banner6

BES taleplerini sıraladı

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şubesi üyeleri Vergi Haftası’nda taleplerini sıraladı.

BES taleplerini sıraladı

Abdurrahim Sağ

ADANA (İLKHABER)-Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şubesi üyeleri Vergi Haftası’nda taleplerini sıraladı.

BES Adana Şube binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan BES Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, vergide ve ücrette adalet istediklerini söyledi. 

Tarihleri değişse de her yıl Şubat ve Mart aylarına denk gelen günlerde  “Vergi Haftası” tarafından değişik eylem ve etkinler yapıldığını belirten Güneş, bu yılda 22-28 Şubat tarihlerine denk  gelen haftanın Vergi Haftası olarak kutlanacağını kaydetti.

Bakanlıkta aidiyet ve üst kimlik oluşması için maliye hizmetleri sınıfı oluşturulmasını isteyen Güney taleplerini şöyle sıraladı;

“Ek gösterge adaletsizliğine son verilsin. Kurum içi özel sınavlar periyodik hale getirilsin, herkesin kadrosunda çalışması sağlansın. Uzman kadroların görev tanımı yapılsın, başta inceleme yetkisi bu tanım içerisinde yer alsın. Merkez, taşra ayrımına son verilsin. Bakanlık bünyesinde yapılan sınavlar da mülakat uygulamasına son verilsin. Maliye Emekçileri arasında ücret adaletsizliğine son verilsin. Anayasa'da yer alan vergilendirme ilkeleri, başta eşitlik ve adalet olmak üzere hayata geçirilsin, herkesten ödeme gücüne göre vergi alınsın.

Emekçiler için nasıl gelir vergisi tarifesi uygulanıyorsa 1 milyon TL üzerinde serveti olanlar için artan oranlı servet vergisi tarifesi uygulansın. Her yurttaşımız, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir temel gelire kavuşturulsun. Gelir dağılımı adaletsizliğinin nedenlerinden biri olan dolaylı vergi uygulaması sınırlandırılsın. Emekçilerin maaşlarında açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulsun, yoksulluk sınırı rakamları en alt vergi diliminden vergilendirilsin, alt dilim yüzde 10 oranına çekilsin.

Gençlerimizin KYK borçları silinsin, öğrencilere kredi değil burs verilsin. Eğitim ve sağlık parasız olsun. Vergilerimiz pandemi ile etkin mücadele için harcansın. Kadına yönelik şiddetle etkin mücade edilsin, sığınma evleri artırılsın. Zorda kalan küçük esnaf için pandemi mücbir sebep ilan edilsin, kapatılan işyerlerinde çalışırken mağdur olan emekçilerin kayıpları karşılansın.” 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER