ADANA (İLKHABER) – Bir yandan yaz tatili, diğer yandan Ramazan Bayramı tatili, özellikle bir aydır oruç tutanlar sonrasında birden yeme içme derken sağlıksız beslenme, sağlığımız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Uzmanlar tatil dönemlerinde sağlıklı bir yaşam için, önemli uyarılarda bulunuyor. Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, tatil, ramazan, bayram derken sağlıksız beslenme, öğün atlama, fazla yemek yeme, hareketsizlik nedeniyle beslenme alışkanlıklarımızda olumsuzluklar yaratabilir dedi.

BESLENME ALIŞKANLIĞI DEĞİŞEBİLİR

Özellikle oruç tutanlar için iki öğün yemek yeme nedeniyle kişilerin beslenme alışkanlıklarını değişebildiğine vurgu yapan Şenses, ‘’Ramazanın sona ermesi ile birlikte bayramda normal yeme düzenine geçildiğinde ister istemez fazla yemek yeme eğilimi olabiliyor. Bu durum da mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa neden olabilir.’’ dedi.

AZ VE SIK BESLENİLMELİ

 

Beslenmede üç ana öğünün mutlaka yapılması gerektiği belirten Uzm. Dyt. Fadime Özgök Şenses, ‘’Üç ana öğün mutlaka yapılmalı ve ara öğün eklenmelidir. Az ve sık beslenilmeli, öğün atlamamaya özen gösterilmelidir. Mümkünse ana öğünlerin arasına ara öğünler eklenerek bir sonraki öğünde fazla miktarda tüketimin önüne geçilmelidir. Böylelikle öğün sayısının arttırılması ile, metabolizma çalışmasına da katkıda bulunulmuş olur. Ara öğün tercihleri meyve, süt, yoğurt, ayran, taze sıkılmış meyve suları gibi sağlıklı gıdalardan yana kullanılmalıdır.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 13:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER