banner6

“Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkartacağız”

“Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkartacağız”

Bayram Bulut

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “İçinde bulunduğumuz ekonomik şartları biz oluşturmadık. Yani siz bunları biliyordunuz. Niye aday oldunuz. Hep böyle biz yönetelim mantığı var.  Biz aday olduk. Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkartacağız. Biz birbirimize destek olursak Adana kurtulur” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayının ilk oturumuna ait gündem maddelerini görüşmek üzere toplandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. Gündem dışı ilk konuşmayı Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay yaptı. Çay, Pozantı’da çilek fideleriyle ilgili adım atıldığını ve dağım yapıldığını söyledi. Bunun için Karalar’a teşekkürlerini sunan Çay, yine bu konuyla ilgili sitemini de dile getirerek, bu dağıtıma davet edilmediğini anlattı.  Çay, “hani birlikten bahsediyoruz, beraberlikten bahsediyoruz. Benim köyüne, benim ilçeme, benim evime misafirin haber vermeden girmiş olmasını şahsen şık bulmadığımı ifade ediyorum. Ana yollarımızın bakımı konusu var birde. Zorlu kış şartlarından çıkmış bölgeyiz. Ana yollar yamanmış bir durumda.” dedi.

ŞAMPİYON  İŞ BAŞINDA

80’li yıllardan kalan Şampiyon il iş yapmaya çalıştıklarını anlatan Çay, “Bizim araç parkurumuzda aracımız yok. 80’li yıllardan kalan bir şampiyonumuz var gırayder. 2 gün gittiği zaman yorgunluktan bayılıyor. 15 bin lira 20 bin lira ödeyerek tamirine tekrar ayağa kaldırabilirsek kaldırıyoruz. Bizim olanaklarımızla bu hizmeti sunmak mümkün değil. Belemedik köyünün yollarının delik deşik olduğunu gördüm ve ben toprakla bu yolları yama yaptım. Fen işleri tarafından bu yolların acilen gözden geçirilip, bir çözüm bulunmasının bir belediye başkanı olarak hem kendime nemde size iyi olacağını söylüyorum.” diye konuştu.

SANATÇI DESTEĞİ VERİLMEDİ

Bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sanatçı desteği vermediğini belirten Çay, “Bir diğer husus ulusal dediğimiz kurtuluş bayramları gibi özel bayramlar da büyükşehir belediyesi bize sanatçı desteği veriyordu. Bu Adana’da da böyleydi, Mersin’de de böyleydi. Ben yazımı yazdım resmi yazıyı. Gönderildi. Ancak sanatçı desteği verilmeyeceği söylendi. Bende yerel sanatçılarla Pozantılı sanatçılarla bu işi yapacağım inşallah. Bunu yazı yazdığım için söylüyorum. Yoksa sizin kurtuluş bayramlarına verdiğiniz önemi biliyorum.” şeklinde konuştu.  

ÇÖP KAMYONU TALEBİ

Belediyelerden çöp kamyonu isteyen Çay, “Her yıl bizler 1 Haziran’dan itibaren yaylacılar gelmeden belediye başkanlarımızdan bir adet çöp aracı rica ediyoruz. Bu güne kadar hepsi yolladı. Yeni seçilen belediye başkanları konuyu bilmiyor olabilir onun için bunu hatırlatıyoruz. Çalışanlarını ben veriyorum. Mazotunu ben veriyorum. Zaten ihaleye veriyorsunuz bunu bu mali krizin olduğu dönemde çalışanı ben karşılayayım ama mazotu müteahhit firma karşılasın.” ifadelerini kullandı. 

ÇÖPLERİ TOPRAĞA GÖMDÜLER

Çay, topladıkları çöplerin transfer edilemediğini ve bu çöpleri toprağa gömmek zorunda kaldıklarını dile getirerek, “Çöpleri toplamak ilçe belediyelerinin görevi, atık istasyonlarına getirmek büyükşehir belediyesini görevi. Geçen hafta Cuma Günü mazot yokluğu nedeniyle tır tahsis edilmedi. Bir tane Pozantı da bir tanesi Akçatekir’de iki tane transfer istasyonumuz var. Malum olduğu üzere bütün çöplerimiz arabada kaldı. Bir gün sonra çöp toplamaya gide bilmek için vahşi depolama ile çöpümüzü maalesef toprağa gömmek suretiyle bertaraf ettik. Bu konunun insan sağlığı için önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer mazot parası yoksa 1 günlük 2 günlük kısmını ben karşılayabilirim.” diye konuştu.  

ÇAY’A CEVAP

Zeydan Karalar, Çay’a cevap vererek, “Her ilçe bir günlük iki günlük mazot parası verirse burayı birlikte kaldırırız.” dedi. Çay ise, küçük belediyeyiz ama veririz Allah’ın izniyle’ dedi. 

BORÇ ARTTI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, döviz artışı ile belediyenin borcunun arttığını anlatarak, “Ben bir müddet belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sorunu söylememeye başladım. Çünkü çok konuşunca sanki biz bir şeylerin arkasına sığınıyormuşuz gibi algılanıyor. Aslında bizim buradaki derdimiz. Bahane üretip, bir şeylerin arkasına saklanmak değil, mevcut durumu halkımızla paylaşmak. Ne yazık ki durum bu. Bugün 30 Mart itibariyle 4 milyar borcu var belediyenin. Bugün döviz artışı metronun borcunu etkilediği için bu rakam artıyor.” ifadelerini kullandı.  

HER AY 60 MİLYON AÇIK

Asıl ürkütücü olanın belediyenin borcundan ziyade her ay  verilen 60 milyon açık olduğunu kaydeden Karalar sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Borcun büyüklüğü aslında ürkütücü, ama asıl ürkütücü olan her ay verdiğimiz 60 milyon açık. Bu üzüntü verici bir sorun. Bu birden bire çözülecek bir sorun değil. Ne yazık ki durum bu. Bugün geçen hafta uncu geldi un vermem dedi. Mazotun durumunu biliyorsunuz zaten. Günlük gelir normal düzeyde olsa mazota vermeyeyim una verim una vermeyeyim diye biliriz. Şuan belediyenin gelirleri, un, mazot ve banka tarafından temlik konulmuş durumda. Ona bile yetmiyor. Bir ay içerisinde gelir giderleri lehe çevirmekte söz konusu değil.  Envanter çalışması yapıyoruz. Neyi nereye devredebiliriz, neyi satabiliriz.  Eve ben ilçelerden bir sürü makine çektirdim ASKİ’den de bunu yaptım. Başka çaremde yoktu.

HER AY 20 MİLYON ARAÇ VE MAZOT GİDERİ

5 milyon burası, 5 milyon ASKİ araç kirası veriyor. Mazotta 10 milyon, her ay 20 milyon gider var. Bunu kesmek zorundayız. Elbette çalışan sizin ihtiyacınız olan araçlarda vardır ama 1 ay çalışıp 11 ay yatan makinelerde var. 1 ay çalıştığı için 12 aylık sürenin parasını veriyorum ben. İvedi ihtiyaçlarını ilçe belediye başkanlarına buradan da soruyorum. İvedi ihtiyaçlarınız ne? Ama ana yolla ilgili. İlçe belediyelerine elbette yarım edeceğiz, onlarda bizim insanlarımız. Elbette elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Ama gelir gider açısından bunları yapabilme şansımız yok. Onun için tek bir lüks harcamaya para harcayamayız. Onun için biz sanatçıya yok diyoruz. Çünkü var dediğimizde parasını ödeyemeyeceğiz.  19 Mayıs’ı 3 belediye bölüşüyoruz. Seyhan Çukurova ve Büyükşehir Belediyesi olarak bölüşüyoruz.

BİRBİRİMİZE DESTEK OLALIM

Transfer çöpler konusu bana geldi. O bu hafta çözülüyor. Yazın olduğu için toprak altına gömülmesi felakettir. Acil yolların durumu konusunu da ele alıyoruz.  İçinde bulunduğumuz ekonomik şartları biz oluşturmadık. Yani siz bunları biliyordunuz. Niye aday oldunuz. Hep böyle biz yönetelim mantığı var.  Biz aday olduk. Biz bu belediyeyi bu kaostan çıkartacağız. Biz birbirimize destek olursak Adana kurtulur.”

İNSANLAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Ak Parti  Meclis Gurup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’da artık insanların borç konuşulmasından olumsuz etkilendiğini dile getirerek, “İlk bir ayı geçtik belediyeyi devraldıktan sonra sürekli borçtan bahsettikten sonra sıkıldık bizde artık. Bunları konuştuğunuz için Adana’nın moralini bozmaya başladılar.  Hizmet yapılmayacak gibi algılanıyor. Bu kadar borçtan dert yakınmak hoş değil. Siz Adana’nın Büyükşehir Belediye Başkanısınız.  Adana güçlü bir belediyedir.  Sizde sürekli bu belediyenin borcundan bahsedip ağlamak zorunda değiliz. Biz iş yapacağız. Meclis olarak arkanızdayız. Doğru bulduğumuz her işte arkanızda olacağız. Doğru bu bugünün borcu değil. Birikmiş borç. Bir şekilde çözeceğiz. Adana’da sinek sorunu var. Tam seçim dönemi denk geldi larva dönemi. Hiçbir önlem alınmadı. Biz artık bu borçlanma meselesini kapatalım.” dedi.

YOL SORUNU

Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Saimbeyli’nin yol sorunu olduğunu söyledi.  Gökçe, yolda aracının lastiğinin çukura düştüğünü kendisinin kanala uçmaktan son anda kurtulduğunu anlattı ve köylere giden yolların acilen yapılması gerektiğini aktardı.

ADANA İTTİFAKI KURALIM

Recai Mercimek ise Adana ittifakı kurulmasını istedi ve ekledi, “Siz bunu bilmiyor muydunuz da buraya aday oldunuz denmesi yanlış. Tabi ki Karalar herkese hizmet etmek zorundadır.  Çarşaf çarşaf reklam panolarına borçları astı diğer illerdeki belediye başkanları ama Zeydan Başkan bunu yapmadı. Biz şimdi Adana’yı 7. Sıradan nasıl kurtarırızın hesabını yapmalıyız.  Bunun için bir Adana ittifakı kurmamız lazım. A partisi B partisi olmamalı. Bu kapıdan girdiğimiz zaman siyaseti bırakmalıyız. Yoksa Adana ‘da Adana halkı da zararlı çıkar.”ifadelerini kullandı.  

Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Biri ek gündem maddesi olmak üzere toplam 38 maddeden 10’u teklif olması nedeniyle ortak komisyonlara oybirliği ile havale edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına yarın saat 14.00’te devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 14:52

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER