banner6

Binlerce kişi, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliklerine katıldı

Binlerce kişi, "15 Temmuz Demokrasi  ve Milli Birlik Günü" etkinliklerine katıldı

ADNAN  AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- 15 Temmuz 2016 gecesi hain terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın millet tarafından önlenmesinin yıldönümü dolayısıyla Vali Mustafa Yaman Caddesinde binlerce kişi erken saatlerde bir araya geldi.

Eline bayrağını alan 7’den 70’e binlerce vatandaş  Vali Mustafa Yaman Caddesine gelerek hain darbe girişimine tepkisini dile getirdi. Etkinlik Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Daha sonra program 15 Temmuz şehitleri için okunan duanın ardından darbe girişimi gecesini anlatan belgesel sunuldu. Daha sonra Diyarbakır’dan gelen bir kadın 3 yıl önce kendisinin de bu darbe kalkışmaları arasında yer aldığını gözyaşları içinde anlattı.

15 Temmuz Demokrasi, Şehit  gazi ve terör mağdurları Dernek Başkanı Hatice Turan Kandemir burada toplanan binlerce Mardinliye şöyle seslendi:

“Bugün bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan eşine rastlanmayan  bir direnişe imza atmanın onurunu yaşıyoruz.

Hiç bir zafer altın tepside sunulmaz, bedel ödemeden bir başarı elde edilemez, tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin ardında azim, cesaret, kararlılık vardır. 15 Temmuz zaferi tanklara uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin  onurudur.  Çanakkale ruhunun halen taze olduğunu milli  iradenin halkın elinde olduğunun kanıtıdır.

Bir asır önce “Ya İstiklal, Ya ölüm” parolasıyla savaşını zaferle taçlandıran Türk milleti 15 Temmuzda ‘gün vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek vatana sahip çıkmıştır” dedi.

Mardin Valiliğinin çağrısı üzerine Artuklu ilçesindeki Vali Mustafa Yaman Caddesi’nde toplanan vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterirken, darbe girişimin hezimete uğratılmasını da kutlarken şehitler için sık sık dualar edildi. Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç halka hitaben yaptığı konuşmada terör örgütü Fetö’yü lanetledi

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, konuşmasında sık sık fetö terör örgütünü lanetledi.  

Mardin Valisi Mustafa Yaman yaptığı konuşmada, dirilişin ve direnişin sembolü 15 Temmuz'un karanlığın aydınlatıldığı ve milletin özgürlük meşalesini yaktığı gece olarak tarihe geçtiğini söyledi.

15 Temmuz’u "Gücünü imanından alan onurunu ve vatanını hiçbir güce teslim etmeyen aziz milletimizin şerefli başkaldırışı” olarak tanımlayan Vali Yaman konuşmasını şöyle sürdürdü:

"15 Temmuz'da Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlatılan ve tüm hainlerin temizleneceği güne kadar devam edecek olan bu kutlu direnişin birer neferi olarak hep beraber mücadelemizi sürdürdük, sürdüreceğiz. Bu konuda da zalimlere asla taviz vermeyeceğiz. Hainler ve zalimler ihanetlerinin bedelini ağır bir şekilde verdiler ve bundan sonra da verecekler, emin olunuz."

Vali Mustafa Yaman Caddesi’nde düzenlenen etkinliğe, Mardin Valisi Mustafa Yaman, 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Fedai Ünsal, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu İlçe Başkanı Serdal Bağış, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve 7’den 70’e binlerce vatandaş katıldı.

Mardin OSB tarafından hazırlanan etli bulgur pilavı, Yeşilli Belediyesi tarafından hazırlanan çorba da halka ikram edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42