banner6

Bayramı kazanca çevirdiler

Kesilen kurbanların kelleleri ve ayakları bu Kurban Bayramı’nda da ütücülere ekmek kapısı oldu.

Bayramı kazanca çevirdiler

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Kesilen kurbanların kelleleri ve ayakları bu Kurban Bayramı’nda da ütücülere ekmek kapısı oldu.

Yaktıkları odun ateşine Adana sıcağının eklenmesiyle yaklaşık 100 dereceyi bulan ateşin başında bayramda ekmek paralarını kazanan kelle ütücüler, kesilen kurbanların kelleleri ve ayakları temizliyor. Kurban Bayramı nedeniyle kesilen kurbanlık hayvanların kellere ve ayaklarını temizleyecek yeri olmayan vatandaşlara hem yardımcı olmak, hem de para kazanmak isteyen ütücüler kurban bayramının ilk gününden itibaren işlerinin başlarına geçti.

SABH ERKEN SAATLERDE İŞLERİNİN BAŞINDALAR

Her yıl kesilen kurbanlıkların kelle ve ayaklarını temizleyip közde tüylerinden arındıran ütücüler bu yılda Adana’nın merkez Seyhan İlçesi Büyüksaat civarında ki yerlerini aldı. Tezgah açan ütücüler sabahın erken saatlerinden itibaren kendilerine getirilen kelle ve ayakları işlemden geçirmeye başladı.

KIZGIN DEMİRLERLE DAĞLIYORLAR

Kelle ütücüleri tezgahların üzerinde odunla ateş yakarak, ateşte kızdırdığı demirlerle kelle ve paçaları dağlayarak tüylerinden temizliyor ve sahiplerine teslim ediyor. Vatandaşların talebinin yüksek olması nedeniyle günde 200’e yakın kelle temizleyen ütücüler işlemlerini saat 20:00’a kadar sürdürüyor. Tüylerinden arındırılan kelleler ikiye ayrılıp sahiplerine teslim ediliyor. Büyük bir zahmetle ateşin başında temizlenen kelleler sıcak havanında etkisiyle ütücülere zaman zaman zor anlar yaşatıyor.

FİYAT GEÇEN YIL İLE AYNI

Bir kelle ve 4 ayağı 20 TL'ye ütüleyen ütücüler, kavurucu sıcağa rağmen ekmek parası için bu işi yapacaklarını anlattı. Bayramın 4'üncü gününe kadar çalışacaklarını dile getiren ütücüler, kelle ve paçaların kendilerine gelir kaynağı olduğunu söyledi. Ütücüler yaptıkları işlemleri şöyle anlattı;

NASIL YAPILIYOR

 “Önce kellenin kulağını kesiyoruz. Daha sonra boynuzunu kırıyoruz. Daha sonra demire takıp, ateş üstünde kıllarını temizliyoruz. Ocakta demir basıyoruz. Kelle kıpkırmızı olur. Tertemiz yenir. Bu şekilde keleyi ütülemiş oluyoruz. En sonda ise keleyi ikiye bölüyoruz. Bu işlem 10 dakika sürüyor. Günde 200 adet temizliyoruz.”

HER BİRİNİN MESLEĞİ FARKLI

Ütücülerin mesleklerinin farklı olduğu ve bayram döneminde sadece kelle ütücülüğü yaptıkları öğrenildi. Büyük bir titizlikle yaklaşık 100 derecelik sıcaklıkta kelle ve ayakları temizleyen ütücüler daha sonra ise, kelleyi  sahiplerine teslim ediyor. Kele ve ayakları temizlenmiş şekilde teslim alanlar evde kelle, paça çorbası yaparak bu ürünleri afiyetle tüketiyor.

VATANDAŞ MEMNUN

Kurbanlıkların kellelerini getiren vatandaşlar ise, evlerinde bu işlemi yapacak yer olmadığını belirterek, “Gerçekten izler için çok rahatlık oluyor. Burada arkadaşlar tertemiz hazırlayıp bizlere kelle ve ayakları teslim ediyorlar. Gerçekten büyük emek veriyorlar. Hava sıcak biz gölgede duramazken onlar birde ateşin başında çalışıyorlar. Allah yardımcıları olsun işleri çok zor” ifadelerini kullandılar.

EVDE TEMİZLEYENLERDE OLDU

Kurbanlık hayvanlarının kelle ve ayaklarını evlerinin bahçelerinde ateş yakarak temizleyenlerde oldu. Evleri müstakil olan bazı vatandaşlar kurbanlıklarının kelle paçalarını evlerinde temizlediği görüldü. Kimileri evlerinin bahçelerinde, kimileri ise evin damında ateş yakarak kelle ve paçaları buralarda tüylerinden temizledi. Büyük bir özenle temizlenen kelle paçalar tüylerinden arındırılarak yenilebilinecek hale getirildi.

HAZIR KELLE FİYATI 40 LİRA

Vatandaşlar kurbanlıklarının kelle ve ayakları 20 liraya ütü yaptırıyor. Hazır alınmak istenen kelle fiyatı ise kasaplar çarşısında 35 ila 40 lira arasında satılıyor. Ayakların fiyatları ise tanesi iki liradan satışa sunuluyor. Geçtiğimiz yıllara oranla kelle ve ayak fiyatlarına yüzde yüz zam geldiği belirtildi.

KIZARMIŞ KELLEDE YAPILIYOR

Vatandaşların kurban bayramında kestikleri hayvanların kelle ve ayaklarını ütülettikten sonra kelle paça çorbası yaparak bu ürünü tüketiyor. Kelle paça çorbası vitamin olarak yüksek proteine sahip olduğu için sağlıkçılar tarafından da önerilen bir yiyecek olduğu biliniyor. Kelle paça çorbasının yanı sıra birde kelleleri kızartarak satanlarda bulunuyor. Adana’da kızarmış kellenin fiyatı ise 35 liradan satılıyor.

Kelle paça çorbası tarifi nasıl yapılır?

Kelleyi iyice temizlemek için 5 saat boyunca suda bekletin. Bu süre içinde suyu 3 defa süzüp yenileyin.

İyice temizlendiğinden emin olduğunuz kelleyi düdüklü tencereye alın.

Üzerine 1 litre su ilave edin. Kapağını kapatıp 25 dakika kadar pişirin. Kelle pişince tencereden çıkarıp biraz soğuyunca etlerini bir çatal yardımıyla ayıklayıp didikleyin. Haşlama suyunu da iyice süzüp bir kenara alın.

İşkembeyi iyice yıkayıp temizleyin. Paçaları alev üzerinde tütsüleyerek temizleyin.

Hepsini düdüklü tencereye yerleştirin. Üstlerini geçecek kadar su ilave edip kapağını kapatın ve 30 dakika pişirin. İşkembe ve paçalar iyice pişince düdüklüden alıp kalan suyu süzün ve bir kenara alın.

İşkembeleri küp küp doğrayın, paçaların etlerini de tıpkı kellede olduğu gibi çatal yardımıyla kemiğinden ayırın.

Çorbayı hazırlamak için ilk önce derin bir tencerede 2 çorba kaşığı unu kavurun. Üzerine süzüp kenara aldığınız işkembe ve kelle suyunu yavaş yavaş ekleyin. Unun topaklanmaması için suyu eklerken iyice karıştırın. Su kaynamaya başlamadan önce tencereye kelleyi, işkembeyi ve paçaları ilave edin.

Kaynamaya başladıktan sonra sirke, sarımsak, pul biber ve tuz ekleyip karıştırarak bir taşım kaynatın. Çorbanız hazır.

Servis ederken damak tadınıza göre sirke ve sarımsak ekleyebilir, üzerine kırmızı biberli kızgın yağ gezdirebilirsiniz

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER