banner6

Bilgiç; “Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz”

Bilgiç;  “Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye’nin yaş sebze meyve alanında en büyük uluslararası fuarı olan Interfresh Eurasia Yaş Sebze ve Meyve Ambalaj, Depolama ve Lojistik Fuarı'nın ikincisi 16-19 Ekim tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek.

Yaş Meyve & Sebze sektörünü bir araya getiren en önemli etkinlik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ihracatçı birlikleri ve kalkınma ajanslarının destekleri ile yapılacak olan fuar Antalya Anfaş Expo Center’da yapılacak.

Fuar öncesi Adana’da düzenlenen basın toplantısında fuarın tarım sektörü için önemi anlatıldı. Toplantıda konuşan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, fuarların önemine değinerek, “Ticaret Borsası Odası olarak tüm fuarları önemsiyoruz. Bu yıl Antalya’da yapılacak olan 2. Interfresh Eurasia Fuarı üreticilerimiz için çok önemli” dedi.

Tarım anlamında önemli bir yapıya sahip olan Akdeniz Bölgesi’nini önemine değinen Bilgiç, “Akdeniz ve Çukurova Bölgesi, yaş meyve ve sebze üretimi ile Türkiye’yi beslemesinin yanında, tüm Dünyaya satış yapan önemli bir bölgedir. Bu önemli bölgede yer almaktayız ve bu bağlamda bölgemizde daha kaliteli ve katma değeri yüksek ürünleri üreterek pazarlara ulaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bölgenin yaş meyve ve sebzedeki rolünün önemine de dikkat çeken Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, şöyle konuştu;

“Tarımda en önemli sıkıntıların başında girdi maliyetleri ve sürdürülebilirlik gelmektedir. Tarımda sürdürülebilirliği sağladığınız taktirde çok önemli bir sektördür. Özellikle son yıllarda girdi maliyetlerindeki artış üreticilerde ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bunların önüne geçebilmenin yolu da katma değeri yükseltebilmek ve iyi ihracat yapabilmektir.

Her türlü ürünü yetiştirebildiğimiz bir toprak yapısına sahipsek, bu toprağın, havanın ve suyun ahengini avantaja dönüştürebilmek için fuarlar çok önem taşımaktadır. Fuarlar, son teknolojiyi üreticilerle buluşturmasının yanında üretilen ürünlerin en iyi pazarlanması açısından da önemlidir. Ayrıca fuarla bulundukları kentlere de çok değer katmaktadır. Bu bağlamda Adana’da yer alan tarımın paydaşları olarak bu tür fuarların her zaman yanında yer almaktayız.

Bölgemizde son dönemlerde narenciye ön plana çıkmaya başladı. Çukurova Bölgesi, narenciye üretiminde 2018 yılında 3 milyon 620 bin tonlara ulaştı. Türkiye’deki narenciyenin toplam üretimi 4 milyon 900 bin ton. Yani Türkiye’de üretilen narenciyenin yüzde 73’ünü üretmekteyiz. Bu üretimimize göre pazarlamasını ve ihracatını da iyi yapmalıyız.

Yapılan ihracat payına baktığımız zaman da, Çukurova Bölgesi, 675 milyon dolarlık narenciye ihracatı yapmıştır. Türkiye geneli ise narenciyede 900 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. İhracat bağlamında da baktığımızda Çukurova yüzde 75’lerde yer almaktadır ve bu önemli bir rakam olarak göze çarpmaktadır.

Yaş meyve ve sebze olarak da; karpuzda Türkiye’de üretilen 4 milyon tonun 1 milyon tondan fazlasını Adana olarak üreterek birinci sırada yer almaktayız. Çukurova olarak da 1 milyon 200 bin tonlarda yer alıyoruz.

Akdeniz Bölgesi olarak yaş meyve ve sebze ihracatı olarak önemli bir bölgeyiz ancak bu yeterli değil. Katma değerimizi nasıl artırabiliriz ona bakacağız ve arttırdığımızda da ihracata yansıtacağız. İşte fuarlar da buna ciddi katkı sağlamaktadır. Ticaret Borsası olarak bu fuarları destekliyoruz ve ileriki dönemlerde Adana’da da görmek istiyoruz”

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe de Adana’nın, Çukurova’nın ihracat anlamında yapacağı çok şey olduğuna değinerek şöyle konuştu;

“Interfresh Eurasia Fuarı’nın amacı yaş meyve ve sebze üreticileri ile satıcılarını bir araya getirmek ve ihracatı geliştirmektir. Üretimden tüketime kadar tüm birimleri bir araya getiren önemli bir fuardır.

Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çukurova’da ülkemizin tarım merkezidir. Ülkemizde tarım alanında birçok ürünün en büyük rekoltesi elde edilmektedir. Ancak üretmenin yanında, ürünlerin satışı da önem arz etmektedir. Bunun ciddi sıkıntılarını Çukurova’da yaşamaktayız. Üreticilerimiz bu konuda sık sık sorunları olduğunu dile getirip, çare aramaktadır. İşte bu çarelerin biri ev en önemlisi ihracat olanağını sağlayan bu gibi fuarlara katılmaktan geçiyor.

Adana ilimize baktığımızda ihracat bakımından pek ileride olmadığını görmekteyiz. Maalesef Türkiye’nin 7 milyar dolarlık bitkisel ürün ihracatına karşılık, Adana’nın 250 milyon civarındadır. Bunun da yüzde 50’si ancak yaş meyve ve sebze ihracatı olarak değerlendiriliyor. Demek ki Adana’nın, Çukurova’nın ihracat anlamında yapacağı çok şey var ve Ticaret Odası olarak bunu geliştirmek için çalışmaktayız.

Bu bağlamda Adana Ticaret Odası olarak birçok proje yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bunlardan birisi de fuar destekleridir. Interfresh Eurasia Fuarı’na iştirak edecek ürünler için destek sağlayabiliriz. Odamıza gelip istekleri doğrultusunda kendilerine stant açmaları için yardımcı oluruz. Üretim yapan, ticaret yapan firmaların bu fuarı değerlendirmeleri çok önem az ediyor. Bu ilimiz, bölgemiz için çok önemli”

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altınsu ise ajans olarak yaş meyve ve sebzede ticaret ve ya katma değerli ürün üretimine bazen doğrudan, bazen de dolaylı olarak destekler sağladıklarını söyledi.

Antexpo Genel Müdürü Murat Özer de katılımcılara fuar hakkında bilgiler vererek şöylr konuştu;

“Interfresh Eurasia Fuarı, Türkiye’nin tek yaş meyve ve sebze fuarıdır. Ayrıca bu fuarı ülkemizin 7 bölgesini temsil ederek Antalya’da yapmaktayız. Geçtiğimiz yıl fuarın ilkini düzenledik ve Adana’dan büyük destek aldık. Ayrıca bu bölgeden fuara katılan firmaların işi ticari boyutuna dönüştürdüklerini gördük. Fuara çok iyi hazırlanarak geldiler ve böyle hazırlanarak gelen firmaların da bunu ticarete dönüştürmelerini ve ihracata dönüştürdüklerini görmekteyiz.

Türkiye’de tarım üretiminde, Dünya’nın 7.nci, Avrupa’nın 1. ülkesi olarak göze çarpıyor. 186 ülkeye bin 730 tarım ürünü ihraç ettik, 230 bin dekar bitki üretim alanına sahibiz ve buradan 116 milyon ton tarım tarımsal üretim gerçekleştirdik.

Türkiye’de toplam 714 bin dekar sera alanı ile Dünyada 4. sırada yer alıyor. Sadece Antalya’da 248 bin dekar sera alanı bulunmaktadır. Seracılıkta Avrupa birincisi, dünyada ise dördüncüyüz. Antalya’nın direkt uçuşlar konusunda uygun bir bölge olması nedeniyle fuarın Antalya’da düzenlenmesine karar verdik”

Toplantıya Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Antexpo Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora, Adana Ticaret Odası Yaş Sebze ve Meyve Meclis Başkanı Cemal Akın ve üreticiler katıldı.

Yaş Meyve & Sebze sektörünü bir araya getiren en önemli etkinlik olan fuara; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ihracatçı birlikleri ve kalkınma ajansları destek veriyor.

Fuar, alım heyetleri için hedef ülkeler arasında Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Romanya, Litvanya, Hollanda, Danimarka, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Moldovya, Özbekistan, Lübnan, Ürdün, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Çin ve Sudan bulunmaktadır. Bu ülkelerde alım heyeti çalışmaları başlatılmış olup, yurt içinde yerleşik yabancı ataşelikler, yurt dışındaki Türk ataşelikleri ve Antexpo’nun yurt dışı acenteleri ile birlikte 26 ülkeden alım heyetlerini ağırlayacak.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER