Bitki çaylarına dikkat!

Havaların soğuması ile birlikte, grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Ancak vatandaşlar doktorların tavsiyelerinin yanında özellikle kış aylarında bitkisel karışım çayları kullanarak, hastalıklarla karşı önlem almaya çalışıyor.

Bitki çaylarına dikkat!

ÖZEL HABER

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Havaların soğuması ile birlikte, grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Ancak vatandaşlar doktorların tavsiyelerinin yanında özellikle kış aylarında bitkisel karışım çayları kullanarak, hastalıklarla karşı önlem almaya çalışıyor.

Uzmanlar bitki çaylarını kullanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, kontrolsüz olarak bilinçsizce tüketilen bazı ürünlerin çeşitli sağlık problemlerine neden olabileceğini söylüyor.

Açıkta satılan ve tüketilmeden temizlenemeyen bu tür ürünlerin toza, hava kirliliğinden kaynaklı bulaşan kimyasallara maruz kalabileceğini ifade eden Alparslan açıklamalarına şöyle devam etti;

“Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bu günlerde kış mevsimine özel olarak gerek beslenmemiz ve gerekse gıda güvenliği konusuna dikkat etmek gerekir.

“AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLER RİSKLİ”

Kışın özellikle soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklarda tüketilen bitki çaylarının açıkta satılanları yerine kapalı ambalajlarda olanlarının tercih edilmesini önermekteyiz. Açıkta satılan ve tüketilmeden temizlenemeyen bu tür ürünlerin toza, hava kirliliğinden kaynaklı bulaşan kimyasallara maruz kalabileceği unutulmamalıdır.

“SON KULLANMA TARİHİNE BAKIN”

Bu ürünlerin kullanım amacına dair etkinliği, tazeliği ile doğrudan ilgili olduğu halde bu şekilde satıldığında üretim ve son tüketim tarihlerini öğrenmemiz mümkün olamamaktadır.

Bunun yanı sıra çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenen ancak bilimsel herhangi bir veriye dayanmayan bitkisel karışımlarda ilaç etken maddesi bulunabileceğini dolayısı ile bu tür kimyasalların kontrolsüz olarak bilinçsizce tüketilmesinin çeşitli sağlık problemlerine neden olabileceği unutulmamalıdır.

“MEVSİM MEYVELERİNİ TERCİH EDİN”

Kış mevsiminde farklı sağlık problemlerini beslenmemize ilave edeceğimiz bazı gıdalarla önleyebiliriz. C vitamininin özellikle soğuk algınlıklarına karşı vücut direncimizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendirici özelliği olduğu bilinmektedir. C vitaminince zengin gıdalardan narenciye ürünlerini ise bölgemizde her zaman taze olarak hem de uygun maliyetle temin edebilmemiz mümkünken bu olanaktan faydalanmalıyız. Yani mevsimsel meyveler tercih edilebilir” 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 15:31

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2