banner6

Bebeklere ilk bir yıl verilmemesi gereken gıdalar

Bebekler için en mükemmel besin kaynağı anne sütüdür. Bu sebeple bebeklere ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü verilmesi tavsiye edilir. Son yıllarda ise uzmanlar 2 yıl boyunca anne sütü verilmesi tavsiye edilir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar ve sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çoktur. Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, bebekleri gıdalara alıştırmanın zor olduğunu ve ek gıda alan bebeğin anne sütüne olan ihtiyacının devam ettiği söyledi.

Bebeklere ilk bir yıl  verilmemesi gereken gıdalar

Serhat ŞANLI/ÖZEL

ADANA (İLKHABER) - Bebekler için en mükemmel besin kaynağı anne sütüdür. Bu sebeple bebeklere ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü verilmesi tavsiye edilir. Son yıllarda ise uzmanlar 2 yıl boyunca anne sütü verilmesi tavsiye edilir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar ve sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çoktur.

Uzmanlar, bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesini ve 6.ncı ayından itibaren ise ek besinlerle birlikte 2 yıl boyunca da anne sütü verilmesinin yararlı olduğunu söylüyor. Ayrıca bebeklerin 1 yaşına gelene kadar yememesi gereken besinlerin olduğu da unutulmamalı.

Bebeklerin beslenme konusunun çok hassas olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, bebekleri gıdalara alıştırmanın zor olduğunu ve ek gıda alan bebeğin anne sütüne olan ihtiyacının devam ettiği söyledi.

Ek gıda başlangıcının dördüncü aydan önce kesinlikle olmaması gerektiğine dikkat çeken Şenses, “Bebeğiniz için en iyi besinin anne sütü olduğunu unutmayın. İlk altı ay sadece anne sütü bebeğiniz için yeterli besin kaynağıdır. Ancak anne sütüne iki yaşına kadar devam etmek bebeğiniz için çok yararlı olacaktır. Ek besine başlama süreci ise kesinlikle dördüncü aydan önce olmamalı ve ek gıda alan bebeğin de anne sütüne ihtiyacının devam ettiği unutulmamalı” dedi.

Bebeklere ilk bir yıl boyunca verişmemesi gereken gıdalar hakkında uyarılarda bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses şu önerilerde bulundu;

“Bebeklerinize mümkün olduğunca anne sütünü 2 yaşına kadar verin. Belirli bir süreden sonra da bebeğinizi gıdalara alıştırmanız gerekir. Bebeğinizi hayatı boyunca tüketeceği gıdalara alıştırmak birçok anne için zorlu bir süreç olabilir. Ancak bu süreçte bebeğinize ilk bir yıl boyunca vermemeniz gereken besinler de var. Onları sıralayacak olursak;

ŞEKER: Boş enerji kaynağı olarak kabul ettiğimiz şekerin besin değeri yoktur. Aşırı tüketilmesi iştahsızlık, diş çürümesi ve ilerleyen dönemlerde de şişmanlığa neden olabilir. Kaçınmak gerekir.

TUZ: Bebeğin sodyum ihtiyacı anneden ve ek gıdaya başlandıktan sonraki besinlerle karşılanır. Yani bebek ihtiyacını zaten karşılıyor. Alınacak fazla sodyumu da bebeğin böbrekleri atamayabilir. Bu nedenle hazırlanan gıdalara tuz ilavesi yapılmamalı.

İNEK SÜTÜ: Düşük demir içeriği, yüksek protein ve sodyum içeriği nedeniyle zorunlu haller dışında ilk bir yıl kullanılmaması önerilir. Anne sütünün az veya hiç olmaması durumunda önceliğin hazır formülalardan yana olması tercih edilir. Böyle bir imkân yok ise inek sütü kullanılabilir.

BAL: Clostridium botilinum sporlarını içerebilmesi nedeniyle risklidir. Bu bakteri bebeklerde botulizm denilen zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu da bebeğin sinir sistemini etkilemektedir. Erişkinlerin sindirim sisteminde zehri önleyen ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen faydalı kalıntılar mevcuttur. Bebeklerin sindirim sisteminde bu hücreler gelişmediği için bakterilere karşı bağışıklıkları yoktur. Bebeklerin mide asit düzeyi düşük olduğu için bu sporları öldüremez. Bu nedenle önerilmez.

SAKATATLAR: Başta karaciğer olmak üzere sakatatlar depo organ gibi kabul edildiğinden protein ve bazı mineraller bakımından zengin olmakla birlikte bazı hastalıkların etkenlerini ve metabolik artıkları da depolayabilirler. Bir yaşından sonra sağlıklı hayvanlardan elde edilmesi şartıyla az miktarda kullanılabilir.

BAKLA: Bir enzim yetersizliği olan favizmin hangi bebekte olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle bir yaş altında kullanılmaz.

ÇİLEK, DOMATES: Alerji gelişme ihtimali yüksek olan çilek ve domateste ilk bir yıl bebek beslenmesinde tercih edilmez.

ASİTLİ İÇECEKLER: Asitli yapıları nedeniyle bebeğinizin midesinde hassasiyete neden olabilir bu yüzden çocukluk döneminde dahi tercih edilmemelidir. Kafein içeriğine sahip olanlar ise bebekte huzursuzluğa da neden olacaktır.

HAZIR ÇORBALAR, HAZIR ET, TAVUK SUYU: Monosodyum glutamat içeren bu besinler hem alerji oluşturabileceğinden hem de beyin tarafından lezzetli olarak algılandığından çok tüketme isteği oluşturabiliyor. Bebekler için hazırlanan çorbaların taze hazırlanmasına ve mevsim sebzeleri kullanılmasına dikkat edilmeli mono sodyum içeren ürünler eklenmemelidir.

PATLICAN: Hem besin değerinin düşük olması hem de nikotin içermesi nedeniyle bebeklerin beslenmesine eklenmemelidir.

ÇAY: Bebekler ve küçük çocuklara önerilmez. İçerisindeki bazı maddeler demir ve diğer bazı minerallerin emilimini azalttığından kullanılmamalıdır. Kansızlığa (anemi) neden olur.

BİTKİ ÇAYLARI: Paket veya açık, tek veya karışık olarak kullanabilen bitki çaylarının çocuklar ve bebekler üzerindeki güvenilirliği bilinmemektedir. Bazıları demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özellik gösterir, bazılarının diüretik (idrar söktürücü etki), bazıların müshil etkisi gösterir. Bu nedenle herhangi bir bitki çayı kullanılacak ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

ÇİKOLATA: Alerjen özelliği nedeniyle kullanılmamalıdır.

SUCUK, SALAM, SOSİS: Şarküteri ürünlerinin ömrünün uzun olması için eklenen nitrit, nitrat denilen katkı maddelerinin kanserojen olduğu bilinmektedir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanmaması gerekir.

KABUKLU DENİZ CANLILARI: Hem alerjen olmaları hem de ağır metal içermesi nedeniyle tüketilmemelidir.

KURUYEMİŞLER: Alerjen özellikleri ve boğulma riski göstermeleri nedeniyle kullanılmamalıdır.

KONSERVE ÜRÜNLER: Bebeklerin beslenmesinde taze ve mevsiminde besinler tercih edilmelidir”

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 18:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER