Beyaz gelinlik gitti sarı gelinlik geldi!

Çukurova’da her yıl pamuk ekimi azalırken, mısır üretimi ise hızlı artışını sürdürüyor

Beyaz gelinlik gitti sarı gelinlik geldi!

Beyaz gelinlik gitti sarı gelinlik geldi!

 

 

Serhat ŞANLI

ADANA(İLKHABER) - Ülkemizde son yıllarda ekimi artan mısır, Çukurova’da beyaz altın olarak gösterilen pamuğun yerini aldı. 2016 yılı mısır üretimi hakkında bilgi veren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Adana Şube Başkanı Semih Karademir, “Artık Çukurova’nın beyaz gelinliği yerini sarı gelinliğe bırakmıştır.” dedi.

Önceki yıllarda mısırın ülkemizde özellikle 1950’li yıllarda Marmara ve Karadeniz bölgesinde daha fazla ekildiğini ifade eden Karademir, şöyle konuştu:

“Bölgemizde de 1990 yıllarında mısır ekim alanının artmasının, temel nedenine bakacak olursak, ana ekim ürünümüz pamuktu. Pamuktaki girdi fiyatlarının fazla olması, özellikle mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması, tarım ilaçlarının yoğun kullanımı gibi nedenler üreticimizi alternatif ürün olarak mısıra yöneltmiştir. Üreticimizin belirli politikalar çerçevesinde kendi kaderine bırakılması, her türlü ithalatın serbest bırakılması sonucu üretilen kütlünün maliyetinin altında satılması da pamuğun terk edilmesinin önemli nedenlerindendir. Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle ne yazıktır ki üreticimiz pamuktan para kazamamıştır. 1980 yıllarından itibaren pamuk yerini mısıra bırakmıştır. Bundan dolayı Çukurova’nın beyaz gelinliğini yerini, sarı gelinliğe bırakmıştır.”

ÇUKUROVA’DA MISIR VERİM ORTALAMASI, TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDEDİR

Yılsonu itibari ile mısır rekoltesi hakkında da görüşlerini açıklayan Başkan Karademir, ülke geneli mısır üretiminden 6 buçuk milyon ton civarında olacağını söyledi. 2015 yılına göre ekim alanında biraz azalma olduğuna dikkat çeken Karademir, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Adanalı çiftçilerimiz,  2016 yılında 1 milyon 115 bin dekar alanda mısır ekimi yaptı. Verim olarak Türkiye ortalaması 930 kilogram iken, bölgemizde ise 1102 kilogramdır. Bu sonuca bakacak olursak, Çukurova’da mısır verim ortalamasının, birinci ürün olarak, Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz.

Türkiye’deki yaklaşık 6,5 milyon tonluk üretimin yüzde 20’si bizim bölgededir. Ayrıca Türkiye’de üretilen mısır  GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) değildir. Geçmiş yıllarda mısır ithalatı yaptığımız ABD, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerin ürettiği mısırın neredeyse tamamı GDO’ludur. Bizim ülkede zaten normal koşullarda mısır dışında da her hangi bir üründe GDO’ lu üretim yapmak kanunen yasaktır. Bu nedenle bizim mısırımız tüm tüketim alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Üretimimiz ülke olarak ihtiyacımızı karşılamaktadır.’’

TARIMDA KOOPERATİFÇİLİĞİ GELİŞTİRMELİYİZ

Çiftçi sorunlarına da değinen Karademir, çözüm için yapılması gerekenleri ise; şöyle sıraladı:

‘’Üreticimiz ne istiyor ona bakmak lazım. Ülkemizin açıklanmış bir milli tarım projesi var. Milli tarım projesinin tarımımızın kurtuluşu olmadığını söylüyoruz. Bu ülkenin tarımının kurtuluşunun iki tane reçetesi vardır. Bunların ilki her alanda olduğu gibi bu alanda da çok önemli olan, demokratik kooperatifçiliğin geliştirilmesi, ikincisi ise gerçek anlamda üretim planlanmasının yapılmasıdır.

MISIRIN BU BÖLGEDEKİ EKİM ALANLARINA SINIRLAMA GETİRİLMELİDİR

Milli tarım projesi incelendiğinde tamamen ithalata yönelik.  Biz normal koşullarda hangi yılda nerde, ne kadar üretim yapacağız. Örneğin bölgemizde pamuğa destekleme pirimi var. Karadeniz’deki bir şehre bunu verirseniz bir anlamı olmaz. Karadeniz’de pamuk üretimi yapılmıyor. Eğer mısır ihtiyacımız 5,5-6 milyon ton ise, bu mısırın üretileceği bölgeleri tespit edip, üretimi orada yaptırmak gerekir. Pamuk üretimini GAP’ta, Adana’da Akdeniz illerinde yapmalıyız. Çünkü koşulları uygun yerlerdir. Mısırın buradaki ekim alanına sınırlama getirilmelidir. Ne yapabiliriz. Mısır üretimini de desteklemek için 1998 yılında çıkarılan şeker ve tütün yasasıyla şeker pancarının daraltılan alanları İç Anadolu’daki sezon pozisyonuna göre oraya aldığımızda planlamayı bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Bugün İç Anadolu’da büyük oranda tarım arazisi pancar ve tütünden boşalmış ve ekim yapılamaz hale gelmiştir.

DÜNYA’DA MISIR ÜRETİMİNDE, TÜRKİYE24.NCÜ SIRADA

Mısır üretiminde, Dünya’da Türkiye, 24.ncü sırada yer almaktadır. En fazla mısır üreten ülkeler ABD, Çin, Brezilya, Arjantin, Meksika, Hindistan, Ukrayna, Endonezya`dır. Son 10 yıllık verilere baktığımızda Dünya`da mısır ekim alanları yüzde 24 oranında artarken, üretim yüzde 42 oranında artmıştır. Bu oran arasındaki artışın gerekçesi, üretim teknikleriyle birlikte, tohumculuk endüstrisinin gelişmiş olmasıdır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2017, 15:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2