banner6

Bol su için

Adana Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Güzelsoy, gazetecilere cilt hastalıklarından korunma yöntemlerini anlattı:

Bol su için

Bol su için

 

ADANA (İHA) - Adana Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ali Güzelsoy, gazetecilerde görülebilecek cilt hastalıkları ve korunma yöntemlerini anlattı.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ile Kamu Hastaneleri Birliği tarafından, sağlıkta gerçekleşen işbirliği çerçevesinde ilk toplantı yapıldı. Adana Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ali Güzelsoy, “Basın mensuplarında rastlanan deri hastalıkları” konusunda sunum yapıldı.
ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Yönetim Kurulu Üyeleri ve gazetecilerin katıldığı toplantıda, saatlerce güneş altında çalışmak zorunda kalan gazetecilere çeşitli korunma yöntemleri öneren Güzelsoy, “Gazeteci arkadaşlarımız güneşe maruz kaldıklarında şapka takmalı, güneş koruyucu krem kullanmalı, uzun kollu giyinmeli, mümkünse şemsiye altında bulunmalı, bol bol su içmeli” diye konuştu.
Gazetecilerin uzun süre sağ ve sol omuzlarında çanta taşımasından kaynaklı deri aşınmaları görülebileceğini dile getiren Güzelsoy, “Omuzla çanta arasına koruma amaçlı yumuşak malzeme konulabilir” dedi.
Halkın yaz aylarında ‘D’ vitamini için saatlerce güneşlenmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Dr. Güzelsoy, “Tesadüfen, günde 10-15 dakikalık güneş bile D vitamini için yeterlidir. 18-20 yaşına kadar aldığımız güneş ışınları hayatımızın geri kalan bölümünde aldığımız güneş ışınlarıyla eş değerdir. Çünkü çocukken çıktığımız sokaklarda aldığımız güneş ışınları hayatımızın yüzde 75’lik güneş ışını oranını karşılıyor” şeklinde konuştu.
En çok korkulan kanser türünün siyah benlerden ya da normal deriden oluşan ve ölüme sebebiyet veren kanser olduğuna işaret eden Güzelsoy, “Bu kanser türü güneş gören ya da görmeyen kişilerde görülebiliyor. Türkiye’de az görülüyor ancak vücutta giderek büyüyen, birden fazla renge bürünen, üstü pürtüklü, sınırı genişleyen veya 50’den fazla ben varsa kişi mutlaka dermatologdan yardım almalıdır” dedi.
Siyah benlere bıçak vurulduğunda hastanın ölüm riskinin arttığına yönelik yaygın kanının da yanlış olduğunu ifade eden Güzelsoy, “Bu sorun yanlış tedavinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Doğru tedavi ve doğru tanıyla kanserli hücre alınabilir. Güneşin yıllar üzerine oluşturduğu birikimler sonucu lezyonlar oluşabilir. Bunlar kanserli hücre değildir. Tedavi edilebilir” dedi.
Güzelsoy, gazetecilerin iş ortamlarında floresan özellikli beyaz ışık yayan değil gün ışığı olarak adlandırılan sarı ışık yayan ampullerin tercih edilmesinin cilt açısından da yararlı olduğunu sözlerine ekledi.
ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Kamu Hastaneleri ile işbirliğinin devam edeceğini, önümüzdeki günlerde yeni bir konuda gazeteciler için bilgilendirme toplantısı yapılacağını vurguladı. Esendemir, Dr. Ali Güzelsoy’a bilgilendirmesi için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 16:28

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER