Borçlanma gerginliği sürüyor

Borçlanma gerginliği sürüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan 169 Milyon Liralık borçlanma talebinin ret edilmesinin ardından yaşanan gerginlik dünde devam etti.  AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, 169 milyon lira borçlanma yetkisinin mecliste reddedilmesinden dolayı kendilerini sosyal medya üzerinden işçi düşmanı gibi gösterildiğini öne sürdü.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı’nın son oturumunu görüşmek üzere toplandı. Oturuma   Meclis 1. Başkanvekili Mustafa Bayar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, 169 milyon lira borçlanma yetkisinin mecliste reddedilmesinden dolayı kendilerini sosyal medya üzerinden işçi düşmanı gibi gösterildiğini öne sürdü.  ASKİ dahil belediyenin aylık gelirinin 150 milyon lira olduğunu belirten Gülaçtı, işçi ödemelerinin ise 35 milyon lira olduğunu savundu.

GÜLAÇTI: CUMHUR İTTİFAKI İŞÇİ ÇIKARTMAYA KARŞI

Cumhur İttifakı’nın geldiği günden bu yana işçi çıkarmalara karşı olduğunu anımsatan Gülaçtı, Başkan Karalar’ın hala işçi atacağım dediğine dikkat çekerek, “El insaf. Cumhur İttifakı geldiği günden bu yana işçi çıkarmalara karşıdır. Başkan Karalar ise hala işçi atacağım diyor. Bunu yadırgıyoruz. Başkan bize siyaset yapmayın diyor ama kendisi siyasetin kralını yapıyor” ifadelerini kullandı.  

 AKGEDİK: İŞÇİYE YALAN SÖYLÜYORSUNUZ

Daha sonra söz alan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik de, mecliste tatsız olayların yaşandığını ancak asıl tatsız olayın başkanın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar olduğunu dile getirdi.  Kendilerinin işçi düşmanı gibi gösterildikleri konusuna Akgedik’te vurgu yaparak, “Birçok hakaretlere maruz kaldık. Bir defa samimi değilsiniz. İşçiye yalan söylüyorsunuz. 666 işçiyi işten atan sizsiniz. Borçlanma konusunda ise demek ki meclisi ikna edememişsiniz ki borçlanma yetkisi geçmemiştir” diye konuştu.  

SEYHAN: KABUL EDİLEMEZ

Mustafa Akgedik’in konuşması esnasında yapılan konuşmalara tepki gösteren CHP ve İyi Parti Grubu arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Son olarak söz alan CHP Grubu Başkanvekili Serdar Seyhan eleştirilere verdiği cevapta, hakarete, amacını ve maksadını aşan sözlere karşı olduklarını söyledi.  Seyhan,  “Ben bu kürsüyü siyaseten hiç kullanmadım. Yaptığımız eleştiriler ise nezaket kurallarını aşmamıştır. Arka taraftan yapılan hakaret ve küfürler bir meclis üyesine dahi yapılsa kabul edilemez tüm meclise yapılmış sayılır. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar borçlanma yetkisini kendi şahsına istemedi. Bu borçlanma yetki talebinin reddinin temeli ise siyasidir. Ayrıca bize hiç kimse yalan söylüyorsunuz diyemez” şeklinde konuştu.

KÜFÜR EDEN TESPİT EDİLSİN

Önceki meclis oturumunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın 169 milyon lira borçlanma yetki isteğinin mecliste oy çokluğuyla reddedildiği sırada, salona izleyici olarak gelenlerden bir kişinin meclis üyelerine küfürlü konuşması konusunda Cumhur İttifakı üyeleri, söz konusu şahsın kamera kayıtlarından tespit edilerek kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Geçtiğimiz ay komisyona sevk edilen Uluslararası Adana Film Festivali’nin isminin Uluslar arası Altın Koza Film Festivali olarak değiştirilmesine ait komisyon raporu yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi. Diğer gündem maddeleri de gerekli karara bağlandı.

Bir sonraki meclis toplantısının 9 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 14.00’te yapılması kararlaştırıldı. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın 169 milyon lira borçlanma yetki isteğinin mecliste oy çokluğuyla reddedildiği sırada, salona izleyici olarak gelenlerden bir kişinin meclis üyelerine küfürlü konuşması muhalefetin tepkisine yol açtı. Cumhur İttifakı söz konusu şahsın kamera kayıtlarından tespit edilerek kamuoyuna açıklanmasını talep ettiler. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER