Bayramı tadında yaşayın

Kurban Bayramı’nda aşırı tatlı ve et tüketiminin bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Fadime Şenses; “Bayramdaki zengin sofraların beslenme düzenimizde yaptığı değişikliklere dikkat etmezsek mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Bunda bize faydalı olacak en önemli şey ise bol salata veya yeşillikler olacaktır. Sağlıklı beslenmeyi göz ardı etmemeli, bayramı tadında yaşamalıyız” dedi.

Bayramı tadında yaşayın

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Kurban Bayramı’nda aşırı tatlı ve et tüketiminin bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Fadime Şenses; “Bayramdaki zengin sofraların beslenme düzenimizde yaptığı değişikliklere dikkat etmezsek mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Bunda bize faydalı olacak en önemli şey ise bol salata veya yeşillikler olacaktır. Sağlıklı beslenmeyi göz ardı etmemeli, bayramı tadında yaşamalıyız” dedi.

Kurban Bayramında beslenme düzeninde yaşanan değişikliklere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Şenses; “Kurban Bayramı; tüm ailenin bir araya geldiği; zengin sofraların kurulduğu ve bayram ziyaretleri ile sosyalleştiğimiz maneviyatı yüksek günlerdir. Bu özel günlerde kurulan zengin sofralar ve bayram ziyaretleri nedeniyle ister istemez beslenme düzenimizde değişiklikler olacaktır. İşte bu değişikliklere dikkat etmezsek mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Sağlıklı bir bayram geçirmenin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Şenses, vatandaşlara şu önerilerde bulundu;

“Et doğal olarak ihtiyacımız olan önemli bir protein gıdasıdır. Etin içerisinde bulunan kaliteli protein da vücudun büyümesi, gelişmesi ve bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için gereklidir. Ayrıca et, yağ, demir, çinko ve B grubu vitaminleri açısından da zengin bir gıdadır. Bu nedenle günlük beslenmede ihtiyacımızı karşılayacak miktarda et tüketmek çok önemlidir.

“BOL SALATA VE YEŞİLLİK TÜKETİLMELİ”

Et, protein ve yağ içeriği yüksek olmasına karşın, posa açısından fakir bir besindir. Et tüketirken aldığınız yağın bir kısmının emilmeden atılabilmesi ve et tükettiğiniz öğündeki posa miktarını arttırmaya yardımcı olması bakımından bol salata veya yeşilliklerin tüketimi gerekir.

Salata ve yeşilliklerle birlikte tüketilen et ile birlikte, etteki demir vücut tarafından daha iyi kullanılır. Özellikle ette C vitamini bulunmaması nedeniyle etin sebze ile birlikte pişirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

“AŞIRIYA KAÇMAYIN”

Kurban Bayramı’nda muhtemelen karşımıza gittiğimiz her yerde et ve ya et yemekleri çıkacaktır. Bayram boyunca belki de uzun süre tüketeceğimiz et miktarını kısa sürede tüketeceğiz. Burada öğünlerde aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliyiz.

Aşırı miktarda et tüketmek yerine, az ve sık yemek yemeli; mümkünse ara öğün tüketmeliyiz. Ara öğünde meyve tüketmek çok daha yarar sağlayacaktır. Çünkü ara öğünlerde tüketilecek meyve hem vitamin ve mineral ihtiyacını sağlar, hem de posa ihtiyacını destekleyecektir.

Ara öğünde sağlık açısından herhangi bir kısıtlama yoksa meyve tüketmeye dikkat etmek gerekir. Porsiyon kontrolü çok önemli.. Et tüketiminin tek öğün olması ve diğer öğünde sebze tüketmeye dikkat etmek lazım. Ayrıca tek öğünde tüketilecek et miktarı 100-150 gramı geçmemelidir.

“KRONİK HASTALAR DİKKATLİ OLMALI”

Kronik hastalar bu konuda daha hassas olmalı. Özellikle diyabet, tansiyon, şişmanlık, kalp damar rahatsızlığı ve benzeri kronik rahatsızlığı olanlar et tüketim miktarına dikkat etmelidir. Özel beslenme tedavisi uygulayan kronik hastalar, yediklerine dikkat etmeli ve tedavilerini bozmamalıdır.

“ETİN PİŞİRİLME ŞEKLİ ÖNEMLİ”

Tüketilen et miktarı kadar pişirme şekli de çok önemlidir. Pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara ve fırınlanmış olarak etin tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Ayrıca eti pişirirken yağ ilave etmemeye dikkat etmeli, pişirme sırasında etin yağsız kısmı tercih edilmeli, etle yapılan yemeklerde ilave yağ eklenmemelidir. Etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalı ve et yemeklerine kesinlikle kuyruk yağı ve tereyağı eklenmemeli.

MANGALDA PİŞİRME HASSAS BİR KONU

Mangal, kültürümüzde çokça yer alır. Mangalda pişirme sırasında etlerin kömürleşmemesine, dış kısmının pişmiş, iç kısmının çiğ kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mangal ile et arasında yaklaşık 15 cm kadar mesafe olmasına özen gösterilmeli ve korlaşmış kömür ateşinde pişirilmelidir.

BAYRAMA HAFİF BİR KAHVALTI İLE BAŞLAYIN

Aslında hafif bir kahvaltı her zaman gereklidir. Doğal olarak bayramda et tüketimi artacağı için güne hafif bir kahvaltı ile başlamak daha iyi olacaktır. Etin doymuş yağ ve kolesterol miktarı yüksektir ve bu nedenle birkaç gün kahvaltıda yumurta tüketilmeyebilir.

Sabahları kepek ekmeği ile yağsız bir tost veya süte karıştıracağınız kahvaltılık gevrekler ile hafif bir kahvaltı yapabilirisiniz.

Bayramlarda ziyaretler sık olacağından bol ikramlıklar ile karşılaşabiliriz. Ziyaretlerde büyük ikramlıklardan uzak durmalı, alternatifimiz yok ise servis edilen ikramı paylaşalım. Evimizde ise mümkünse meyveli veya sütlü tatlı ikram etmeliyiz.

“SU HAYATTIR”

Su hayatımızın en önemli bir parçasıdır. Alternatifi yoktur. Su kalorisi olmayan bir besindir ve vücutta tüm işlemlerde görev alır. Böyle önemli bir besinden vücudunuzu mahrum etmemeliyiz. Günlük tükettiğiniz suyun 1,5-2 litre civarında olmasına özen göstermeli, mümkünse sıvı ihtiyacınızı su olarak karşılamamız gerekir.

“ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAMALIYIZ”

Muhtemelen çay ve kahve de bayramlarda en çok karşılaştığımız ikramlar olacaktır. Burada önemli olan çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaktır. Yapılan ziyaretlerde ikram edilen çay ve kahve içerisindeki kafein nedeniyle fazla tüketildiğinde su atımını kolaylaştırabilir. Bu nedenle çay ve kahvede aşırıya kaçamamalı, mümkünse bitki çayı tercih edilmelidir.

Hareketsiz kalmayın. Bayram süresince fiziksel aktivitenin arttırılmasına dikkat etmeli, bol yürüyüş yapmalıyız. Haftalık 150 dakika yürüyüş yapmak veya günlük adım sayısını 10 binin üzerinde tutmak, vücut yağ dengemizi sağlamayacaktır.

Bayramda da yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeli, her besin grubundan tüketmeye özen göstermeliyiz. Sadece et değil, beraberinde süt, ekmek, sebze ve meyve tüketimini unutmayalım. Sağlıklı bayramlar”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2