banner6

Bitirmekte kararlı!

Adana Valisi Demirtaş, madde bağlantılı ölümlerde Adana’nın 4. sırada bulunduğuna dikkat çekti ve Adana’nın gündeminden bunun çıkarılması gerektiğini söyledi

Bitirmekte kararlı!

Bitirmekte kararlı!

 

 

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana’nın, doğrudan madde bağlantılı ölümlerle İstanbul, Ankara ve Antalya’nın ardından dördüncü sırada yer aldığına değinerek, Adana’nın gündeminden uyuşturucuyu çıkartmak zorunda olduklarını ve uyuşturucu ile mücadelede polisin en büyük yardımcısının vatandaşlar olduğunu söyledi.

‘Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü’ nedeniyle Adana Valiliği’nde toplantı salonunda düzenlendi. Toplantıya, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Osman AK, İl Jandarma Komutanı Albay Fatih Yılmaz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ali Tanju Altınsu, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dünya Sağlık Örgütü 2015 verilerine göre, 2013 yılında dünyada 15-64 yaş arası nüfusta 246 milyon kişinin uyuşturucu kullandığını belirten Altınsu, 187 bin kişinin de uyuşturucuya bağlı nedenlerden öldüğünü söyledi.

Türkiye’de ise 2011 yılında yapılan 15-64 yaş arası Madde Kullanımı Araştırması’na göre 1 milyon 350 bin kişinin uyuşturucu kullandığına değinen İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ali Tanju Altınsu, 2013 yılında Adana’da ikamet ettikleri illere göre yatarak tedavi gören kişi sayısının bin 57 kişi olduğunu söyledi.

HALK SAĞLIĞI PROBLEMİ

Daha sonra söz alan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, uyuşturucunun, ülkelerin sınırlarını aşıp toplumların bugününü ve geleceğini tehdit eden halk sağlığı problemi olduğunu belirtti.

Uyuşturucu suçunun birçok suçu kapsadığına değinen Vali Demirtaş, ‘’Genelde tek bir suçmuş gibi görünen uyuşturucu suçu, esasen ekimi, üretimi, nakliyesi, bulundurulması, satışı, kullanımı ve elde edilen paranın aklanması gibi pek çok suçu kapsamaktadır. Uyuşturucu suçunun toplumsal yansıması ise, cinayetler, sahtecilik, hırsızlık, sınır ihlalleri, silah kaçakçılığı ve terör finansmanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolayısıyla uyuşturucu ile mücadeleyi sadece narkotik polisinin vazifesiymiş gibi değerlendirmek, büyük fotoğrafı teşhis edememek anlamına gelir. Bu mücadele çok yönlü olarak kamu ve sivil toplumun tüm kesimleri ile topyekûn yürütülmelidir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde yürütülen uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, kısa ve uzun vadeli hedeflere etkin bir şekilde ulaşabilmek için sürdürülmektedir." Dedi.

Türkiye’de uyuşturucu kullanım oranının Avrupa ülkelerinden daha az olduğunu belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bu kapsamda 2015 yılında yayınlanan uyuşturucu ile mücadele acil eylem planı ile süreç geliştirilmiştir. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, ülkemizde uyuşturucu kullanım oranı daha düşüktür. Ancak etkili önlemler alınmadığında, yayılma ihtimali de oldukça yüksektir.

DÜNYADA HER 20 KİŞİDEN BİRİ KULLANIYOR

2015 Dünya Uyuşturucu Raporu'na göre, 2013 yılında 15-64 yaş arası nüfusta, her 20 kişiden 1'inin uyuşturucu kullandığını görülmektedir. 2015'te ülkemizde doğrudan madde bağlantılı ölümlerin toplam sayısı 590'dır. Adana, doğrudan madde bağlantılı ölümlerde, İstanbul, Ankara ve Antalya'nın ardından 4'ncü sırada yer almaktadır. Bu durum, görev sorumluluğumuzu daha da arttırmaktadır.

‘’ADANA GÜNDEMİNDEN UYUŞTURUCUYU ÇIKARMALIYIZ’’

Buradan açıkça ifade ediyorum. Gerek koordinasyon kurulu üyesi olan kişi ve kurumlar, gerekse sivil toplum kuruluşları, uyuşturucu sorununu çözmek adına üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmelidir. Bu şehrin gündeminden uyuşturucuyu çıkarmalıyız. Üretim, satış ve kullanım zincirlerini kırmalıyız. Adana'da uyuşturucunun esamesi okunmayıncaya kadar, var gücümüzle mücadeleye devam etmeliyiz.

KULLANIM ORANI DÜŞÜYOR

Güvenlik kuvvetlerimiz gereken hassasiyeti gösterip uyuşturucuyla mücadele konusunda özverili çalışmalarını yürütmektedirler. Yaptığımız çalışmalar da son 1 yılda Adana'nın uyuşturucuyla mücadele istatistiklerinde gözle görülür bir iyileşme olmuştur. Mesai arkadaşlarımı bu konuda tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

ÖZEL WHATSAAP HATTI

Uyuşturucu ile mücadelede en büyük yardımcılarımız vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımız ile iletişim kanallarını daima açık tutmalıyız. İl Emniyet Müdürlüğümüz de bu mücadeleyi daha etkin bir hale getirebilmek için Whatsaap ihbar hattı oluşturdu. Bu ihbar hattının tüm vatandaşlarımız tarafından etkin bir şekilde kullanılması için yazılı ve görsel basında tanıtılmasını teşvik etmeliyiz.

MUHTARLARA ÇAĞRI

Öte yandan mahalle muhtarlarımıza bu konuda çok büyük görevler düşüyor. Mahallesindeki hırsızı, arsızı, ikamet edeni en iyi kıymetli muhtarlarımız bilir. Tüm muhtarlarımıza buradan bir kez daha sesleniyorum: Mahallenizde şüpheli davranışlar içerisinde bulunan her şahsı, uyuşturucu satışı yapan, torbacı diye tabir edilen kişileri mutlaka güvenlik güçlerimize bildiriniz. Bir şekilde uyuşturucu illetine bulaşmış ancak, bu illetten kurtulmak için çırpınan vatandaşlarımızı da ilgili sağlık kurumlarımıza yönlendiriniz.

HERKES EL ATMALI

Uyuşturucu ile tanışmamış kişileri, uyuşturucudan uzat tutmak adına önleyici ve koruyucu tedbirleri almak zorundayız. Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz vatandaşlarımızı uyuşturucu konusunda bilinçlendirici hizmetlerine hız kesmeden devam etmelidir. Medya bu konuda daha aktif kullanılmalı ve sürece entegre etmeliyiz. Uyuşturucu ile mücadelenin sadece güvenlik güçlerimizin olmadığı, her bireyin bu mücadelede yer alması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Vurdumduymazlık gün gelir bizlerinde canının yanmasına neden olabilir. Kamudan, sivil topluma, yerel yönetimden yerel medyaya, tüm paydaşları uyuşturucu ile mücadelede taşın altına elini koyması için çağrıda bulunuyorum. Bu bir Türkiye meselesi, bu bir geleceğimizin meselesidir."

Demirtaş, konuşmasının ardından uyuşturucu ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda görevli Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu'na plaket ve başarı belgesi verdi.

VALİLİK’TE ‘UYUŞTURUCU’ TATBİKATI

Toplantının ardından İl Emniyet Müdürü Osman Ak, İl Jandarma Komutanı Albay Fatih Yılmaz’ın da katılımıyla valilik bahçesinde narkotik köpekleri; ‘Coco’, ‘Oscar’ ve ‘Radar’ ile tatbikat yapıldı; bir otomobile gizlenen uyuşturucular bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 18:38

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42