Borçlanma yetkisine izin verilmedi

Borçlanma yetkisine izin verilmedi

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme alınan 169 Milyon liralık borçlanma yetkisi,  Cumhur İttifakı’nın ret oyuyla kabul edilmedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayının ilk oturumunu görüşmek üzere toplandı. Adana Büyükşehir Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Başkan Zeydan Karalar ek gündem maddelerinin olduğunu ve bu gündem maddelerinin gündeme alınmasını istedi.

ŞİMDİ TAM KREDİ ALMA ZAMANI

Karalar, “Bu bayram ağzı işçilerimize hem ikramiye, hem de bayram parası tam maaş vererek taşeronu da sevindirmek hasebiyle  ve biliyorsunuz geçmiş dönemde taahhüt altına alınan temliklerinin ödenmesi için borçlanmayı sizin çok değerli oylarınıza sunmak istiyorum. Bu gün meclisi çok güzel görüyorum. Her ne kadar komisyonda ret edilmiş olsa da bu kardeşlerimizi bayrama sevinçli gönderelim. Faizler düştü. Borçlanma zamanı. Hani derler ya, ‘Tam zamanı tam zamanı şimdi” diye borçlanmanın da tam zamanı. Gelirlerin kamuya tahsisinin de gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.”  dedi.

 Oylama da maddelerin gündeme alınmasına oy birliğiyle karar verildi.

İŞÇİ ÇIKIŞLARI

Gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, işten çıkartılan işçiler konusu hakkında görüşlerini paylaştı. Gülaçtı, “Mevsimlik işçi konusunu geçen ayda gündeme getirmiştik. Bu ay gündeme getirilmesi önemli bir adım. Bir diğer konuda sürekli tartışıyoruz ama  maalesef konuşmaya devam ediyoruz.   Başkanımızın bir televizyon ekranında seçmenlerine yaptığı bir konuşma. Biz Adanalı hemşehrilerimizin büyük bir kısmı bunu bir taahhüt olarak almış olacak ki başkanımıza oy verdi ve kendisini seçti. Tebrik ediyorum kendisini. Ama seçim öncesi bir takım sözler vermek normal ama önemli olan seçim sonrası bu verilen sözleri yerine getirmek. Yada uygulayamayacağımız sözleri vermemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.  

CUMA AKŞAMI MESAJLAR ATILDI

İşçilerin cebine ulaşan mesajlarla işten çıkartıldıklarını öğrendiklerini belirten Gülaçtı, Cuma akşamı bu mesajların atıldığını anlattı. Gece vakti bu sadece mesaj atarak işten çıkartılmanın etik olmadığından bahseden Gülaçtı, “Çağrılıp şu şu nedenlerden dolayı sizleri işten çıkartıyoruz denilebilirdi. Tabi ki buda etik değil.  İşten çıkartılanların resmi rakamlarını sunabilir misiniz. Bunların tamamı bankamatikçimidir. Neden çıkartılmıştır. Yaklaşık 55 -70 milyon arası geliri olan bir belediye 23 milyon lira olan işçi maaşını ödeyebilir.” diye konuştu.

YANLIŞ BİLGİ VERİYORSUNUZ

Başkan Karalar, Ozan Gülaçtı’ya cevaben, “Tabi ki muhalefet bizim yaptıklarımızı eleştirme hakkına sahip. Ama inanın bunu bütün inancımla söylüyorum burada siyaset yapma dönemi bitmiştir bizim için. Biz karaya oturmuş tabiri caizse batmış bir gemiyi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. İş yapabilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bizden bilgi isteyin, biz eğer bu bilgileri yanlış verirsek çıkın yanlış diyin. Çıkıp televizyonlarda 1200 adam çıkartıldı diyorsunuz. Yanlış bilgi veriyorsunuz. Belediyenin gelir giderlerinin yerine oturtana kadar, tedbirler almaya devam edeceğiz.

ERGENE KIZ BOŞAMAK KOLAY

Belediyeden attığımız işçi sayısı 537 kişi, bunun 125’inin kendisi emekli olmuş. 88’inin kendisi istifa etmiş. ASKİ’de dahil toplam 879 kişinin iş akdi sonlandırılmış. Bizim iş akdini sonlandırdığımız personel sayısı 666’ı şimdilik. Ben sonlandıracağım demem diyemem. Bu belediyenin taşeron, mevsimlik işçilere ödediği net rakam 25 milyon. Birde bunun yüzde 50 devlet kesintisi var. 38 milyon. Kadrolu işçiniz var sözleşmeli çalışanınız var bunlarında net maaşı 14-15 milyon. Topladığınızda yaklaşık 60 milyon gideri var. Ergene kız boşamak kolay. Sinekle mücadelede yaklaşık 8 ila 10 milyonluk mazot yakıyor. Yaklaşık 7 milyon elektrik, Aksa gaz var. 17 Milyon ödememiz var. Bu ödemede bizden önceki yönetimin aldığı kredinin taksidi. İki fatura geçtiği zaman zaten paranıza el koyuyorlar. Onun dışında protokoller ve temlikler var bunları söylemiyorum. Bunların dışında belediyenin onlarca gideri var yapması gereken. Bizim durumumuz iyide böyle bir yolda gidiyoruz değil yani. Biz emekçiyi işçiyi atma hakkımız yoktur. Ama bize hakaret eden küfreden işçi değildir, işe gelmeyen işçi emekçi değildir. Bizim attığımız her adım Adana içindir” ifadelerini kullandı.

3.2 MİLYON LİRA İLE BORÇ İLE BELEDİYEYİ ALACAĞIMIZI SANDIK

Karalar, belediyeyi devralırken ki rakamlar hakkında da bilgiler vererek, “ Biz 3.2 milyon lira borçla devralacaktık belediyeyi. Bize verilen rakam buydu. Biz 4.320 Milyar ile karşılaştık.  Her ay borcu artan bütçesi ciddi açık veren bir belediye ile karşı karşıya geldik. 4 Milyar 492. Yani 70 milyon açık vardı. Bu açığı azaltıyoruz başkan çaremiz yok. Belediyeyi çalışacak hale getireceğiz belki 6 ayda belki 9 ayda. Bizim kötü niyetimiz olmaz.” dedi.

ADANA’NIN 3’TE BİRİNDE SAĞLIKSIZ SU İÇİLİYOR

Geçen ay işçinin maaşını ödemek için ASKİ’den 17 Milyon Para aldığını anlatan Başkan Karalar, “ASKİ’nin borcu yok mu? 2020 yılında arıtma olmaz olur mu Adana’da. Kanalizasyon olmasa olur mu? bu kabul edilebilir mi. Karataş’ta, Yumurtalık’ta Kozan’da daha bir çok yerde durum böyle. Arıtmasız su içiyorlar. Bel belediye başkanı olduğumda ASKİ 12 Milyon eksik veriyordu. Şimdi 10 milyon artıya geçti. Normal şartlarda bu milletin hizmetinde kullanılması gerekmez mi.  Adana’nın 3’te birinde sağlıksız su içiliyor. Birçok yerde su yok. Bunları bizim yapmamız gerekmiyor mu.  bu belediye işçinin parasını ödeyebilirde ödeyemiyor diye bir şey yok. Biz hizmet edilecekse borçlanmaya “evet “ dedik. “ diye konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE MAAŞ MÜJDESİ

Gündem maddesi olan geçici mevsimlik işçi olarak çalışan 56 kişinin görevlerinin 4 ay uzatılmasına oy birliğiyle karar verildi.  Zeydan Karalar, bu işçilerin maaşlarının tam yatırılacağı müjdesini verdi. Borçlanma yetkisi ile ilgili madde ise tartışmalara neden oldu.  Borçlanmayla ilgili gündem maddesi hakkında söz alan AK Parti Gurubu Başkanvekili Ozan Gülaçtı, Adana’nın yararına olacak projelere her zaman destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, borcu borçla kapatmaya karşı olduklarını söyledi.   AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan da borçlanma konusunu komisyonlarda değerlendirdiklerini, Cumhur İttifakı olarak alınan kararın siyasi bir önyargı olmadığını vurgulayarak, “Cumhur İttifakı’nın vicdanı Adana’nın vicdanıdır” dedi.

GERGİN ANLAR

Yapılan konuşmalardan sonra borçlanma yetkisi oylamaya sunuldu. Cumhur İttifakı’nın ret oylarıyla belediyeye borçlanma yetkisi verilmedi.  Salona alınan mevsimlik işçileri Cumhur İttifakı üyelerine sözlü sataşmalarda bulundu. Bunun üzerine Cumhur İttifakı grubu üyeleri bize küfür ediliyor” denilerek dışarıdan meclise müdahale edilemeyeceğini belirtti. Kısa süre yaşanan gerginlik yaşandı   Borçlanma yetkisi meclisten geçmeyince Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar meclis başkanlığı koltuğunu Mustafa Bayar’a bırakarak salondan ayrıldı.

Diğer gündem maddeleri de yapılan oylamada gerekli karara bağlandı.   Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün  saat 11.30’da devam edecek.

                                        

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2