Borçlanma talebi meclisten geçti

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 175 Milyon Liralık borçlanma talebi Büyükşehir Meclisi’nde yapılan oylamada oy çokluğu ile kabul edildi. ASKİ ise 60 Milyon Liralık borçlanma ile hizmetlerine devam edecek.

Borçlanma talebi meclisten geçti

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 175 Milyon Liralık borçlanma talebi Büyükşehir Meclisi’nde yapılan oylamada oy çokluğu ile kabul edildi. ASKİ ise 60 Milyon Liralık borçlanma ile hizmetlerine devam edecek.

 Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı 3. birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumu gerçekleşti. Oturuma Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Murat Cevheribucak başkanlık yaptı. Gündem maddelerine geçilmeden önce, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günleri kutlandı. Geçmiş dönemde gazetecilik yapmış meclis üyeleri ve Meclis Başkanı Murat Cevheribucak ile birlikte gazeteciler pasta kesti. Pastanın kesilmesinin ardından geçmişte gazetecilik yapan MHP Meclis Üyesi Ramazan Akyürek, Ak Parti Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ve CHP Meclis Üyesi Mehmet Esendemir, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi adına ortak bir açıklama yaparak tüm gazetecilerin günlerini kutladı.

Gruplar adına konuşan Ramazan Akyürek, gazetecilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek, “Her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanır. Ancak Türkiye şartlarında çalışan gazetecilerimizin ne durumda yaşadığı, hangi sıkıntılarla boğuştuğu en çok kendileri bilir. Ülkemizde çalışan gazetecilerin problemlerini dile getirmek kendi ağızlarından kendi yazı görsel ve sosyal medyada yer vermek zordur. MHP olarak, AK Parti olarak, CHP olarak tüm belediye meclisi adına, çalışan gazetecilerimize bundan önceki yaşadıkları sıkıntıları yaşamamalarını temenni ediyoruz. Genel idareden de çalışan gazeteler hayatını idame ettirmekte, neşriyatını sürdürmekte olan, sıkıntı çeken gazetelerin problemlerine çare bulmalarını umuyoruz. Özellikle en son Maliye Bakanlığımızın çıkarttığı gazetelerin fatura kesmeleri konusunda vergi borcu konusunu, yetkililerin bir daha ele almalarını rica ediyoruz.” dedi.

Ardından kesilen yaş pasta meclis üyelerine ve sonrada gazetecilere ikram edildi. AK Parti Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ise, gazetecilere kendi getirdiği tatlıları AK Parti gurubu adına ikram etti. İkramların ardından gündem maddelerine geçildi. 14 gündem maddesinin yer aldığı oturumda komisyona sevk edilen borçlanma konusu da yer aldı. Borçlanma gündemi ile ilgili söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ozan Gülaçtı, gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Kamuoyunun dikkatle takip ettiği borçlanma konusunun her yıl rutin olarak gündeme gelen bir madde olduğunu söyleyen Gülaçtı, bugüne kadar, kabul ettiklerinin de, ret ettiklerinin de olduğunu söyledi.

Bugüne kadar AK Parti grubu olarak borçlanmaların karşılığında hiçbir şey olmadığını gördüklerini savunan Gülaçtı, “Bir proje, bir sonuç, bir çalışma olması gerektiğine inandık. Sonrakiler sadece genel cari giderler kapsamında değerlendirildiği için ret oyu verdik. Çünkü bu paranın bir hizmete dönüşmesi için meclisten net karar alınmasını istemiştik. Yaklaşık 180 Milyon Lira civarında bir borçlanma talebiyle Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Bugün komisyonda görüşüldü. Meclisin son yılı. 2019 yılı Mart’ında görev süresi sona eriyor. 2018 yılında geçtiğimiz 4 yılın aksine artık hak ettiği hizmeti almasını diliyoruz, umut ediyoruz. Bu 4 yılın acısının 1 yılda çıkartılmasını umut ediyoruz. Bu nedenle de iradenin de, hizmete dönüşmesi için, hiçbir siyasi kaygı gütmeden hizmetin nereden ve kim tarafından geleceğine bakmadan, komisyonda bu paraların nerelere harcanması konusunda tartıştık ve bir takım kararlar aldık. Buradaki en önemli kararlardan bir tanesi Ak Parti grubu olarak bizlerin daha önce dile getirdiğimiz gibi belediye çalışanlarının ücretlerine ayrılacak rakam. Yaklaşık 80 Milyon Lirayı biz belediye çalışanlarımızın maaşlarını düzenli alabilmeleri için verilmesini kabul ettik. Bunu yaparken de kadrolu işçilerimizin alamadıkları hakları konusunda ödeme yapılacağı konusunda genel sekreterimizden söz aldık. Bunun haricinde Adana’ya hizmet olarak dönecek, trafik sıkışıklığına çözüm olacağına inandığımız 60 adet otobüs alımı için 28 Milyon Lirayı.  ASKİ ile ilgili borçlanmada var.  Bu konuya da Adanalı vatandaşlarımıza geri döneceğine inanıyoruz. Her kuruşun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanı Ulaş Çetinkaya ise söz alarak, yapılacak hizmetler konusunda borçlanmaya sıcak baktıklarını söyleyerek, “Bugüne kadar Adana’ya hizmet edilsin diye konuşmalar yaptık. Bu yılki borçlanmanın birinci maddesine baktığımızda ekmek maddesi için un var. Adana halkı fakir halk. Adana işsizlik de 1 numara. Hadi gelin siz ucuz ekmek için, ün üretimine destek olmayın. Diğeri işçi kardeşlerimizle alakalı. İşçi kardeşlerimizin alacakları konusunda parti grubu olarak önergeler verdik. Onların alacağı var. Otobüs alımı var. Diğer bir konuda kamu kurumlarının alacakları ve ilçe belediyelerine borçlar. Bu borçlanmaya sıcak baktığımızı belirtiyorum.” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı  Murat Cevheribucak, bu güne kadar 458 Milyon Lira borçlandıklarını ve bu borçların 331 Milyon Lirasını geri ödediklerini belirterek, şunları söyledi; “Üç tane borçlandık bu dördüncü toplamı 458 Milyon Lira, bu süre içerisinde 331 milyon lirasını bu belediye geri ödedi. Borçlanıp da uzun vadeye yaymıyor.  Allah nasip eder biz devam ederiz, yine biz öderiz. Başka parti gelir devlette devamlılık esastır.”

Konuşmaların ardından 175 Milyon Liralık borçlanma talebi yapılan oylamada oy çokluğu ile kabul edildi. ASKİ ise 60 Milyon Liralık borçlanma ile hizmetlerine devam edecek. Gündem maddesi yapılan oylamada oy çokluğu ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 15:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2